Вибори на Волині: у жовтні краяни обиратимуть понад півтора тисячі депутатів
Про це інформує Волинське представництво Громадянської мережі ОПОРА.
Загалом у голосуванні на перших місцевих виборах візьмуть участь
756 тис. 549 волинян.
Відтак, опираючись на дані із кількістю виборців у кожній із громад,
вдалося підрахувати кількісний склад відповідних рад.
Згідно із частиною 3 статті 197 Виборчого кодексу України число депутатів сільської, селищної, міської, районної та обласної рад визначається відповідно до числа виборців, які проживають на території громади, району чи області відповідно.
Зокрема, громади із населенням до 10 тис. осіб матимуть 22 депутати, від 10 тисяч до 30 тисяч виборців – 26 депутатів, від 30 тисяч до 50 тисяч виборців – 34 депутати, від 50 тисяч до 100 тисяч виборців – 38 депутатів, від 100 тисяч до 250 тисяч виборців – 42 депутати тощо.
На Волині 35 сільських, селищних та міських громад, котрі мають чисельність населення менше 10 тис. виборців. Їхні місцеві ради будуть включати по 22 депутати, а вибори відбудуться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах.
У Володимир-Волинському районі йдеться про такі ради: Устилузьку міську, Іваничівську селищну, та Затурцівську, Зимнівську, Литовезьку, Оваднівську, Павлівську та Поромівську сільські ради.
Натомість у Камінь-Каширському районі менше 10 тисяч виборців, а відповідно, обиратимуть по 22 депутати, лише у двох сільських громадах – Прилісненській та Сошичненській.
У Ковельському районі до 10 тис. виборців зареєстровано у Голобській, Головненській, Заболоттівській, Луківській, Люблинецькій та Старовижівськиій селищній радах. Водночас, аналогічна кількість осіб, що мають право віддати голос на виборах 25 жовтня у 12 сільських радах: Велимченській, Велицькій, Вишнівській, Дубечненській, Дубівській, Забродівській, Колодяжненській, Поворській, Рівненській, Самарівській, Сереховичівській та Смідинській.
У Луцькому районі до 10 тис. виборців обиратимуть склад Берестечківської міської та Мар’янівської, Олицької, Торчинської селищних рад. Окрім того, така ж кількість виборців зареєстрована на території Городищенської, Доросинівської та Копачівської сільрад.
У 14 міських, селищних та сільських громадах регіону від 10 до 30 тисяч мешканців, які мають право голосу.
Відповідно вони обиратимуть по 26 депутатів до своїх рад за системою
пропорційного представництва. Йдеться, зокрема, про Локачинську селищну раду (Володимир- Волинський район), Любешівську та Маневицьку селищні ради (Камінь-Каширський район), Любомльську міську та Ратнівську, Турійську та Шацьку селищні ради (Ковельський район), а також Горохівську, Ківерцівську, Рожищенську міські та Колківську і Цуманську селищні ради (Луцький район). Окрім того, саме у Луцькому районі є дві сільські громади, котрі також
матимуть по 26 депутатів через кількість виборців у понад 10 тис. – Боратинська та Підгайцівська.
Володимир-Волинська, Нововолинська, Камінь-Каширська міські ради матимуть, відповідно до розподілу за кількістю виборців (30-50 тис.) по 34 депутати у радах. Натомість у Ковельській міській раді «засідатимуть» 38 депутатів, оскільки число виборців тут – 53904 осіб.
Найбільшою ж за складом буде Луцька міська рада, де налічують 172 192 виборці – до її складу увійдуть 42 депутати.
Загальне число депутатів, які сформують ради в ОТГ, становить 1316 осіб.
Таким чином, від 64,81% громад із загальної кількості матимуть ради по 22 депутати, 25, 93% – по 26, 5,56% – по 34, 1, 85% – з 38 депутатів та 1, 85% – з 42 депутатів.
Також ОПОРА визначила можливу кількість депутатів у районних та обласній раді, керуючись частиною 3 статті 197 Виборчого кодексу України.
Відтак, проголосувати за склад Волинської обласної ради можуть 756 тис. 549 волинян, тож рада складатиметься із 64 депутатів. За склад Володимир-Волинської міської ради голосуватимуть 126 490 виборців, а Ковельської – 199 499 виборців, що дасть змогу сформувати склади по 42 депутати. Натомість Луцька районна рада із 335 639 осіб може розраховувати на 54 депутатів, а Камінь-Каширська із 94 921 виборцем – на 38 депутатів. Тож загалом до цих рад оберуть 240 депутатів.
У статті 197 Виборчого кодексу України також зазначено, що загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців від 250 до 500 тисяч – 54 депутати, від 500 тисяч до 1 мільйона виборців – 64 депутати.
Різнитимуться й виборчі системи, за якими обиратимуть громади – у 19 громадах (35,19% від загальної кількості) вибори депутатів відбуватимуться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками, а у решті 35 (64,81%) – за мажоритарною системою відносної більшості.
Відповідно до частини 1 статті 192 Виборчого кодексу України, вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які
поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.
У частині 2 йдеться про те, що вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у
місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області,
району, міста, району в місті, села, селища згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської, сільської, селищної територіальної громади.