Добре їсти, файно спати: корисні поради для тих, хто хоче схуднути
17 листопада, 2019, 06:28
У холодну пору року наш організм починає запасатися жиром — на випадок лютих морозів і відсутності продовольства. Пояснити йому, що ми не живемо у печері і не харчуємося тим, що вполюємо чи знайдемо, — неможливо. А от обдурити — цілком.
* Запишіться у тренажерний зал.
Дозовані силові тренування під наглядом кваліфікованого тренера (підйом штанги та інших важких предметів) допоможуть наростити силу і збільшити м’язову масу, яка поступово витіснятиме жирову. «Для кращого ефекту такі заняття слід поєднати з аеробними вправами, — радять експерти порталу Healthline. — Через 12 тижнів інтенсивних тренувань гарантовано будете милуватися відображенням у дзеркалі!».
* Налягайте на білкові продукти (м'ясо, морепродукти, бобові і молочні).
Протеїни гамують апетит і сприяють спаленню жиру. Після досягнення оптимальної ваги білкова дієта допоможе зберегти нарощену м’язову масу і нормальний обмін речовин. Не будете переїдати, оскільки не відчуватиме голоду, відтак не будете гладшати.
* Висипляйтеся.
Почніть лягати спати трохи раніше і (якщо це можливо) встановлювати будильник на «трохи пізніше». Якщо організм повноцінно відпочиває вночі, не перебуває у стресі і тому не намагається накопичувати жир «про запас». Дослідження, проведене за участі понад 68 тисяч жінок показало: ті жінки, які спали по п’ять годин або й менше упродовж 16 років, частіше набирали зайву вагу, ніж ті учасниці експерименту, які спали довше семи. Інше дослідження довело, що здоровий нічний сон (мінімум сім годин) збільшує темпи втрати зайвого жиру у 33% із 245 жінок, залучених до шестимісячної програми схуднення.
Нестача сну стимулює зростання відчуття голоду, підвищує апетит, а з ним — і ризик розвитку ожиріння. Звичайно, кожна людина потребує різної тривалості сну, проте є одна загальна рекомендація для всіх: відводити на нічний відпочинок щонайменше сім годин на добу. Потрібно дотримуватися графіка сну: лягати спати і прокидатися в один і той же час (у т. ч. на вихідних), а також обмежити споживання кофеїну і не користуватися ґаджетами перед сном.
* Додавайте у страви яблучний оцет — як приправу.
Можете також на його основі готувати соуси і маринади. Цей продукт, крім того, що позитивно впливає на роботу серця і допомагає тримати під контролем рівень цукру у крові, сприяє втраті зайвої ваги. Вживайте щодня по 1−2 ст. л. оцту (15−30 мл) протягом 12 тижнів. Так швидше зможете повернути втрачену форму.
* Споживайте більше здорових жирів.
Дотримуючись середземноморської дієти, багатої на здорові жири (наприклад, оливкову олію та горіхи), можна суттєво знизити ризик набору ваги, порівняно із дієтами з малим вмістом жирів.
Натомість нездорові трансжири, якими збагачені продукти, що зазвичай складають основу раціону пересічного українця (цукерки, тістечка, майонез, вермішель швидкого харчування і т. д.), сприяють накопиченню жиру в організмі.
Крім оливкової, є ще кокосова олія, авокадо, горіхи, різні зерна — і це лише кілька джерел здорових жирів. Зверніть увагу! Здорові жири — це також жири. Вони містять велику кількість калорій, тому ними також не варто зловживати.
* Обирайте здорові напої.
Без цукру — це найпростіший спосіб спалити жир в організмі. Відмовтеся від солодкої газованої води і соків промислового виробництва — вони «набиті» калоріями і містять мало поживних речовин. Алкоголь також є висококалорійним продуктом. Крім того, він посилює апетит, відтак зростає вірогідність, що, випивши гальбу пива, ви обов’язково з’їсте велику кількість різноманітних закусок.
