Новини

Фальшиві довідки про відсутність COVID-19 і "липа" на авто: почому продають підробки в Україні

За півроку в Україні були зафіксовані майже 6 тисяч злочинів, пов'язаних з підробкою документів. Ця цифра – лише ті злочини, які були офіційно зареєстровані в Єдиному реєстрі досудових розслідувань і за якими триває і велося слідство. Про це повідомляє Сьогодні.

Але, насправді, таких порушень закону в країні набагато більше. Адже не кожен потерпілий звертається до поліції, аргументуючи це тим, що не бачить сенсу. Величезна частка і тих, хто цілеспрямовано користується фальшивими документами, природно, не звертаючись до органів правопорядку.

Що найбільш затребуване

Як розповіли правоохоронці, на початку вересня, на початку періоду ділової активності та навчального року, сплеск популярності стався у сегменті традиційних фальшивок, які вже багато років залишаються акуальними. Ділки, задовольняючи попит, який зростає, пропонують купити підроблені довідки про щеплення, довідки про проходження медоглядів, які вимагають для відвідування басейнів, довідки від нарколога та психіатра для навчання в автошколах або для дозвільної системи МВС. Як правило, їхня ціна коливається від 150 до 300 грн.

Але після оголошення в країні карантину через епідемію COVID-19, з'явився і попит на новий вид довідок. Природно, і ціна на них на порядок вища, ніж на "липу" для басейну.

Однією з найдорожчих виявилася довідка про негативний тест на коронавірус.

Під виглядом покупця ми зателефонували за одним з оголошень, розміщених у мережі, і розпитали продавця про умови продажу такої довідки.

"Вона коштує 650 грн. Крім того, Вам доведеться заплатити за її доставку, тому що ми не контактуємо з покупцями, документ пересилаємо поштою", – повідомив нам продавець.

За його словами, документ за своїм зовнішнім виглядом виглядає як справжній і сумнівів не викликає.

"Щоб оформити замовлення, Вам необхідно надіслати паспортні дані особи, для якої необхідна довідка. Через добу-дві довідка буде готова", – повідомив нам продавець підробки.

Для юристів, що працюють у величезному обороті документів, інформація про підроблені документи не є новинкою. Але, за словами юристів, таких фальшивок в десятки разів більше, ніж реєструється випадків їх використання і фіксується правоохоронцями для проведення розслідувань.

Адвокат Іван Ліберман каже, що подібних фактів в Україні не кілька тисяч, а сотні тисяч. І досить сувора відповідальність нікого не лякає.

"Кримінальна відповідальність передбачена не тільки для тих, хто виготовив такі документи, а й для тих, хто замовив і використовує їх, – каже Ліберман. – В такому разі людині може загрожувати до 5 років в'язниці".

Чи можна відрізнити?

Дуже багато підробок йде зараз на пластиці. Раніше сайт "Сьогодні" розповідав про те, як працюють експерти і як перевіряють фальшивки.

Так, за результатами дослідження сотень підроблених водійських посвідчень і свідоцтв про реєстрацію ТЗ (техпаспортів), експерти припустили, що в обороті їх тисячі і десятки тисяч! І якість фальшивок зростає.

Відрізнити їх від оригіналу важко. У мережі зараз продається все: техпаспорти, державні знаки, навіть можна купити платівку з ідентифікаційним номером авто.

"Тому настійно раджу всім, хто купує машину з рук або навіть в салоні, але вживану, краще замовте у нас експертизу і будете впевнені, що придбали законно і у вас це авто не заберуть як крадене.

Як відрізнити фальшивку, у подробицях відомо тільки нам, фахівцям. У побуті можна перевірити техпаспорт за нанесеним значком карти України, він буде то золотистим, то зеленим, залежно від кута зору. Це застосовується спеціальна фарба. На звичайних підробках цього немає. Якщо фальшива плівка, ми це побачимо, в побуті – ні", – зазначив співробітник відділу Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Мін'юсту України Сергій Науменко.

Як роблять "бізнес"

За словами правоохоронців, останніми роками одним з найбільш вигідних напрямків у підробках стали документи на автомобілі та водійські права. Вартість "липи" коливається від 200 до 300 доларів США. За терміновість – націнка.

На думку силовиків, такий розквіт у підробці документів на авто, швидше за все, пов'язаний з величезною кількістю "евроблях", які посунули в Україну в останні 4 роки. Далеко не завжди ці автомобілі чесно розмитнювати і переоформлялися. А розшукати такий викрадений автомобіль – взагалі завдання з розряду нереальних.

Як стало відомо "Сьогодні", промислом підроблених документів на автомобілі іноді займаються цілими сім'ями, щоб не ділитися прибутком від "сімейного бізнесу".

У Харківській області незабаром почнуть судити таку собі місцеву "Коза Ностру" – сім'ю, яка виготовляла і продавала підроблені водійські права, а також документи на викрадені авто.

Як розповів сайту "Сьогодні" начальник Управління протидії кіберзлочинів у Харківській області Валерій Береза, поліція довела причетність угруповання до 44 епізодів злочинної діяльності. Наразі матеріали цієї кримінальної виробництва передані до суду.

"Було встановлено, що до цієї діяльності, до підробки документів, причетні троє людей – 57-річний організатор і двоє 30-річних виконавців. Організатор і один з виконавців – це батько і син", – повідомив нам Валерій Береза.

За даними кіберполіції, сімейний підряд рекламував свій товар в інтернеті. Як правило, ділки пропонували купити у них документи на викрадені авто.

"Кожен такий документ вони просили 300 доларів США", – уточнив Валерій Береза.

Якщо вина цього тріо буде доведена в суді, то чоловікам загрожує до 12 років в'язниці з конфіскацією майна.