Яке майно українців не можуть конфіскувати навіть за борги: перелік

0
Яке майно українців не можуть конфіскувати навіть за борги: перелік
В Україні оновили правила щодо боржників і їхнього майна. Верховна Рада ухвалила закон, який посилює контроль за тими, хто має заборгованості та внесений до Єдиного реєстру боржників.

Про це пише УНІАН.

Відтепер у певних випадках державні органи, банки та фінансові установи можуть відмовляти таким особам у наданні послуг. Водночас законодавство чітко визначає, яке майно боржника не підлягає арешту та вилученню.

Чи можуть відібрати майно за борги – що не зможуть арештувати
За даними Міністерства юстиції, виконавче провадження, з одного боку, забезпечує належне виконання умов і дотримання правил, прописаних у законодавстві, але з іншого – захищає права громадян.

На офіційному сайті відомства пояснили, чи може банк відібрати єдине житло за борги. З посиланням на Закон України "Про виконавче провадження" фахівці Мін'юсту озвучили перелік того, що пристави не зможуть забрати у боржника. Так, арешт не торкнеться:
-одягу, взуття, постільної білизни, засобів особистої гігієни;
-лікарських препаратів та медичних засобів, необхідних людині;
-мінімального набору меблів та побутової техніки;
-продуктів харчування та води або грошей на їх придбання;
-майна, яке необхідне людині для професійної діяльності, якщо вона є єдиним джерелом доходу;
-палива для опалення житла та приготування їжі;
-деяких видів сільськогосподарського майна;
-державних нагород та пам'ятних знаків;
-єдиного житла при сумі боргу, що дорівнює п'ятдесяти мінімальним зарплатам (у 2026 році – 432 000 гривень);
-іпотечного житла за окремими категоріями споживчих кредитів.

Таким чином виходить, що чутки про те, що за борги можуть забрати квартиру, часто не відповідають дійсності. Насправді виходить, що якщо сума боргу фізичної особи менше, ніж 50 "мінімалок", арешт на житло, якщо воно єдине, накладено не буде.

Більше того, важливо враховувати, чи можуть заблокувати пенсійну картку за борги або відібрати стипендію. У Міністерстві юстиції повідомляють, що, поки діє воєнний стан, виконавча служба не накладатиме стягнення на пенсії та стипендії, за винятком деяких випадків, а саме:
-стягнення аліментів;
-необхідності відшкодування збитків, заподіяних внаслідок тілесного ушкодження, іншої шкоди здоров'ю або смерті внаслідок кримінального правопорушення;
-якщо рішення виконавчої служби прийнято стосовно особи, яка є громадянином РФ.

Також боржник, завдяки змінам у Законі, має право користуватися грошима, які зберігаються на арештованому рахунку, у розмірі, що не перевищує суму, рівну двом мінімальним зарплатам на місяць. Станом на травень 2026 року – це 17 294 гривні.

Підписуйтесь на наш Facebook та Telegram-канал , щоб бути в курсі найважливіших подій.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
0

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2026. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».