Які ризики слід врахувати під час оформлення іпотеки
Традиційно кредит на купівлю житла банк надає під відсоток, а гарантією повернення є застава нерухомості: квартири чи будинку, пояснюють у Координаційному центрі з надання правової допомоги.
Перед оформленням іпотеки українцям радять:
- вивчити пропозиції банків. Вони повинні публікувати паспорт кредиту на житло та основні умови в єдиному вигляді з однаковою структурою;
До основних умов кредиту належать: сума, строк, реальна процентна ставка, тип ставки, розмір 1-го внеску.
- перевірити розмір 1-го внеску. Зазвичай умовою іпотечних договорів є 1-й внесок, який позичальник сплачує самостійно. Наприклад, 40% від вартості квартири людина сплачує з власних коштів, а 60% – банк надає у кредит;
- розрахувати свої фінансові можливості. Від розміру авансу залежатиме строк повернення кредиту.
- з'ясувати тип відсоткової ставки - змінювана або фіксована;
Якщо ставка змінювана, то в паспорті кредиту має бути описаний порядок зміни та вказаний індекс, який застосовується для розрахунку. Як правило, для визначення ставки за кредитом банки використовують Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб - UIRD. Значення індексу щоденно оновлюється та оприлюднюється на сайті НБУ.
- дізнатися повну річну ставку з усіма комісіями;
"Під час визначення вартості кредиту враховуйте не лише відсоткову ставку, а й інші можливі витрати. Зважайте на плату за страхування майна, послуги нотаріуса та в деяких випадках – оцінку нерухомості", - йдеться у повідомленні.
- з'ясувати графік сплати відсотків та умови повернення кредиту.
Фахівці радять уважно прочитати договір та ознайомитись із можливими наслідками несвоєчасної сплати кредиту. Банк має зазначати розмір неустойки та порядку її сплати, повідомляти про інші можливі заходи, якщо позичальник припинить виконувати кредитний договір.