На Волині жінка захворіла на ехінококоз
Про це інформує Волинський лабораторний центр.
Вона протягом останніх трьох років відмічала больові відчуття та тиснення у правому підребер’ї, проте за медичною допомогою звернулась лише в серпні поточного року, коли біль значно загострились, з’явилися виражені розлади травлення та підвищення температури тіла до 39,5 °С. Після ряду лабораторних та інструментальних досліджень, а саме ультразвукової діагностики органів черевної порожнини та серологічного дослідження крові на наявність антитіл до паразитів, було встановлено діагноз «Паразитарна кіста печінки, ехінококоз». Остаточний діагноз підтверджено гістологічно уже після проведеного хірургічного втручання.
В результаті епідрозслідування в осередку захворювання встановлено, що в господарстві тривалий час утримувались свійські тварини (свині) та собака. Профілактична дегельмінтизація собаки проводилася не регулярно. Імовірним фактором передачі став контактно-побудовий шлях, зараження відбулось внаслідок недостатнього дотримання правил особистої гігієни та утримання свійських тварин.
Останній випадок ехінококозу в області був зареєстрований в Старовижівському районі у 2016р., а протягом останнього десятиріччя в області зареєстровано 20 випадків захворювання, 10 з них у 2010 році, в тому числі серез захворілих було 2 дітей.
Ехінококоз – хронічне паразитарне захворювання, яке пов’язане з паразитуванням в організмі людини личинкової форми ехінокока, яка обумовлює клінічну картину захворювання – появу кіст (пухирів) у печінці, легенях, мозку та інших органах. Личинка паразита вражає у 70% випадків печінку, у 20% — легені, нерідко призводить до інвалідності, а у занедбаних формах може закінчитися летально. Людина, як і свійські тварини (вівці, свині, корови), є проміжним господарем ехінокока, а кінцевим – домашні або хижі тварини (собака, лисиця, вовк, шакал).
Джерелом захворювання для людини найчастіше є собаки, котрі заражаються при поїданні уражених ехінококом органів сільськогосподарських чи диких тварин.
спалювати.
Зараження ехінококом відбувається при вживанні в їжу ягід, овочів, фруктів забруднених фекаліями собак та через немиті руки, після контакту з зараженими тваринами. Найбільший ризик зараження мають люди, які тісно контактують з тваринами, у першу чергу, з собаками, вівцями (при догляді за ними та їх стрижці). Людина не заражає.
Клінічні прояви ехінококозу дуже різноманітні та залежать від локалізації ехінококових кіст. При ехінококозі печінки хворі скаржаться на тиснення та біль у правому підребер’ї або надчеревній ділянці, збільшення розмірів живота, лихоманку. Ехінококоз легенів проявляється болями у грудях, лихоманкою, кашлем. Ехінококова кіста росте повільно, у зв’язку з чим, клінічні прояви захворювання виникають пізно, коли досягають значних розмірів. Дуже небезпечні при ехінококозі ускладнення, які пов’язані з розривом пухиря або його нагноєнням. Розрив пухиря відбувається під дією травми, іноді незначної. Це веде до обсіменіння черевної порожнини і розвитку в ній множинних ехінококових пухирів та перитоніту. Ехінококова рідина, що вилилася, може призвести до анафілактичного шоку і смерті хворого.
Діагноз підтверджується під час інструментального обстеження (ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, рентгенографії органів грудної клітини, комп’ютерної або магнітно – резонансної томографії) та серологічного дослідження крові. А ось остаточний діагноз встановлюється після оперативного втручання, яке переважно і є основним методом лікування цього захворювання. Після такого втручання досліджується вміст виявленої кісти і під мікроскопом у ній знаходять личинкову стадію ехінокока.