Новини

Пільги на 86 млрд: учасників Майдану хочуть звільнити від сплати комуналки і купувати їм житло

Відповідний документ подали в Раду два нардепа від “Слуги народу” Анатолій Остапенко та Олег Арсенюк. Про це інформує Перший.

Проект закону містить 17 статей і регулює статус учасників Революції гідності. Згідно з текстом проекту, пропонується наділити тих, хто стояв на Майдані і сім’ї Героїв Небесної сотні цілою низкою державних пільг.

Так в законі дається визначення терміну “Революція гідності” – це “політичні і суспільні зміни в Україні в період від 21 листопада 2013 року до 21 лютого 2014 року, викликані масовим громадянським рухом протесту проти спроб відмови політичного керівництва України від законодавчо закріпленого курсу на Європейську інтеграцію і відстоювання конституційних основ демократії, прав і свобод людини “.

Відзначимо, що Верховна Рада закріпила в Конституції курс України на Європейський союз і НАТО тільки через 5 років після Майдану – в лютому 2019 року.

Автори пропонують присвоювати учасникам “Революції гідності” статуси:

– члена сім’ї Героя Небесної сотні,

– потерпілого учасника Революції гідності,

– потерпілого учасника Революції гідності з інвалідністю.

Порядок присвоєння цих статусів пропонується покласти на Кабмін.

Залежно від того, який статус буде надано, особі гарантується цілий ряд соціальних пільг.

Так, членам сімей Героїв Небесної сотні хочуть дати додаткові державні фінансові гарантії по 26 напрямам.

1. Надання медпослуг і лікарських засобів.
2. Послуги з зубопротезування.
3. Послуги щодо забезпечення психічного здоров’я.
4. Санаторно-курортне лікування один раз на 2 роки.
5. Право на разову цільову підтримку на покупку (будівництва) житла у вигляді грошової компенсації часткової вартості житла, іпотечного кредитування з відшкодуванням частини процентної ставки банку або отримання пільгового кредиту за рахунок державного або місцевого бюджету, першочергового надання житла з комунального, відомчого або службового фонду .
6. Раз в 10 років їм буде покладатися компенсація витрат на ремонт з коштів місцевого бюджету.
7. Першочергове надання послуг з оздоровлення дітей.
8. Компенсація на здобуття професійно-технічної, вищої, післядипломної та другої вищої освіти.
9. Державну цільову підтримку на навчання в державних і комунальних установах.
10. Першочергове надання місця в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах.
11. Одноразову оплату вартості послуг з підвищення кваліфікації та перекваліфікації.
12. Використання щорічної відпустки у зручний час з правом отримання додаткових 14 днів до нього зі збереженням зарплати.
13. Щомісячну грошову компенсацію 75% вартості комунальних послуг (на газ, електрику, теплопостачання, водопостачання і водотведеніе, в тому числі гарячу воду, вивіз сміття). Це право буде поширюватися з розрахунку 21 кв метра житла на людину плюс 10,5 метрів на сім’ю. А для непрацездатних членів сімей Героїв Небесної сотні розрахунок буде 42 метри на людину плюс 21 кв. метр на сім’ю. Також компенсуватися буде 75% абонентської плати за телефон.
14. 75% компенсації на закупівлю твердого або рідкого пічного палива і балонного газу.
15. Компенсацію 100% вартості витрат на проїзд в міському транспорті, автомобільному транспорті у сільській місцевості і залізничному і автобусному транспорті приміського сполучення.
16. Для міжміських поїздок буде надаватися 50% -а компенсація.
17. Виплата допомоги при тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої зарплати.
18. Підвищення пенсії в розмірі 25% прожиткового мінімуму.
19. Отримання соцпослуг або оформлення в соціальні установи для соціальної підтримки та догляду.
20. Достроковий вихід на пенсію для чоловіків після 55 років, жінок після 50 років, за наявності страхового стажу в 25 років для чоловіків і 20 для жінок.
21. Безкоштовну правову допомогу.
22. Першочергове виділення земельних ділянок.
23. Звільнення від сплати судового збору.
24. Підтримку самозанятності і підприємницької діяльності.
25. Постійне інформування про пільги для цієї категорії.
26. Для осіб похилого віку, які не мають близьких родичів, право на оформлення в установу соціального захисту або обслуговування соцпрацівниками на дому.

Друга категорія – постраждалі учасники Революції гідності. Це люди, які отримали тілесні ушкодження в Революції Переваги, за умови, що вони звернулися за допомогою з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2013 року, але їх пошкодження не привели до інвалідності.

Їм гарантується 20 різних пільг. Список аналогічний тим пільгам, які отримають, в разі прийняття закону, сім’ї Героїв небесної сотні, з мінімальними відмінностями.

Наприклад, санаторно-курортне лікування пропонується надавати раз в 3 роки. У них не буде права на отримання компенсації на ремонт.

Третя категорія – постраждалі учасники Революції гідності з інвалідністю.

Це люди, яким була встановлена ​​інвалідність внаслідок отриманих тілесних ушкоджень під час участі в Революції гідності.

Вони також матимуть аналогічні права, як і вищезазначені категорії. Але санаторне лікування раз в 2 роки, а сім’ям – раз в 3 роки. Їм також не надається компенсація на ремонт.

А ось у випадку з компенсацією на проїзд у них будуть більш широкі пільги – для 3 групи інвалідності 50% на з / д, автобуси або авіа 2 квитків, для 2 групи – 100% компенсація 2 квитків, і для 1 групи – 100% квитків на поїзд, автобуси або авіа без обмеження кількості.

Також окремими статтями законодавці прописали цілий ряд матеріальних компенсацій.

Наприклад, 1 мільйон гривень у зв’язку зі смертю члена сім’ї, який брав участь в Революції гідності за умови, що смерть пов’язана з участю в революції. Важкі ушкодження оцінили в 700 тисяч гривень, середньої тяжкості – в 500 тисяч, легкі – в 200 тисяч.

Окремим документом депутати надали розрахунки, скільки коштів необхідно передбачити в проекті держбюджету на 2021 рік у зв’язку на реалізацію цього закону. За їхніми даними, додатково буде потрібно 86,2 мільярдів гривень.

Також в проекті йдеться про те, що публічний прояв зневажливого ставлення до заслуг загиблих учасників Революції гідності і Героїв Небесної сотні є протиправним, і громадяни та юридичні особи повинні нести відповідальність за такі порушення.

Правда, відсилання до відповідних статей Адміністративного або Кримінального кодексу немає.

За задумом авторів, закон повинен буде вступити в силу через 6 місяців після його прийняття.