Часто хворієте? Випадає волосся? Можливо, у вас дефіцит йоду
«За даними Міністерства охорони здоров'я, більшість жителів України споживає лише 40−80 мкг йоду на добу. Проте така кількість не покриває навіть половини добової потреби у цьому мікроелементі», — зауважує завідувачка кафедри ендокринології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, д.м.н, професор Аліна Урбанович. Пише Високий Замок.
А скільки потрібно вживати йоду на добу?
«Залежно від віку: добова доза для немовлят і дітей віком до шести років складає 90 мкг, від 6 до 12 років- 120 мкг. Жінкам — від 150 до 300 мкг, чоловікам — 150−200 мкг. Але слід пам’ятати, що при захворюваннях щитоподібної залози лікар-ендокринолог призначає відповідне дозування йоду та інших мікроелементів із урахуванням перебігу захворювання у конкретного пацієнта», — пояснює Аліна Урбанович.
За словами фахівця, легкий йодний дефіцит є у більшості українців. Проте є зони з найбільшим ризиком. Це — Чернігівська область і практично весь Західний регіон.
Йододефіцит — проблема національної ваги. За оцінками ЮНІСЕФ, 80% дітей в Україні народжується і зростає в умовах нестачі йоду, що негативно відбивається на їх фізичному та інтелектуальному розвитку. Якщо жінка під час вагітності і у перші місяці грудного вигодовування вживає недостатню кількість цього мікроелементу, є дуже висока ймовірність, що IQ її дитини буде на 10−15 пунктів нижчим — незалежно від того, наскільки розумними були її предки. Експерти підрахували: через йододефіцит країна щороку втрачає 3 тисячі потенційних геніїв! А економічні втрати внаслідок зниження інтелекту та, відповідно, зниження продуктивності праці фахівці оцінили у 44 млрд. доларів США!
Чому йод настільки важливий і як він стосується захворювань щитоподібної залози? Хіба не гормональний фон відіграє ключову роль у їх розвитку?
Цей мікроелемент фактично є будівельним матеріалом для гормонів щитоподібної залози.
Йод забезпечує нормальну роботу щитоподібної залози, яка у нашому організмі регулює всі види обміну. Особливо це важливо для жінок, які планують вагітність, вагітних і тих, які годують грудьми, оскільки нестача йоду викликає гіпоксію (кисневе голодування) плоду, негативно впливає на розвиток центральної і периферичної нервової системи дитини, на її інтелектуальні здібності та поведінку у майбутньому.
Тож якщо ваші діти з незрозумілих причин гірше засвоюють нові знання, їм складно контактувати з однолітками, можливо, причиною є те, що в їх організм щодня надходить така кількість йоду, яка не відповідає їхній віковій потребі. Над цим варто замислитися і тим родинам, в яких діти часто хворіють. Надмірна хворобливість — один зі симптомів йододефіциту.
Від того, чи надходить в організм дитини достатня кількість цього мікроелементу (з моменту її перебування в утробі матері і до старшого шкільного віку), залежить не лише її розумовий, а й фізичний та статевий розвиток.
У чоловіків нестача йоду може безпосередньо впливати на фертильність (здатність давати потомство).
Якщо є дефіцит йоду при вагітності, це впливає лише на плід чи на саму жінку також?
Нестача цього мікроелементу може викликати у вагітних жінок ранні і пізні токсикози, анемії, викидні.
Як проявляється йододефіцит?
Хронічною втомою, слабкістю, зниженням працездатності, депресією, збільшенням щитовидної залози (зобом). Як я вже казала, у дітей може спостерігатися затримка росту, статевого та інтелектуального розвитку. У дорослих — знижуватися розумова активність. Може погіршуватися пам'ять і слух.
Може порушуватися обмін ліпідів, а дисліпопротеїнемія — це перший крок до розвитку атеросклерозу. Жінки часто скаржаться на сухість шкіри, випадіння волосся, відчуття холоду, порушення роботи кишечника, коливання маси тіла і появу набряків. Йододефіцит може призводити до захворювань щитоподібної залози: зниження або підвищення її функції, аутоімунних захворювань і навіть… раку!
Краще не чекати на появу захворювань, а подбати про профілактику вже сьогодні. Як це можна зробити? Морепродукти смакують не всім. Та й не всім по кишені…
Є певні групи людей, які потребують додаткового вживання таблетованого йоду: це в першу чергу, жінки, які планують вагітність, вагітні, матері, які годують грудьми, діти та підлітки. Індивідуальну добову дозу йоду необхідно приймати щодня. Якщо ж людина не належить до цієї групи, є здоровою та мінімум двічі або тричі на тиждень їсть морську (а краще океанічну) рибу і морську капусту, достатню кількість овочів та фруктів, їй зазвичай достатньо замінити кухонну сіль на йодовану.
Україна входить у програму ЮНІСЕФ і міжнародної ради ВООЗ з контролю за йодною недостачею, тож в ендемічних районах на полицях магазинів можна придбати не лише йодовану сіль, а й воду та хліб.
Однак потрібно врахувати, що для нормального функціонування щитоподібної залози потрібен не лише йод, а й селен. Цей мікроелемент впливає на фізіологічні процеси, що відбуваються у щитоподібній залозі. Коли організму бракує селену, у тканинах щитоподібної залози у процесі синтезу її гормонів посилюється оксидантний стрес.
Нестача селену також послаблює наш імунітет. Якщо одночасно є і дефіцит йоду, і дефіцит селену, значно швидше розвиваються і прогресують аутоімунні захворювання щитоподібної залози, які згодом ведуть до порушень функцій щитоподібної залози.
Українцям селену вистачає?
Недостатнє забезпечення селеном зареєстровано практично у всіх регіонах України. Селен знаходиться в ґрунті та воді, у харчовий ланцюг попадає через коріння рослин і водних організмів. Проблема дефіциту селену, як і йоду, характерна для територій, віддалених від світового океану, що пов’язують із вимиванням цих мікроелементів із верхніх шарів ґрунту під час танення льодовиків.
Оскільки найбільше на одиницю маси щитоподібна залоза містить йоду і селену, комбінація цих мікроелементів у відповідній добовій дозі є фізіологічною та необхідною для здоров'я щитоподібної залози і всього організму.
В умовах пандемії COVID-19 слід ще більш уважно відноситись до збереження свого здоров’я та здоров’я своїх дітей! При появі вищезгаданих скарг намагайтеся вчасно звернутись до лікаря-ендокринолога.