Китай виставляє секретні умови при наданні кредитів?
Цю доповідь підготували аналітики дослідницької лабораторії AidData при Коледжі Вільгельма і Марії в США, а також Центр глобального розвитку, Кільський інститут світової економіки і Інститут світової економіки Петерсона.
Автори проаналізували сто контрактів, укладених, зокрема, Експортно-імпортним банком Китаю та Китайським банком розвитку з 24 країнами, що розвиваються, включаючи Аргентину, Еквадор і Венесуелу, які оголосили дефолт.
Всі контракти містили пункти про конфіденційність, які ускладнювали іншим кредиторам можливість встановити справжнє фінансове становище позичальника, з’ясували експерти. Це означає, що “громадяни як країн-кредиторів, так і країн-позичальників не можуть залучити владу до відповідальності за таємні кредити”, попередили вони.
Деякі умови договорів вплинули на внутрішню і зовнішню політику країн-позичальників. Серед них — положення про перехресне дефолт, що спрацьовують при будь-якій дії, яке розглядається як несприятливий для інтересів “суб’єкта КНР”, а також дають кредитору право на негайне погашення боргу, якщо країна-боржник і Китай припинили дипломатичні відносини, йдеться в доповіді.
Крім цього майже третина (30%) проаналізованих угод, які охоплювали кредитні зобов’язання на загальну суму 36,6 млрд доларів в період з 2000 по 2020 рік, вимагали від суверенного позичальника спеціального заставного рахунку — як правило, в “потрібному для кредитора” банку.