Новини

Найвідоміший хакер світу змінив 37 шкіл і не закінчив жодного вишу

Австралійський інтернет-журналіст відкрив світові таємну завісу офшорів, корупційних схем і військових конфліктів. Створений ним інтернет-ресурс WikiLeaks мав ефект бомби, причому не сповільненої дії, а атомної, та ще й без обмеженої зони ураження.

Ніхто не знав, де «вибухне» його чергова сенсація. Влада наймогутніших країн дотепер боїться несподіваного викриття авторства Джуліана Ассанжа. - передає Волинь.

Від самоучки — ​до кібергероя
Уже тепер журналіста, який оприлюднює надсекретну інформацію на сайті WikiLeaks, вважають одним із найвпливовіших у міжнародних ЗМІ. Хтось цю діяльність кваліфікує як правдолюбство, для інших Джуліан — ​ледь не терорист, а для когось — ​справжній кібергерой. Та очевидним лишається одне: історія інтернет-безпеки всіх країн надовго впише у свої шпальти його ім’я.

Ще до того, як у 2006 році з’явився викривальний WikiLeaks і «оголив» чимало таємниць, Ассанж порівняно дрібно «хуліганив» у світовій павутині. Першим плодом діяльності ще зовсім юного хакера стала атака на сервер канадської компанії. Винуватець тоді відбувся штрафом.

У 2016 році засновник сайту WikiLeaks Джуліан Ассанж відмовився публікувати майже 68 гігабайт даних про вторгнення Росії в Україну.

Що найбільше дивує в його історії: хлопець не мав абсолютно ніякої вищої освіти, не те що профільної. Програмуванням зацікавився у 16 років і хотів навчатися цій справі, але так і не закінчив жодного відповідного закладу. Усі вони контролювалися спецслужбами, з якими програміст-початківець категорично не хотів мати справи.

Середня освіта Джуліана теж «накульгувала»: за роки навчання він змінив майже чотири десятки шкіл. Його мати з двома малими дітьми багато років переховувалася по всій Австралії, адже її чоловік вступив до релігійної секти, яка відбирала у родин новонароджених дітей. Страх втратити синів змусив її постійно втікати з одного міста до іншого.

Та сімейні проблеми й відсутність освіти не завадили хлопцю стати першокласним програмістом. Створені ним продукти фахівці визнавали досконалими і ще й самі вчилися у талановитого комп’ютерника. А він весь розум і тактику вклав у поки що найвідоміший свій проект — ​сайт WikiLeaks.

Вічний сайт ховає багато таємниць
До того часу світ не мав аналогічного ресурсу. На сторінках «фабрики правди» Джуліан розкриває сотні секретних документів, пов’язаних із війною в Іраку, Афганістані та Сирії. Тут є відеопідтвердження розстрілу мирних жителів американськими військовими в зонах конфліктів, секретне листування глави ЦРУ США, факти стеження американських спецслужб, секретна звітність щодо боротьби з біженцями. А згодом оприлюднюють і правду про панамські офшори, які викрили багатьох відомих людей у причетності до нелегальних фінансових схем. З’являються там і прізвища українських багатіїв. А от у 2016 році засновник сайту відмовився публікувати майже 68 гігабайт даних про вторгнення Росії в Україну…

Світова економіка і політика давно не отримувала такого шоку. І головне: інтернет-ресурс був і залишається надійно захищеним і з нього неможливо видалити вже опублікований матеріал.

І в комп’ютерно-тюремних справах «шерше ля фам» — ​шукайте жінку!
Американські спецслужби вирішили запобігти черговим вибухам і починають справу проти Ассанжа за розголошення державних таємниць. Але парадоксально, що реальний строк йому загрожує не за викривальну діяльність, а… за амурні справи.

Від американських силових структур журналіст утік до Швеції, але там його звинуватили в сексуальному насильстві. Тоді він подався до Лондона, де сам пішов у поліцію з надією, що ані Швеції, ані Штатам його без доказової бази не видадуть. Британський суд відпустив чоловіка під заставу і підписку про невиїзд. І тут Ассанж робить неочікуваний вчинок: ховається в посольстві Еквадору в Лондоні (країна надала йому політичний притулок) і сім років не покидає його території.

Побутові дрібниці цієї справи смішать і дивують: керівництво посольства просить несподіваного гостя краще доглядати за своїм котом, самостійно платити за інтернет, краще прибирати у ванній кімнаті і взагалі займати менше території, бо працівникам консульства не вистачає офісів для роботи.

Обділеним жіночою увагою Джуліан не залишився і тут. Три роки тому до хакера приїжджала американська кінозірка Памела Андерсон. Звісна річ, їм одразу приписали роман, а парочка не дуже цим повідомленням і перечила…

Обділеним жіночою увагою Джуліан не залишився і тут. Три роки тому до хакера приїжджала американська кінозірка Памела Андерсон. Звісна річ, їм одразу приписали роман, а парочка не дуже цим повідомленням і перечила…

Особисте життя журналіста ретельно приховане від сторонніх очей. Відомо тільки, що він був одружений і має сина. Жінка пішла від Джуліана відразу після першого скандалу, пов’язаного з хакерською діяльністю. Ассанж відсудив у екс-дружини тоді ще геть малесенького сина.

За час судового процесу чоловік повністю посивів. Наступні 14 літ правдолюб самостійно виховував дитину. Син тепер в усіх справах підтримує відомого батька.

P. S. Семирічне перебування Ассанжа в будівлі посольства днями закінчилося доволі банально: Еквадор припинив надавати йому політичний притулок і журналіста взяли під арешт. Його засудили поки до 50 тижнів ув’язнення за порушення умов виходу під заставу. Вочевидь, інтригуюче закінчення цієї гучної справи і взагалі всієї викривальної діяльності Джуліана ще попереду…

За матеріалами www.bbc.com, tyzhden.ua, 24smi.org, www.gazeta.ru.

За мотивом історії Джуліана вже відзняли серіал, фігурує сюжет із його біографії й у відомому мультфільмі про Сімпсонів. Він має чимало авторитетних міжнародних нагород, як-от: «Людина року» за версією читачів журналу Time, золота медаль у номінації «Виняткова мужність у захисті прав людини» Сіднейського фонду миру, премія «За мужність у мистецтві» від Йоко Оно. Разом із тим на батьківщині журнал Zoo Weekly присвоїв Ассанжу звання «Найгірший австралієць року».