Вчені розповіли про користь шкідливого продукту
Про це говориться з публікації The Nature.
В організмі середньої людини міститься приблизно 100 грамів натрію. Натрій (Na⁺) — це електроліт, який має вирішальне значення для підтримки водно-сольового балансу та артеріального тиску, а також для передачі нервових імпульсів. Хлор (Cl⁻) відіграє допоміжну роль. Концентрація натрію і хлору в організмі жорстко регулюється: втрати з потом, сечею повинні бути відновлені ззовні. Саме тому, що натрій і хлор важливі для збереження сталості внутрішнього середовища, у нас є смакові рецептори, які допомагають розрізняти солоне.
Сіль потрібна людині для нормального функціонування всього організму. Без солі у меню дуже скоро можуть з'явитися проблеми з м'язами та з роботою нервовою системою. Якщо тривалий час їсти лише прісну їжу, то в кінцевому підсумку це позначиться на роботі мозку і серцево-судинної системи.
Це пов'язано з тим, що сіль сприяє затриманню вологи в організмі, якщо її буде недостатньо, то клітини почнуть відчувати голод, в тому числі й кисневий. Не зможуть нормально функціонувати нирки та печінку.
Гіпонатріємія (дефіцит солі) буває у спортсменів, які дуже багато п'ють під час тривалих навантажень (наприклад, марафону). А ще у людей, які мало їдять і п'ють багато пива. Також дефіцит солі може бути пов'язаний з цирозом печінки.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), середнє споживання солі в Європі — 8-11 грамів на добу, що значно вище рекомендованого рівня в 5 грамів. В європейських країнах проблему з сіллю намагаються вирішити за допомогою маркування: вказуючи кількість натрію на етикетках, а також спонукаючи виробників зменшувати її кількість в продуктах.
Попри те, що сіль несе певну користь для організму, лікарі все ж рекомендують утримуватися від частого пиття пива, особливо з солоними закусками, менше вживати солону рибу, соління та інші продукти, що містять велику кількість солі.