Президент підписав закон про повну загальну середню освіту
Згідно з повідомлення, відповідний документ запроваджує практичні інструменти, які допоможуть втілити освітню реформу, що була започаткована у 2017 році.
“Закон “Про повну загальну середню освіту” передбачає право вільного вибору мови навчального процесу приватними закладами освіти. Крім того, новий закон деталізує положення закону “Про освіту” від 5 вересня 2017 року з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії й запроваджує три мовні моделі для здобуття освіти в закладах середньої освіти”,− зазначила пресслужба голови держави.
У законі, зокрема, прописані три моделі:
Перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка могла б захищати цю мову. Насамперед ідеться про кримських татар, для яких закладено навчання мовою корінного народу з першого по 11 (12) клас поряд із вивченням української мови;
Друга модель рекомендована для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Вона передбачає навчання материнською мовою у початковій школі поряд із вивченням державної; починаючи з п’ятого класу, не менше 20% річного обсягу навчального часу викладання здійснюватиметься українською мовою з поступовим збільшенням обсягу до 40% у 9 класі; зі старшої школи не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах викладання здійснюватиметься державною мовою;
Третя модель працюватиме для решти національних громад України та стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також що проживають переважно в середовищі власної мови (російська мова). Ця модель передбачає, що з п’ятого класу не менше 80% навчального часу викладання здійснюватиметься державною мовою.
“З ухваленням закону “Про повну загальну середню освіту” Україна підтвердила відданість своїм міжнародним зобов’язанням щодо забезпечення прав національних меншин”, − додали у президента.