За що НАЗК зупинило держфінансування “Слуги народу”
Повідомляє Чесно.
Текст повідомлення на сайті НАЗК не розкриває суті виявлених порушень, однак на сайті можна знайти висновки перевірки квартальних звітів партії.
Причин призупинення державного фінансування одразу кілька. Так, у 1-му кварталі 2020 року “Слуга народу” подала звіт, в якому були відсутні окремі стовпці одразу в чотирьох таблицях, в тому числі й ті, в яких мають зазначатися персональні дані осіб, щодо яких у партії виникли фінансові зобов'язання. Згідно із висновком перевірки, це є грубим порушенням оформлення звіту і підставою для зупинки державного фінансування та складання адміністративного протоколу. Партія може виправити це порушення, подавши до НАЗК виправлений звіт.
Разом з тим НАЗК виявило, що реквізити рахунків ФОП Новіков Геннадій Борисович (отримував від партії кошти за організацію заходів) фігурують у документах, датованих 18 лютого та 11 березня, тоді як сам рахунок було відкрито лише 17 березня. Фактично ж оплата за послуги надходила на інший рахунок. Це порушення також стало підставою для зупинки державного фінансування.
«Наразі ми з’ясовуємо підстави призупинення державного фінансування партії та аналізуємо зауваження Національного агентства з питань запобігання корупції. Впевнені, що після проведення ретельного аналізу, надання необхідних пояснень та усунення можливих порушень у звіті фінансування буде відновлено», — йдеться у повідомленні на сайті “Слуги народу” з посиланням на слова голови партії Олександра Корнієнка.
Також НАЗК виявило ознаки інших порушень матеріали щодо яких направлено до Нацполіції. Йдеться, зокрема, про ймовірне завищення вартості послуг, які “Слуга народу” оплачувала за рахунок коштів державного фінансування.
Так, Нацагентство виявило ознаки завищення вартості розробки та релізу веб-сайту. За ці послуги “Слуга народу” заплатила Олексію Євтушенку (ФОП) 503 тис. гривень. У своєму висновку НАЗК вказує, що “за даними мережі Інтернет, середньоринкова вартість таких послуг в десятки разів нижча”.
Ознаки завищення вартості послуг НАЗК вбачає і в оплаті “Слугою народу” послуг із проведення п’яти вебінарів тривалістю 1,5 години кожен. За ці послуги партія сплатила ФОП Корх Ю. М. 600 тис. гривень.
Крім того, у НАЗК виникли сумніви щодо того, чи взагалі надавалися окремі послуги, за які партія сплачувала мільйони гривень.
Згідно із висновками перевірки фінзвіту, “Слуга народу” чотири рази платила за соцдослідження ФОП Ковальчук Л. Б. Загалом партія замовляла послуги у ФОП Ковальчук Л. Б. чотири рази і сплатила за них майже 2,5 млн гривень. Щоразу співпраця передбачала створення анкети опитування. Згідно із висновком, всі ці анкети були ідентичними, тож, ймовірно, партія сплачувала за ті самі послуги, які вже були оплачені під час виконання першого договору. Ця обставина також стала причиною зупинки держфінансування Слуги народу.
Разом з тим, судячи з висновків перевірки звіту “Слуги народу”, у НАЗК виникли сумніви щодо того, чи такі соцопитування взагалі проводилися.
Договори із “Слугою народу” передбачали проведення телефонних опитувань від 1,5 тис. до 7 тис. респондентів. Опитування одного респондента, згідно із висновком перевірки, в якому НАЗК посилається на первинну документацію, займало 15–20 хвилин. Згідно із актами виконаних робіт, на опитування 7 тис. осіб ФОП Ковальчук Л. Б. витратила 37 днів. За розрахунками ЧЕСНО, для виконання умов договору з опитування 7 тис. респондентів потрібно було б витратити від 73 до 97 діб безперервної роботи. Тобто виконати умови договору за передбачені у документах строки можна було б лише із залученням значної кількості людей. Інформації щодо того, чи були залучені до опитувань додаткові люди, у висновку НАЗК немає, втім, як і твердження, що такі люди не залучалися.
ФОП Ковальчук Л. Б. отримувала кошти і від іншого підрядника партії — ТОВ “Українська інтернет група “ДА.НЕТ”, загалом понад 1,6 млн гривень. Ще майже 2,2 млн гривень “ДА.НЕТ” заплатила ФОП Євтушенко О. А., щодо якого НАЗК підозрює завищення вартості послуг із розробки та релізу сайту партії. ТОВ “Українська інтернет група “ДА.НЕТ” отримало від партії 5,5 млн гривень “за розроблення структури та контенту веб-сайтів”.
Згідно із документом, “виявлені обставини можуть вказувати на вчинення правочинів без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цими правочинами”. У цьому НАЗК вбачає ознаки порушень одразу кількох статей Кримінального кодексу, що є підставою для повідомлення правоохоронних органів.
З повним переліком виявлених порушень можна ознайомитися у висновках перевірки звітів партії за перший та другий квартали.
За останні кілька місяців це вже третій випадок зупинки державного фінансування партій. Раніше такі рішення НАЗК приймало щодо “Голосу” та “Батьківщини”. “Батьківщині” станом на кінець 2020 року фінансування відновили.