Після «дзвінка з банку» лучанка втратила більше 50 000 гривень
Шахраї вигадують нові й нові її варіанти: телефонують до потерпілих, назвавшись працівниками банку, не лише під приводом необхідності розблокування банківської картки, припинення "хакерської атаки" на рахунок, зміни пін-коду тощо, але і щоб "оштрафувати" клієнта.
Ошуканці, які заволоділи 50 700 грн довірливої 59-річної лучанки, ретельно продумали послідовність дій. Її персональні дані вони дізналися, прочитавши оголошення про продаж нею дублянки на сайті оголошень та назвавшись потенційними покупцями.
Жінка охоче назвала їм номер картки та своє прізвище й ім'я, бажаючи продати річ. І це, на перший погляд, нічим їй не загрожувало.
Проте наступного дня їй подзвонили нібито з банку. Назвавши жінку на ім'я й викликавши цим довіру, псевдобанкір розповів, що на її рахунок намагалися некоректно перевести гроші, такі операції заборонені для цього виду карток, відтак вона мусить сплатити штраф.
За кілька хвилин, "змилувавшись" над переляканою клієнткою, "добрий" працівник банку сказав, що треба зробити, аби "уникнути штрафу". Жінка повідомила ошуканцю все, що йому було необхідно, аби заволодіти всіма її заощадженнями.
Аби не стати жертвою шахраїв, у жодному разі не повідомляйте нікому свої:
персональні дані, реквізити своїх банківських рахунків, не виконуйте ніяких дій на прохання "працівників банку", адже справжні працівники банківських установ навіть у вихідні чи святкові дні не проводять жодних операцій у телефонному режимі.
Якщо про проблеми з рахунком повідомляє телефоном "банківський працівник" чи "представник мобільного оператора" – зателефонуйте у банк чи до оператора та з'ясуйте ситуацію.
Якщо ви загубили мобільний або сім-карта перестала працювати, відразу ж заблокуйте прив’язані до цього номеру телефону банківські картки.