Луцький юрист порадив, як діяти, якщо пропав інтернет
Компанія "Укртелеком" пояснила, що пов’язано це із тим, що через аномальне збільшення трафіку на серверах компанії були зафіксовані проблеми з доступом до мережі.
Згодом прес-служба "Укртелекому" повідомила, що проблему з надання послуг інтернету вирішено – у всіх клієнтів послуга відновиться.
Втім, багато користувачів залишились незадоволеними через неналежну якість надання послуг і продовжували обурюватись.
Ситуацію прокоментував у групі "Теревені про Луцьк" у "Фейсбуці" луцький юрист Олег Огородник.
У такій ситуації, юрист радить змінити провайдера, а в договорі із новим – прописати відповідальність за відсутність інтернет з'єднання та несвоєчасне усунення неполадок.
"З власної практики скажу вам, що більшість компаній навіть не задумуються над потенційними ризиками, які виходять від провайдера, а тому підписують ті договори, які надають самі провайдери і мало вникають в суть цих договорів. Проте, також є бізнес (банки, ІТ-компанії, компанії де є кол-центри, або компанії де є ІР-телефонія), які ніколи не йдуть по стандарту, що звісно ж є правильним рішенням. З подібного бізнесу думаю варто брати приклад», - зазначив юрист.
Олег Огородник дав кілька порад, як мінімізувати втрати від можливих проблем з інтернетом. Зокрема, у договорі з провайдером обов’язково має бути:
1. Прописаний порядок реагування провайдером на неполадки;
2. Встановлено мінімальний час на усунення неполадок;
3. Передбачено штрафні санкції за ненадання послуг інтернет-зв’язку;
4. Можливість відшкодування матеріальної шкоди завданої вашому бізнесу внаслідок відсутності інтернету;
5. Звільнення від оплати за час відсутності інтернет-зв’язку.