Уряд заборонив відключати світло багатоповерхівкам із електричним опаленням

0
Уряд заборонив відключати світло багатоповерхівкам із електричним опаленням
Уряд ухвалив рішення прирівняти багатоквартирні будинки з електричним опаленням до об’єктів критичної інфраструктури, що має убезпечити їх від планових відключень електроенергії під час морозів.

Про це заявив міністр енергетики Денис Шмигаль під час години запитань до уряду.

За словами міністра енергетики Денис Шмигаль, такі будинки не знеструмлюватимуть, за винятком аварійних ситуацій, коли система змушена відключати навіть об’єкти критичної інфраструктури.

Він зазначив, що відповідні зміни будуть внесені до переліків, і найближчим часом ці будинки не повинні підлягати плановим відключенням.

Водночас міністр не уточнив, коли саме рішення набуде чинності на практиці та як швидко воно запрацює. Тим часом, за даними ЗМІ, у Києві досі залишаються будинки, які вже понад тиждень перебувають без опалення.

Експерт з енергетики Геннадій Рябцев зазначає, що лише у столиці може бути кілька сотень таких будинків. Переважно йдеться про новобудови, які не підключені до централізованого теплопостачання та не мають газу.

За його словами, більшість сучасних багатоповерхівок отримують лише електроенергію та холодну воду, без альтернативних джерел тепла, що робить їх особливо вразливими під час відключень.

Водночас директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко наголошує, що технічно реалізувати це рішення буде непросто. Проблема полягає в тому, що будинки з електроопаленням часто підключені до тих самих трансформаторів, що й інші споживачі, зокрема будинки з централізованим опаленням.

За словами експерта, для виконання урядового рішення такі будинки доведеться виводити на окремі лінії або під’єднувати до існуючих об’єктів критичної інфраструктури. В іншому разі знадобиться будівництво нових ліній чи встановлення додаткових трансформаторів, яких і без того бракує через постійні російські обстріли.

Ще одним викликом залишається дефіцит електроенергії. Як раніше зазначав президент Володимир Зеленський, українська енергосистема наразі має близько 11 ГВт потужностей при необхідних 18 ГВт. Це означає, що розширення переліку критичної інфраструктури може призвести до частіших відключень для інших споживачів.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко попереджає, що в такому разі електроенергію можуть частіше вимикати у будинках, які мають газове опалення.

Водночас прем’єр-міністерка Юлія Свириденко нещодавно заявила, що після перегляду списків об’єктів критичної інфраструктури вдалося вивільнити 911 МВт електричної потужності. Експерти припускають, що саме ці ресурси можуть спрямувати на живлення будинків з електроопаленням.

Загалом фахівці погоджуються, що забезпечення таких будинків електроенергією є необхідним. Водночас вони сумніваються, що оптимальним рішенням є включення їх до критичної інфраструктури. На думку Геннадія Рябцева, доцільніше було б розвивати автономні джерела живлення — зокрема генератори — за підтримки держави або через Фонд підтримки енергетики України, аби не перерозподіляти дефіцитну електроенергію між споживачами.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
0

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2026. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».