Як чага впливає на врожай овочів та ягід
Чага містить цілий набір органічних кислот: щавлеву, мурашину, оцтову. Якщо в організмі людини чи рослини бракує певного компоненту, то розчин чаги компенсує це. У складі гриба є мідь, алюміній, цинк, срібло, кобальт, магній, кальцій… І це – аж ніяк не повний перелік. З цього випливає, що чага діє на рослину як стимулятор росту. Дачники, які застосовують її для вирощування овочів і ягід, завше задоволені щедрими врожаями.
Найкраще купувати порошок чаги в аптеці. 50 г висипають в каструлю і заливають 5 л гарячої (не киплячої) води. Настоюють дві доби за кімнатної температури. Проціджують. Розводять настій водою до десятилітрового відра. Жом висипають на грядку з томатами.
Цим розчином обприскують помідори, огірки, перці. Розчин має потрапити на нижні листки, де полюбляють селитися спори фітофтори.
За сезон тепличні культури обприскують двічі. Перший раз – у другій половині травня, перед цвітінням томатів. Наприкінці червня або ж на початку липня процедуру повторюють. До того часу помідори підростуть і з’являться нові листки, які треба обробити проти фітофторозу.
Рослини обприскують у похмуру погоду зранку, щоб до вечора листя не було вологим. Якщо розчин потрапить на плоди – нічого страшного, це ж натуральна сировина.
Восени чагу розсипають на грядки теплиць і прикопують у землю. Розчином цього гриба можна поливати рослини під корінь, а також кімнатні квіти (навесні) та розсаду (один раз).
Розчином чаги корисно обприскувати картоплю. У концентрованому настої корисно змочувати насіннєву картоплю перед висаджуванням.