Хороша альтернатива нездорових напоїв — проста питна вода і зелений чай. Дослідження, яке тривало протягом трьох місяців, довело: люди, які випивали перед їдою по пів літра води, втрачали у середньому на 5 кг більше, ніж учасники контрольної групи.
Зелений чай збагачений кофеїном та антиоксидантами, які знижують вміст жиру в організмі та покращують метаболізм.
* Не забувайте про клітковину.
Розчинні харчові волокна абсорбують воду і повільно просуваються по травному тракту, забезпечуючи тривале відчуття ситості. Споживання їжі, збагаченої клітковиною (фруктів, овочів, бобових, цілих зерен і горіхів), запобігає відкладенню жирової тканини в організмі.
У дослідженні, в якому взяло участь понад тисячу дорослих, виявило: особи, які щодня з’їдали на 10 г більше розчинної клітковини, втратили за п’ять років на 3,7% більше жиру, який локалізувався у них на ділянці живота, порівняно з учасниками контрольної групи, які не збільшували кількість харчових волокон у раціоні. При цьому ці особи не змінювали своїх харчових звичок і не виконували жодних фізичних вправ.
* Обмежте споживання рафінованих вуглеводів.
Під час обробки рафіновані зерна позбавляють висівок, внаслідок чого кінцевий продукт містить мало волокон і поживних речовин. Рафіновані вуглеводи також володіють високим глікемічним індексом, що викликає різкі коливання рівня глюкози у крові, наслідком чого є посилення відчуття голоду. Натомість споживання цілих зерен сприяє зниженню індексу маси тіла. Замініть традиційні макарони і білий хліб на виготовлені із цілозернового борошна. Частіше їжте гречку, ячмінь і овес. Збагатіть свій раціон кіноа.
* Збільшіть кардіонавантаження.
Щоденні аеробні вправи відмінно тренують серце і легені, а також запускають процес спалювання жиру і збільшення м’язової маси. Рекомендоване навантаження — по 20−40 хвилин щодня, по 150−300 на тиждень: швидка ходьба, біг, їзда на велосипеді, плавання.
* Пийте каву.
Кофеїн, який міститься у каві, стимулює центральну нервову систему, на 3−11% прискорює метаболізм та сприяє розщепленню жирних кислот. Але не додавайте до неї вершків чи цукру. Якщо кава — надто гірка, можете додати невелику кількість молока.
* Акцент — на пробіотики.
Пробіотики — це корисні бактерії, які живуть у травному тракті і відіграють надзвичайно важливу роль у підтримці нормального функціонування нашого організму, починаючи від формування імунітету і закінчуючи збереженням психічного здоров’я. Збільшивши споживання пробіотиків із їжею або біологічними активними добавками (передусім пробіотиків із роду Lactobacillus), почнете інтенсивніше спалювати жир, а вагу буде легше тримати під контролем. Велика кількість пробіотиків міститься у кефірі та квашеній капусті, а також у таких екзотичних для українців продуктах, як індонезійське темпе і японське натто (ферментовані продукти, виготовлені із соєвих бобів, які можна придбати в еко-магазинах або виготовити самому), комбуча (напій із чайного гриба) і корейське кімчі, аналог нашої квашеної капусти, тільки більш гострий і готується не з білокачанної, а з пекінської капусти.
* Збільшіть споживання заліза.
Нестача заліза, як і йоду, може негативно впливати на здоров’я щитовидної залози. Цей невеликий орган на шиї продукує гормони, які регулюють метаболізм. Учені довели, що низький рівень заліза в організмі може викликати порушення функції щитовидної залози і, відповідно, продукування гормонів. Нестача заліза може викликати появу таких симптомів, як втома, запаморочення, головний біль і задишка. У групі ризику — жінки, діти (особливо новонароджені), вегани і вегетаріанці. Велика кількість заліза міститься у м’ясі, домашній птиці, морепродуктах, зернах і злаках, листяних зелених овочах, сухофруктах та бобових.
* Час від часу практикуйте інтервальне голодування.
