Пояснили, чому українці переплачують у магазинах
Про це розповів Gazeta.ua голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко.
"На це вплинуло і дослідження Антимонопольного комітету, й активна позиція Міністерства економічного розвитку. Відомство допомогло торговельним мережам працювати без зайвих обмежень. В обмін на це усі погодилися дотримуватися соціальної дистанції між покупцями, масочного режиму, закупили дезінфектори. Деякі знизили націнку на соціальні продукти, іншим вдалося вплинути на апетити постачальників", - говорить Дорошенко.
З 15 квітня Україна повернулася до державного регулювання цін на продукти, ліки та засоби індивідуального захисту.
"Сьогодні це швидше моніторинг зміни цін у магазинах, аптеках. Його за законодавством проводитиме Держпродспоживслужба. Дані надаватиме Антимонопольному комітету. Той у свою чергу зможе штрафувати мережі за необґрунтоване підняття вартості товарів. Коли виявиться, що магазин підняв ціну, бо та зросла у постачальників чи виробників, то питання будуть до останніх. Щоправда не вдасться вплинути на вартість продуктів, якщо зросте ціна сировини, яку завозимо з-за кордону. Як варіант, певним галузям можна запропонувати пільги", - говорить експерт.
Додає, що у магазинах зросла кількість покупців та сума середнього чеку після закриття базарів, які торгують уроздріб.
"У супермаркетах люди змушені купувати продукти дорожче, ніж могли б це робити на базарах. Фермерам доводиться викидати частину своєї продукції, яку не могли продати через закритті базари", - пояснює Дорошенко.
Каже, що роздрібні базари відкриють не раніше середини травня.
"Роботу насправді могли відновити ще у квітні. Але ж торговці не захотіли дотримуватися вимог. Наприклад, пакувати усі овочі і фрукти, дезінфікувати робоче місце", - каже він.