Польща посилює контроль за виплатами: що чекає українські родини

0
Польща посилює контроль за виплатами: що чекає українські родини
З лютого 2026 року в Польщі набувають чинності нові правила виплати державної допомоги 800+ для громадян України зі статусом біженця. Зміни стосуються насамперед вимог до працевлаштування та повторного підтвердження права на виплати.

Про це повідомляє Польське агентство преси PAP.pl.

У PAP нагадали, що право українців на доступ до ринку праці та сімейних виплат у Польщі було запроваджене спеціальним законом у 2022 році після початку повномасштабної війни. Водночас документ неодноразово змінювали, а останні поправки суттєво посилюють умови отримання допомоги 800+.

В Управлінні соціального страхування Польщі (ZUS) пояснили, що з 1 лютого 2026 року українські біженці повинні повторно подати заяву на отримання виплат та виконати так звану умову професійної активності. За попередніми оцінками, нові вимоги торкнуться близько 150 тисяч осіб.

Під час подання заяви заявник зобов’язаний вказати номер PESEL — свій і дитини, надати дані про перетин кордону, підтвердити законність перебування в Польщі, а також задекларувати, що дитина відвідує польський дитячий садок або школу. Крім того, в анкеті з’являться додаткові питання, пов’язані з інвалідністю дитини.

Ключовою новацією є вимога професійної активності. Право на допомогу залежатиме від того, чи працювала особа в місяці, що передує поданню заяви. ZUS перевірятиме цю інформацію автоматично через системи соціального страхування, без необхідності подання додаткових довідок у більшості випадків.

До категорії економічно активних осіб зараховують тих, хто працює за трудовим договором або договором доручення, веде підприємницьку діяльність, отримує допомогу з безробіття, спортивну або докторську стипендію, а також бере участь у навчальних курсах зі стипендією. Водночас від вимоги працевлаштування звільняються батьки дітей з інвалідністю та особи, які оформлюють виплати на дитину — громадянина Польщі.

У ZUS наголошують, що виплата 800+ надається лише за умови фактичного проживання заявника і дитини на території Польщі та дотримання обов’язкової освіти. У разі сумнівів щодо цих критеріїв, а також професійної активності батьків, у виплаті можуть відмовити.

За офіційними даними, наразі допомогу 800+ отримують понад 325 тисяч дітей-іноземців, із яких майже 269 тисяч — громадяни України. Перевірки виконання нових умов, за словами представників ZUS, проводитимуться на регулярній щомісячній основі.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
0

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2026. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».