Циклічне голодування дозволяє тримати вагу у нормі та (за необхідності) позбутися зайвих кілограмів. Наприклад, за методикою 16/8 (16 годин утримуємося від споживання їжі, упродовж наступних восьми — надолужуємо згаяне) або дотримуючись дієти 5:2 (п'ять днів харчуємося як звично — наступні два урізаємо раціон до 600 ккал, якщо ви чоловік і до 500 — якщо жінка).
Одна із дієт, яка набула нечуваної популярності у світі, — «Дієта воїна». Режим харчування розбивається на дві фази: голодування і переїдання. 20 годин на добу голодуємо (можна пити овочеві соки, їсти фрукти, овочі і горіхи) — чотири години їмо. Тренуватися — тільки натще. Після заняття можна випити склянку натурального йогурту чи кефіру або з’їсти два варені яйця. Ввечері можна їсти все у необмежених порціях (звісно, бажано, щоб це не був фаст-фуд та інша некорисна їжа), але у визначеному порядку: спершу клітковина (свіжі овочі), тоді білки і жири, наприкінці — вуглеводи.
А тим часом…
Виробники піґулок і модних ґаджетів для схуднення, автори популярних дієт і розробники тренувальних програм обіцяють, що за три дні їхні клієнти скинуть 5, за тиждень — 7, а за 10 днів — 10 кг. Що це: правда чи лише маркетинговий хід?
За словами лікаря-дієтолога, члена Європейської федерації асоціацій дієтологів DIETS/EFAD Анети Стрелау, найбільш безпечним для здоров’я вважається темп схуднення від 0,5 до 2 кг на тиждень або від 2 до 8 кг на місяць. Чим менший баласт, якого плануєте позбутися, тим повільніше будете втрачати вагу. Чоловіки від природи інтенсивніше скидають зайві кілограми. На початках темпи схуднення є найшвидшими. Згодом настає момент, коли доводиться ще більше обмежувати себе в їжі та ще більше тренуватися. Останній кілограм скинути найважче.
Як же тоді деяким людям вдається за тиждень попрощатися із 5−10 кіло? Вилучають із меню сіль, алкоголь, каву-чай — те, що затримує рідину в організмі, тож насправді втрачають не жир, а воду або м’язову масу — за рахунок дієти з низьким вмістом білків. Проте повернувшись до звичного раціону харчування, знову гладшають.
* Запишіться у тренажерний зал.
Дозовані силові тренування під наглядом кваліфікованого тренера (підйом штанги та інших важких предметів) допоможуть наростити силу і збільшити м’язову масу, яка поступово витіснятиме жирову. «Для кращого ефекту такі заняття слід поєднати з аеробними вправами, — радять експерти порталу Healthline. — Через 12 тижнів інтенсивних тренувань гарантовано будете милуватися відображенням у дзеркалі!».
* Налягайте на білкові продукти (м'ясо, морепродукти, бобові і молочні).
Протеїни гамують апетит і сприяють спаленню жиру. Після досягнення оптимальної ваги білкова дієта допоможе зберегти нарощену м’язову масу і нормальний обмін речовин. Не будете переїдати, оскільки не відчуватиме голоду, відтак не будете гладшати.
* Висипляйтеся.
Почніть лягати спати трохи раніше і (якщо це можливо) встановлювати будильник на «трохи пізніше». Якщо організм повноцінно відпочиває вночі, не перебуває у стресі і тому не намагається накопичувати жир «про запас». Дослідження, проведене за участі понад 68 тисяч жінок показало: ті жінки, які спали по п’ять годин або й менше упродовж 16 років, частіше набирали зайву вагу, ніж ті учасниці експерименту, які спали довше семи. Інше дослідження довело, що здоровий нічний сон (мінімум сім годин) збільшує темпи втрати зайвого жиру у 33% із 245 жінок, залучених до шестимісячної програми схуднення.
Нестача сну стимулює зростання відчуття голоду, підвищує апетит, а з ним — і ризик розвитку ожиріння. Звичайно, кожна людина потребує різної тривалості сну, проте є одна загальна рекомендація для всіх: відводити на нічний відпочинок щонайменше сім годин на добу. Потрібно дотримуватися графіка сну: лягати спати і прокидатися в один і той же час (у т. ч. на вихідних), а також обмежити споживання кофеїну і не користуватися ґаджетами перед сном.
