Новини

На Волині діти хворіють на вірус Коксакі: як розпізнати небезпечну хворобу

Досить часто в Луцьку й області фіксуються випадки захворювань вірусом Коксакі.

Завідувачка відділом кишкових інфекцій Волинської обласної лікарні Ірина Капустіна розповіла про вірус Коксакі та як його лікувати, пише Віка Вегера-Абрамович на сайті ІА Конкурент.

Проте через те, що хвороба протікає найчастіше без ускладнень, багато пацієнтів просто не звертаються до лікаря, адже навіть не знають, що це таке, і можуть банально сплутати цей вірус зі стоматитом або кишковою інфекцією.

Із її слів, найчастіше вірус проявляється як підшкірний висип на долонях та стопах з підвищеною температурою та герпангіною – так званим стоматитом. Висипи у дитини на вигляд, як крововиливи, синюватого кольору, бувають поліморфними, можуть бути з бульбашками або навіть дрібні синяки. Такий висип може свербіти дитині і підпікати, адже він порушує цілісність шкіри. Температура зазвичай від 38 до 40 градусів. Минає, як правило, через три дні. На фоні температури може бути слабкість, біль у м'язах, ломота.

Хвороба зазвичай протікає без ускладнень. Хоча вірус може спровокувати енцефаліт.

Як пояснила Ірина Капустіна, вірус Коксакі проникає до людини через слизову оболонку ротоглотки. Тобто це може бути ніс і зів. Сам вірус не може розмножуватися поза межам організму людини. Але в навколишньому середовищі шляхом потрапляння через випорожнення чи слину людини вони можуть жити близько десяти днів на поверхні. Наприклад, на дзеркалах, вікнах, столах. Зараження в основному відбувається фекально-оральним шляхом. Менше заражаються при чханні і поцілунках. Вірус проникає через оболонку дихальної чи травної системи і розноситься кров’ю по всьому організму. Інкубаційний період триває від двох до десяти днів. Але, як розповіла лікар, зазвичай хвороба проявляється на третій день.

«Інколи вірус Коксакі, як й інші ентеровіруси, може вражати травну систему. Тоді пронос водянистого характеру, як правило. Можуть вражатися і слизові очей. Але це трапляється рідко. При важкому перебігу недуги вражається підшлункова, нирки, серце. Дорослі, звичайно, легше переносять хворобу. У них сформований імунітет. І, можливо, вони з тим вірусом зустрічалися раніше. Довічного імунітету немає, але організм це пам’ятає, тому захворювання може проявитися одноразовою блювотою, або, наприклад, висипом. У дорослих немає температури, тому вони не звертаються за допомогою до медиків», – розповідає Ірина Капустіна.

З дітьми потрібно звертатися до лікаря у тому випадку, коли дитина веде себе не так, як зазвичай, якщо спостерігається в’ялість, важко збивається температура і дитина скаржиться на головні болі. Адже хвороба прогресує дуже швидко.

Зазвичай загострення вірусу Коксакі – в осінньо-весняний період, зараження найімовірніше у місцях скупчення людей.

Загалом вірус далеко не новий. Лікарка стверджує, що це міф, що він нібито привезений з Єгипту. Насправді вірус вперше виявили у 1948 році у містечку Коксакі в штаті Нью-Йорк, США. Звідси, відповідно, і сама назва вірусу.

Як зазначила Ірина Капустіна, до групи ентеровірусів входять понад 70 підвидів вірусів. Але лише 15 з них спричиняють захворювання в людей.

За даними управління охорони здоров’я Луцької міської ради, у 2018 році в місті серед дітей зареєстровано 133 випадки захворювань, спричинених вірусом Коксакі. У 2019 році – 82 випадки. Захворювань серед дорослих не зареєстровано.

У відповідь на офіційний запит Волинському обласному управлінню охорони здоров’я нам повідомили, що не передбачено збір та звітність щодо захворювань, спричинених вірусом Коксакі.