Зневажили народ, - поляки про вшанування загиблих українців у Польщі
Воєвода назвав подію у Сагрині провокацією, - пише Наше слово.
Григорій Купріяночич є головою Українського товариства у Любліні, та співголовою Спільної комісії уряду та нацменшин у Польщі.
Воєвода заявив, що подасть заяву до прокуратури на голову української організації з приводу підозри скоєнння злочину під час врочистостей. Пшемислав Чарнек процитував слова з доповіді українського діяча, який сказав, що у Сагрині 1944 впали жертви з рук інших громадян РП, тому що „говорили іншою мовою та були іншого віросповідування”:
„Цей злочин проти людства було вчинено членами польського народу, партизанами АК, які були солдатами польського підпілля. Ми жаліємо, що пам’ять про українські православні жертви Холмщини не вшановано так само, як у випадку польських жертв Волині” – люблінський воєвода цитував доповідь д-р Григорія Купріяновича.
Чарнек зазначив, що думки, які Купріянович висловлював протягом останніх років та доповідь на цвинтарі у Сагрині, якою українець зрівнює вбивство у Сагрині з „вбивством 130 тис. поляків на Волині” однозначно є порушенням закону. Воєвода впевнений, що українець не лише „зневажив польський народ”, але порушив закон про Інститут національної пам’яті Польщі (ІНП), що вводить штраф або покарання у вигляді тюремного ув’язнення терміном до трьох років за «заперечення злочинів українських націоналістів».
Самі відзначення у Сагрині, у яких взяв участь Президент України Петро Порошенко, депутати Верховної ради України, міністри українського уряду, дипломати з послом України Андрієм Дещицею, делегації української громади Польщі, колишні жителі Холмщини, делегації з кількох областей України з керівнками й громадськими активістами, історики Чарнек назвав ”провокацією”:
„Їх організовано у 75-ті роковини трагічної «Кривавої неділі» на Волині, де у системний спосіб українські націоналісти, бандити, яких важко шукати у історії світу, у жорстокий спосіб мордували тисячі поляків, також під час Богослужінь. Ці роковини були урочисто відзначені президентом Анджеєм Дудою у луцькій Кафедрі і теж на місці злочину. Натомість українці зорганізували молитву на могилах своїх побратимів, які загинули 10 березня а не 11 липня, однозначно здійснюючи провокацію” – сказав Пшемислав Чарнек.
Він також подякував службам, оскільки як зазначив, приїзд на відзначення до Сагриня „тисяча чи двох тисяч українських націоналістів ніколи не є безпечним”.