* Додавайте у страви яблучний оцет — як приправу.
Можете також на його основі готувати соуси і маринади. Цей продукт, крім того, що позитивно впливає на роботу серця і допомагає тримати під контролем рівень цукру у крові, сприяє втраті зайвої ваги. Вживайте щодня по 1−2 ст. л. оцту (15−30 мл) протягом 12 тижнів. Так швидше зможете повернути втрачену форму.
* Споживайте більше здорових жирів.
Дотримуючись середземноморської дієти, багатої на здорові жири (наприклад, оливкову олію та горіхи), можна суттєво знизити ризик набору ваги, порівняно із дієтами з малим вмістом жирів.
Натомість нездорові трансжири, якими збагачені продукти, що зазвичай складають основу раціону пересічного українця (цукерки, тістечка, майонез, вермішель швидкого харчування і т. д.), сприяють накопиченню жиру в організмі.
Крім оливкової, є ще кокосова олія, авокадо, горіхи, різні зерна — і це лише кілька джерел здорових жирів. Зверніть увагу! Здорові жири — це також жири. Вони містять велику кількість калорій, тому ними також не варто зловживати.
* Обирайте здорові напої.
Без цукру — це найпростіший спосіб спалити жир в організмі. Відмовтеся від солодкої газованої води і соків промислового виробництва — вони «набиті» калоріями і містять мало поживних речовин. Алкоголь також є висококалорійним продуктом. Крім того, він посилює апетит, відтак зростає вірогідність, що, випивши гальбу пива, ви обов’язково з’їсте велику кількість різноманітних закусок.
Хороша альтернатива нездорових напоїв — проста питна вода і зелений чай. Дослідження, яке тривало протягом трьох місяців, довело: люди, які випивали перед їдою по пів літра води, втрачали у середньому на 5 кг більше, ніж учасники контрольної групи.
Зелений чай збагачений кофеїном та антиоксидантами, які знижують вміст жиру в організмі та покращують метаболізм.
* Не забувайте про клітковину.
Розчинні харчові волокна абсорбують воду і повільно просуваються по травному тракту, забезпечуючи тривале відчуття ситості. Споживання їжі, збагаченої клітковиною (фруктів, овочів, бобових, цілих зерен і горіхів), запобігає відкладенню жирової тканини в організмі.
У дослідженні, в якому взяло участь понад тисячу дорослих, виявило: особи, які щодня з’їдали на 10 г більше розчинної клітковини, втратили за п’ять років на 3,7% більше жиру, який локалізувався у них на ділянці живота, порівняно з учасниками контрольної групи, які не збільшували кількість харчових волокон у раціоні. При цьому ці особи не змінювали своїх харчових звичок і не виконували жодних фізичних вправ.
* Обмежте споживання рафінованих вуглеводів.
Під час обробки рафіновані зерна позбавляють висівок, внаслідок чого кінцевий продукт містить мало волокон і поживних речовин. Рафіновані вуглеводи також володіють високим глікемічним індексом, що викликає різкі коливання рівня глюкози у крові, наслідком чого є посилення відчуття голоду. Натомість споживання цілих зерен сприяє зниженню індексу маси тіла. Замініть традиційні макарони і білий хліб на виготовлені із цілозернового борошна. Частіше їжте гречку, ячмінь і овес. Збагатіть свій раціон кіноа.
* Збільшіть кардіонавантаження.
Щоденні аеробні вправи відмінно тренують серце і легені, а також запускають процес спалювання жиру і збільшення м’язової маси. Рекомендоване навантаження — по 20−40 хвилин щодня, по 150−300 на тиждень: швидка ходьба, біг, їзда на велосипеді, плавання.
* Пийте каву.
Кофеїн, який міститься у каві, стимулює центральну нервову систему, на 3−11% прискорює метаболізм та сприяє розщепленню жирних кислот. Але не додавайте до неї вершків чи цукру. Якщо кава — надто гірка, можете додати невелику кількість молока.
