Луцький завод «Богдан» виготовляє тролейбуси з автономним ходом
Зокрема, тролейбуси відправили до міста Люблін, що у Польщі. Вони могли проїхати 20 кілометрів без електропостачання. Транспорт чудово себе зарекомендував та курсує місто і на сьогоднішній день. Також тролейбуси з автономним ходом від «Богдана» працюють у Києві.
Нещодавно, завод виготовив першу партію тролейбусів для міста Кременчук. За умов відсутності електрики вони можуть їхати власним ходом - до кілометра. Укомплектування на 90% українське та частково з європейськими деталями
Всього підприємство має поставити 35 тролейбусів довжиною 12 метрів, і п'ять – вісімнадцятиметрових. Пасажиромісткість відповідно 105 та 180 місць.
Керівник бюро відділу електрообладнання управління головного конструктора Олег Рибчинчук розповів про можливості автономного ходу:
«Перевага автономного ходу у тому, що транспорт може пересуватись без ліній електропостачання. Під час заторів чи обриву ліній тролейбус без проблем може об’їхати перешкоду, а також можна подовжити маршрут, на якому відсутні тролейбусні лінії.
Тролейбуси обладнанні системами відеоспостереження, автоматичними показниками маршруту та озвучуванням зупинок. У транспорті є лічильники електроенергії, по яких яких тролейбусний парк може розраховуватись за спожиту електроенергію», - запевняє чоловік.
Нагадаємо, що «Богдан» готовий задовольнити потреби українських міст автобусах та тролейбусах різних класів та моделей. На сьогодні Луцький «Автоскладальний завод №1» може виготовляти до 2 200 одиниць техніки на рік, а до 2020 року планує збільшити потужності підприємства до 6 000 одиниць на рік.