Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах. ФОТО. ВІДЕО

0
-1
Чорнобильська «котлета»: хто заробляє на волинських школярах. ФОТО. ВІДЕО
Чорнобильська катастрофа стала темною сторінкою в історії країни. Влада вирішила забезпечити постраждалих українців пільгами, одна з яких – безкоштовне харчування школярів на територіях, уражених радіацією.



Але, як правило, благородні обіцянки українських можновладців перетворюються на чергову аферу і викачування мільйонів з бюджету.

Схема дуже проста: заводиш групу власних фірм-прокладок і виграєш тендер за завищеною ціною. Та важливим є один нюанс: без впливового даху рівня перших осіб держави тут ніяк не обійтися.

На Волині три райони офіційно визнано радіоактивно забрудненими: Камінь-Каширський, Любешівський та частина Маневицького.

БОРОТЬБА ЗА ХАРЧУВАННЯ

«Ну не солідно, не солідно гратися з дітьми, не солідно гратися з харчуванням. Це є промах нашої держави і це треба любим шляхом уникнути», - розповідає директор загальноосвітньої школи села Прилісне Маневицького району Валентина Буско.



Жінка каже, що з 2014 року працює в екстрених умовах. Причина цьому – нові годувальників, які прийшли на Волинь з Києва. І з якими, як з’ясувалось, не так легко працювати.

«Ми не знаємо, хто заходить на ринок послуг по наданню харчування. Ми не бачимо цих фірм. Ми не знаємо про них».

У 2016 році Маневицька райспоживспілка запропонувала на 12 мільйонів меншу ціну, ніж «Транс Логістик Центр», проте перемогли останні. Місцевого підприємця ж взагалі до торгів не допустили.

«Тридцять одна і сорок три – це яка різниця? Це 10 мільйонів. Десять мільйонів! Невже це не вигідно було для держави?» - зазначає керівник Маневицької райспоживспілки Мирослава Ковальчук.



Загалом же Маневицька райспоживспілка пропонувала по трьом районам Волині ціну меншу на 23 мільйони гривень. І навіть пори це, саме київській фірмі «Транс-Логістик Центр» вдалось здобути перемогу.

Пам’ятає такі тендери й екс-депутат Волинської обласної ради Микола Давидюк, який особисто був присутній на одному з тендерів, в якому перемогла «Транс Логістик Центр». Він розповідає, що в документації фірми, замість розрахунку харчування на дітей був розрахунок на військових.

«Я, як депутат, поставив питання: «я не зрозумів, а для чого тут норми харчування солдат, якщо ви збираєтесь харчувати учнів?», - розповідає Микола Давидюк.



НЕ "СВОЇМ" УЧАСНИКАМ - ПОГРОЗИ

То що ж дозволяє мало відомим фірмам настільки впевнено перемагати? Чи не допомагають їм, бува, представники владних кабінетів? А таки допомагають…

Один з місцевих харчувальників, який боїться за власну безпеку й тому захотів лишитися неназваним, розповідає: заборону подаватися на тендер отримав особисто від… голови Волинської обласної держадміністрації Володимира Гунчика.

«Раз Гунчик вже сказав мені не йти на тендер, то що ще? Ну був такий приказ не йти на тендер. Всьо, і кому ви скажете, кому ви пожалієтеся, щоб приїхали і спалили щось, якусь пакость зробили?», - розповідає учасник.

Натомість екс-голова Волинської ОДА від зустрічі з журналістами відмовився. Мовляв, вже не має ніякого відношення до закупівель.

Однак у переписці з журналістами зазначив, що ніяких погроз з його боку учасникам тендеру не було.



ПРИХОВАНІ ЦІНИ

З київськими фірмами на Волинь й прийшли значно вищі ціни на продукти, якими годують дітей.