* Акцент — на пробіотики.
Пробіотики — це корисні бактерії, які живуть у травному тракті і відіграють надзвичайно важливу роль у підтримці нормального функціонування нашого організму, починаючи від формування імунітету і закінчуючи збереженням психічного здоров’я. Збільшивши споживання пробіотиків із їжею або біологічними активними добавками (передусім пробіотиків із роду Lactobacillus), почнете інтенсивніше спалювати жир, а вагу буде легше тримати під контролем. Велика кількість пробіотиків міститься у кефірі та квашеній капусті, а також у таких екзотичних для українців продуктах, як індонезійське темпе і японське натто (ферментовані продукти, виготовлені із соєвих бобів, які можна придбати в еко-магазинах або виготовити самому), комбуча (напій із чайного гриба) і корейське кімчі, аналог нашої квашеної капусти, тільки більш гострий і готується не з білокачанної, а з пекінської капусти.
* Збільшіть споживання заліза.
Нестача заліза, як і йоду, може негативно впливати на здоров’я щитовидної залози. Цей невеликий орган на шиї продукує гормони, які регулюють метаболізм. Учені довели, що низький рівень заліза в організмі може викликати порушення функції щитовидної залози і, відповідно, продукування гормонів. Нестача заліза може викликати появу таких симптомів, як втома, запаморочення, головний біль і задишка. У групі ризику — жінки, діти (особливо новонароджені), вегани і вегетаріанці. Велика кількість заліза міститься у м’ясі, домашній птиці, морепродуктах, зернах і злаках, листяних зелених овочах, сухофруктах та бобових.
* Час від часу практикуйте інтервальне голодування.
Циклічне голодування дозволяє тримати вагу у нормі та (за необхідності) позбутися зайвих кілограмів. Наприклад, за методикою 16/8 (16 годин утримуємося від споживання їжі, упродовж наступних восьми — надолужуємо згаяне) або дотримуючись дієти 5:2 (п'ять днів харчуємося як звично — наступні два урізаємо раціон до 600 ккал, якщо ви чоловік і до 500 — якщо жінка).
Одна із дієт, яка набула нечуваної популярності у світі, — «Дієта воїна». Режим харчування розбивається на дві фази: голодування і переїдання. 20 годин на добу голодуємо (можна пити овочеві соки, їсти фрукти, овочі і горіхи) — чотири години їмо. Тренуватися — тільки натще. Після заняття можна випити склянку натурального йогурту чи кефіру або з’їсти два варені яйця. Ввечері можна їсти все у необмежених порціях (звісно, бажано, щоб це не був фаст-фуд та інша некорисна їжа), але у визначеному порядку: спершу клітковина (свіжі овочі), тоді білки і жири, наприкінці — вуглеводи.
А тим часом…
Виробники піґулок і модних ґаджетів для схуднення, автори популярних дієт і розробники тренувальних програм обіцяють, що за три дні їхні клієнти скинуть 5, за тиждень — 7, а за 10 днів — 10 кг. Що це: правда чи лише маркетинговий хід?
За словами лікаря-дієтолога, члена Європейської федерації асоціацій дієтологів DIETS/EFAD Анети Стрелау, найбільш безпечним для здоров’я вважається темп схуднення від 0,5 до 2 кг на тиждень або від 2 до 8 кг на місяць. Чим менший баласт, якого плануєте позбутися, тим повільніше будете втрачати вагу. Чоловіки від природи інтенсивніше скидають зайві кілограми. На початках темпи схуднення є найшвидшими. Згодом настає момент, коли доводиться ще більше обмежувати себе в їжі та ще більше тренуватися. Останній кілограм скинути найважче.
Як же тоді деяким людям вдається за тиждень попрощатися із 5−10 кіло? Вилучають із меню сіль, алкоголь, каву-чай — те, що затримує рідину в організмі, тож насправді втрачають не жир, а воду або м’язову масу — за рахунок дієти з низьким вмістом білків. Проте повернувшись до звичного раціону харчування, знову гладшають.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Коментарі: