Не дочекались фінансування: на Волині розвалилось приміщення амбулаторії
Про це пише Район. in.ua посилаючись на газету Волинь.
Наразі людям доводиться лікуватися в досить екстремальних умовах.
Тимчасові приміщення, де лікарі працюють уже більше року, не пристосовані, доводиться заповнювати картки ледь не на коліні.
«Сто літ була у Лукові лікарня, а тепер – ні те, ні се», – скаржаться місцеві жителі.
В старій хаті, де стоять в черзі хворі, повернутися немає де. Педіатр Євгенія Нечипорук робить щеплення малечі в теплій кімнаті, де добре натоплюють грубку.
Частина працівників амбулаторії працює в будинку з вивіскою «Денний стаціонар». Він запланований на 12 ліжок. Але довелося переселитися в одну маленьку кімнату, де ледь втулили 5. В кімнаті лежать і чоловіки, і жінки, ніхто про зручності не думає, головне, щоб вилікували.
Крім того, амбулаторія обслуговуємо понад 5 тисяч осіб, звертаються мешканці не тільки з навколишніх сіл, а й навіть із Любомльського району. Одержали дещо з необхідного медичного обладнання.
Чимале подвір’я колишньої Луківської лікарні тепер має інший вигляд, аніж три роки тому. На місці старої амбулаторії — купка спорохнявілих дощок, які йдуть на дрова. Усе інше будівельне сміття вивезли, тільки фундамент видніється. З 2014 року, відколи почули про програму Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», не втрачають надії мати сучасний медичний заклад. Підготували проєкт, багато разів його довелося поновлювати. Коштів на реконструкцію приміщення не виділяли, але й не відмовляли, просили почекати.
«Спочатку готували проєкти на реконструкцію будівлі. Це приміщення колишньої поліклініки, зведене з дерева зі старих дядьківських клунь. Почали роботу, а воно все валиться, пішли тріщини стінами. Стало зрозуміло, що ремонту не підлягає, все одно впаде. Оцей корпус, що збоку (там із 1913 року була лікарня), під час реорганізації віддали управлінню соціальної політики під будинок для престарілих. Якби в ньому зробили амбулаторію, то ми б лиха не знали», — розповідає селищний голова Анатолій Климчук.
Отже, реконструювати вже нема чого, потрібно починати нове будівництво. Це стало зрозуміло рік тому. Ситуація вимагала швидкого реагування і підвищеної уваги до цього об’єкта. Натомість минулоріч на нього було виділено всього 200 тисяч гривень на демонтаж аварійної споруди.
Відомо, що в області в рамках проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» будівельні роботи проходять у 32 амбулаторіях. Через несвоєчасність та недостатність фінансування торік частину закладів не здали в експлуатацію. А 30 вересня 2020 року, згідно з угодою про позику, підписаною між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку, завершується реалізація проєкту. Ситуація ускладнюється й тим, що у Законі «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір цієї субвенції для Волині становить лише 112 мільйонів гривень.
При цьому потреба для повного завершення обласного субпроєкту, враховуючи зменшення фінансування у 2019 році, майже 183,5 мільйона гривень.
Луківська селищна рада, як розповідав Анатолій Климук, на умовах співфінансування давно виділила свою частку – 10% від вартості будівництва, та гроші марно цілий рік пролежали.