«При всіх роках і при всіх різних фірмах харчування, все одно, завжди ціни порівняно були вищі, ніж ми, наприклад, спостерігали в магазинах. Навіть в селі, це не треба на якихось там оптових закупівлях. Звичайний магазин в селі, що тут так само є транспортні витрати, коли воно доїжджає в крайню точку. Це ми спостерігаємо з року в рік», - розповідає директорка школи в селі Галузія Маневицького району Олена Красьоха.

Сьогодні ж директори не можуть бачити й таких цін. Адже привозять продукти в школу з накладними, у яких вартість просто-на-просто не вказана…



Та це ще не всі проблеми. Викликають сумнів й привезені продукти харчування. Кажуть, то виноград несвіжий привезуть, а то замість м’яса завезли фарш…

«Ви розумієте, фарш ніде, хай би там як мене не переконували, що це можна, я цього не уявляю, що можна готувати дітям із фаршу. Ми повинні з чого це м'ясо привезене, яке воно це м'ясо», - обурюється директорка Валентина Буско.

ФІРМИ ЗІ СПІЛЬНИМ КОРІННЯМ

Окрім того, директори кажуть, на сто відсотків впевнені, фірма-харчувальник попередніх років «Транас Логістик Центр» та цьогорічна фірма «Атомсервіс» пов’язані між собою.

«Техніку, коли були перипетії між райспоживспілкою «Транс Логістик», то вони приїжджали і забирали своє обладнання, а тут все лишилося на місці. Так що я думаю, що вони були навіть на сто відсотків впевнені, що вони виграють тендер», - додає Валентина Буско.

Окрім того, у обох фірм в Маневичах – один представник. Проте не дивує така ситуація, хіба саму працівницю «Атомсервісу».



Жінка каже, що це не дивно, бо ж зараз все можна «порішати» через інтернет.

«Для нас, жителів нашого маленького містечка Маневичі, в першу чергу цікаво, щоб було харчування. Хто брав участь в аукціоні, в тендері, мене, як маму, як жінку, як працівника, це найменше турбує, нам потрібно, щоб наші діти харчувались», - зазначила представник «Транс Логістик Центр» та «Атомсервісу» Вікторія Мазурець.

Окрім того, що пані Мазурець не цікавить, яка ж фірма виграла тендер, не знає вона, де й знаходиться офіс «Атомсервісу».

На запитання журналістів про те, де знаходиться офіс, жінка відповіла:

«Ну, скажем, ще воно десь в такому ще вигляді, де ми наймаємо, сирому ще. Ще маємо заїхати туди».

А ДИРЕКТОР НЕ СИДИТЬ...

Не вдалося допитатися в жінки й контактів директора «Атомсервісу». Тому вирішили зв’язатися з Сергієм Гнатенком за номером телефону, вказаним в тендерній документації. Однак чоловіка чомусь постійно не було на місці. А заступника, як з’ясувалось, то й взагалі не має…

Жінка, яка відповіла на телефонний дзвінок, зазначила, що нічого про закупівля сказати не може та й навіть не знає, скільки у їх фірмі працює людей.

«Я простой секретарь, я должна только отвечать на звонки, больше никакой информации такой…Ну вы же понимаете, как секретарь я… Я, как секретарь, должна знать сколько у меня бумаги, сколько у меня ручек и чем обеспечены мои люди», - розповіла секретар «Атомсервісу».

Натомість інформації про фірму теж небагато. «Атомсервіс» зареєстрована у Києві. Займається не тільки забезпеченням харчування дітей-чорнобильців, а й постачанням газу, бензину, одягу для військових. Лише у березні цього року фірма виграла тендерів на суму 110 мільйонів гривень.

Здавалося б у структури, яка заробляє мільйони мав би бути не просто шикарний офіс, а й усі зручності.

Однак за місцем реєстрації журналісти побачили лише маленьку кімнатку, на дверях якої не було навіть вивіски.

А директор фірми, як і раніше, постійно - в роз’їздах. На запитання журналістів, де ж таки перебуває директор, секретарка відповіла:

«Он не сидит он ездит, он ездит, он не сидит».



Як же може фірма, в якої не має потужностей ні в головному офісі у Києві, ні на Волині займатися харчуванням дітей-чорнобильців? Та яким чином вона виграє у тендерах?

СХЕМА НЕ НОВА

З’ясувалося, схема така не нова. Ще за часів Віктора Януковича з’явилась ціла низка фірм-прокладок. Які існують лише на паперах і беруть участь в тендерах. Зокрема, до списку таких потрапили: «Адмет-груп, «Геус-груп», «Час мрій», «Транс Логістик Центр». Фірми пов’язують з регіоналом Юрієм Іванющенко.



Не рідко такі структури подають свої кандидатури на участь в одному й тому ж самому тендері. Тим самим, створюючи ілюзію конкретності.

Зокрема, цього року до таких фірм приєдналося і ще дві «Атомсервіс» та «Продторг НГ». Які по черзі виграють тендери на чималі суми.

«Якщо говорити про ті тендери, на які ви давали посилання, то вони є доволі підозрілими. Перш за все – два конкурента, які ходять постійно парою, які завантажують документи своїх пропозицій з проміжком менше ніж у 30 хвилин. У яких документи доволі схоже структуровані, які не торгуються на аукціоні. Це наводить на думку, що є ознаки змови. Тобто ці два конкурента штучно розподіляють тендер між собою і не знижуються в ціні», - розповідає директор програми інноваційних проектів Transparency International Ukraine Віктор Нестуля.



Зокрема, про непрозору діяльність київських фірм, неодноразово заявляв депутат Волинської обласної ради Олександр Пирожик. Він навіть звернувся до правоохоронних органів з пропозицією перевірити на зловживання фірму «Транс Логістик Центр».

«Якщо, наприклад, на ці тендери «чорнобильські» по Волині виставляли 96 мільйонів гривень, то навар очікувався десь близько 20 мільйонів», - розповів Олександр Пирожик.

А ВИННИХ НЕМАЄ...

Щоб з’ясувати, що на сьогодні відомо за відкритим кримінальним провадженням, ми звернулися до правоохоронців.

У відповіді зазначили, що провадження були відкриті щодо «Транс Логістик Центр» та її фірми-попередника «Адмет-груп». Однак обидва закрили вже через три місяці.

І поки у зловживаннях на тендерах і досі шукають винних, харчує дітей ще одна фірма з монополії єнакіївських. І, схоже, про те, що «Транс Логістик Центр» та «Атомсервіс» – це фірми однієї і тієї ж структури не відомо лише тим, хто проводить тендери.

Зокрема, на запитання журналістів хто стоїть за цими фірмами, начальник управління соцзахисту Маневицької РДА Руслан Козак сказав:

«Це таке занадто пряме питання. Тільки я не розумію, чому воно стосується і десь спрямоване до нас. Ну бо вона (фірма, - ред.) займалась постачанням? Я не розумію, що значить дивна, що значить один директор і що значить ніхто за нею не стоїть? Я спитав хто стоїть? На сьогоднішній день, якщо один директор кажете, і ніхто не стоїть, то це означає дивна?».

Начальник управління соцзахисту Маневицької РДА Руслан Козак
Начальник управління соцзахисту Маневицької РДА Руслан Козак


Як же вдається таким фірмам вигравати в тендерах на харчування дітей-чорнобильців? Не отримавши відповідей в управлінні соцзахисту Маневицької РДА, вирішуємо звернутися до структури, яка виділяє гроші на харчування дітей-чорнобильців – Міністерства соціальної політики.

«Всі документи розглядають управління та несуть відповідальність. Створюються тендерні комітети, які це розглядають. Міністерство це не розглядає», - розповіла головний спеціаліст департаменту соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Мінсоцполітики Дар’я Корольова.

А поки і Міністерство і регіональні управління відхрещуються від відповідей на "занадто прямі питання", волинських школярів цього року вже точно годуватиме чергова фірма-прокладка, надійно захована за спинами можновладців.

Аліна БЕКЕРУК, Василь БІДУН (для Волинь24)



Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні