Новини

Майже столітній ветеран досі ганяє на машині

Майже столітній ветеран досі ганяє на машині
Щоб доїхати до хати ветерана Петра Манелюка на хуторі села Молодівка Турійського району, треба добряче попетляти машиною вузькими лісовими стежками. І от нарешті вигулькнули на галявину, де нас зустрів ще доволі не старий дідусь. Про це йдеться у дописі Вісник.Луцьк.

– То моя подружка, без неї ніяк, – показує на палицю.

– А скільки ж вам років?

– Без двох літ сто, – усміхнувшись, образно відповів.

Переслав з Німеччини плаття для нареченої

Петро Степанович хоч і має вже 98 літ, без запинки називає імена дітей, внуків, правнуків, розповідає, що робив останнім часом, згадує воєнні роки.

– Забрали мене у сорок четвертому. До хати зайшли партизани: «Пайдьош с намі?» Як не підеш? – каже Петро Степанович.

І згадує, як потрапляв в оточення німців і навіть під випадкові кулі своїх же червоних частин, служив радистом у землянках, вижив після вибуху снаряда, на щастя, не мав поранень. Нагороджений орденом Червоної Зірки за звільнення польських міст Познань, Варшава. А Перемогу Петро Манелюк зустрів під Берліном на річці Ельбі. І тоді, коли війна закінчилася, мало не втопився.

– Начальник дав мені німецького коня. Я надумав його покупати й сам помитися, і поїхав здуру верхом на Ельбу, – до подробиць пам’ятає той день Петро Степанович. – А річка бистра, кінь став дибки, я впав, мене й потягнула течія. Добре, що понесло до моста, там вхопився за сваї.

Пригадує, що після Перемоги солдати кинулися у покинуті німецькі хати. «Хто з руских бачив на горищі копчені окороки чи підвали з консервами?» – й досі дивується тодішньому німецькому добробуту. А ще молодому Петру в одному німецькому будинку пригледілося гарне плаття у квітки.

– Я в сундуках знайшов і переслав дівчині Ліді, вона мене ждала. Такого красивого ні в кого не було! Вдягала тільки на свята, – з усмішкою згадує дідусь.

Після війни ще дослужував на Кавказі кухарем. Тож додому повернувся лише у 1947 році. А через рік побрався зі своєю Лідою. «Весілля в хаті робили, багато людей було. Цигани грали на скрипці», – розказує. А потім і золоте весілля відгуляли разом з дітьми, онуками, правнуками у шалаші біля рідної хати. Прожили Манелюки разом 60 літ. Кохана дружина померла 12 років тому.

– Недавно якось мені так жалісно стало, – голос ветерана тремтить від хвилювання, – рішив одвідати Ліду на могилках, тут два кілометри. Насилу зайшов. А назад вже ноги не несли. То син мене забрав.

«Совість мучить, що не можу помогти»

Працював Петро Степанович лісником, а згодом усе життя був у Нововолинську водієм при начальстві. Збудував хату, заробив квартиру, а як вийшов на пенсію, повернувся на рідний хутір Молодівка і тепер тут доживає віку. Неймовірно, але ще у 98 років їздив на своєму старенькому «Москвичі»! Правда, у Луцьк не ризикував податися, а от у сусіднє село по продукти чи за світло заплатити – залюбки. І лише місяць тому віддав свою машину синові – сили вже не ті.

Старенькому татові допомагає донька Віра, яка влітку живе з ним на хуторі, а на зиму забирає в Луцьк. Часто навідується і син Юрій з Вербичного. І старість в діда Петра турботлива й не самотня, і ніби здоров’я не надто підводить, а він скрушно зітхає:

– Таке життя вже нікудишнє.

– Та ще столітній ювілей відсвяткуєте! – бажаємо на прощання. – Хіба ж не хочеться жити?

– Вже ні, – щиро зізнається, і на його старечі очі навертаються сльози. – Сил нема, а роботи багато, хоч качкам траву поріжу. Совість мучить, що не можу помогти…