Вчені з'ясували, яка їжа може пришвидшити старіння
Як пише Science Alert, згідно з представленим на медичній конференції 1 вересня дослідженням, у людей, які їдять багато шкідливої, промислово обробленої їжі, швидше змінюються пов'язані зі старінням хромосоми.
Дослідники вивчили дані про стан здоров'я майже 900 осіб у віці 55 років і старше, які надали зразки ДНК у 2008 році, і кожні два роки після цього надавали докладні дані про свої харчові звички. 645 чоловіків і 241 жінка були порівну розділені на чотири групи в залежності від того, скільки фаст-фуду вони споживали. Ті, хто входив до групи з високим споживанням, з більшою ймовірністю мали сімейний анамнез серцево-судинних захворювань, діабет і аномальні жири в крові.
Вони також споживали менше продуктів, пов'язаних з середземноморською дієтою —клітковини, оливкової олії, фруктів, овочів і горіхів. У порівнянні з групою, яка їла найменшу кількість ультраперобних продуктів, у трьох інших була підвищена ймовірність старіння.
Дослідники заявили, що три або більше порцій фаст-фуду на день подвоюють шанси на швидше скорочення довжини теломерів — частин хромосом, які є маркерами біологічного старіння на клітинному рівні. Кожна клітина людини має 23 пари хромосом, які містять генетичний код. Теломери не несуть генетичну інформацію, але життєво важливі для збереження стабільності і цілісності хромосом і, як наслідок, ДНК, на яку покладаються всі клітини тіла. Після кожного поділу клітин частина теломера втрачається, а людина старіє, зменшення довжини теломер визнано маркером біологічного віку.
Водночас автори наголошують, що, хоча зв'язок між вживанням продуктів з високим ступенем обробки та зменшенням теломер встановлений, він не є остаточним.
Попередні дослідження вказували на можливий зв'язок старіння з цукровмісними напоями, обробленим м'ясом та іншими продуктами, багатими насиченими жирами і цукром, але результати були непереконливими.
Ультраоброблені харчові продукти (нездорова їжа або фаст-фуд) — це речовини, що виробляються промисловим способом, складаються з суміші масел, жирів, цукрів, крохмалю та білків, які практично не містять цільних або натуральних продуктів. Вони часто включають штучні ароматизатори, барвники, емульгатори, консерванти та інші добавки, що збільшують термін зберігання і розмір прибутку. Ці ж властивості також означають, що такі продукти є бідними за поживністю у порівнянні з менш обробленими альтернативами.