У волинянок, яким видалили груди, вимагають поновлення довідок про інвалідність

0
5
У волинянок, яким видалили груди, вимагають поновлення довідок про інвалідність
На жаль, кількість жінок, у яких діагностують рак молочної залози, щороку збільшується. Найбільше пухлин виявляють серед вікової категорії 50-60 років. Хоча останнім часом зросла кількість пацієнток 1992-1995 років народження. Тобто рак «молодшає». Фахівці не втомлюються нагадувати: щоб убезпечитися від небажаних наслідків, жінкам слід уважніше ставитися до свого здоров’я. Вчасна діагностика дає шанси повністю вилікуватися у 94% випадків.

ПІДТРИМКУ ЖІНКАМ-ІНВАЛІДАМ НАДАЄ «ДОННА»

Жінкам, які пережили операції з видалення молочних залоз (однієї або обох), надають психологічну допомогу і реабілітацію в ГО «Донна». Офіс громадської організації розташований у Луцьку в підвальному приміщенні Волинського обласного центру онкології. Очолює «Донну» енергійна і невтомна Людмила Головенко, яка не просто веде облік пацієнток і консультує їх у разі потреби. Людмила Аркадіївна для багатьох жінок-інвалідів – наче найближча подруга, якій можна розповісти про свої проблеми і переживання.

«Мій робочий день починається о 9-й ранку, закінчується о 13-й годині. Хоча від графіка доводиться дуже часто відхилятися, особливо, коли приїздять жінки із віддалених районів Волині. Хіба можна відправити на завтра мешканок Ратнівського чи Любешівського району? Увечері голова гуде, відчуваю втому, але ще сідаю і обдзвонюю тих, хто записаний на завтра. Щоб не забули, які документи з собою прихопити», – розповідає Людмила Головенко.

Пані Людмила сама має групу інвалідності, тому прекрасно розуміє психологічний, фінансовий і моральний стан жінок, які перенесли важкі операції. Всеукраїнська ГО «Донна» існує з 2002 року, у Луцьку організацію створили у 2007 році. Спочатку «Донну» очолювала мама Людмили Головенко, потім передала справи доньці.

«До нас приходять жінки відразу після оперативного втручання. Їм треба делікатно розказати про необхідну реабілітацію, належну допомогу від нашої громадської організації. Роз’яснюю, які документи треба зібрати, куди звертатися… Адже часто пацієнтки перебувають у стресовому стані. Та поступово серед жінок із таким же діагнозом вони розкриваються і починають розповідати про свої проблеми. Із часом у них з’являється можливість поговорити про те, що неможливо зрозуміти ані партнеру, ані мамі, ані найближчим друзям», – каже Людмила Головенко.

За словами пані Людмили, жінки дуже переймаються видаленням грудей. До психологічних проблем додаються фінансові – лікування і реабілітація потребують немалих коштів. І найсумніше, що часто-густо таких жінок покидають чоловіки.

«Коли ці пані приходять до нас, то змінюються на очах. Тут вони отримують протези, білизну, у них навіть вирівнюється постава! Вони виходять зовсім іншими – впевненішими, усміхненими! Адже правильно підібраний протез компенсує ваговий дисбаланс і допомагає запобігти захворюванням хребта», – каже Людмила Головенко, яка знаходить підхід до кожної відвідувачки.

З її слів, у 2007 році до ВГО «Донна» в Луцьку звернулося 130 жінок. У 2019 році на обліку перебували 1200 жінки. Із 15 січня 2020 року вже надійшло 140 заяв на протезування і білизну. Жінки після мастектомії (видалення молочної залози) мають право отримати безплатно три бюстгальтери (або два бюстгальтери і купальник) і компресійний рукав. Хоча, наголошує Людмила Головенко, за кордоном таких пацієнток забезпечують ліками, перуками, протезами.

«У нас жінкам-інвалідам лише ускладнюють життя. Адже, згідно з висновками МСЕК, їм надають пожиттєво групу інвалідності. Та кожні два роки вимагають поновляти висновок ІПР (індивідуальної програми реабілітації). Без цього документа жінка не отримає білизну і протез. Особливо це «б’є» по жінках із віддалених районів, яким треба витратити багато часу і грошей на дорогу. А пільг у них нема жодних, адже МСЕК призначає інвалідність загального захворювання, переважно третьої групи. І люди, залежні від дороговартісних ліків, не отримують належних пільг», – зазначає Людмила Головенко.

Людмила Головенко
Людмила Головенко


У ТРЕНАЖЕРНОМУ ЗАЛІ ЗАНЯТТЯ БЕЗПЛАТНІ

Нині приміщення реабілітаційного центру та ГО «Донна» має кілька кімнат. Хоча спочатку ділили один кабінет із лікарями УЗД. Тепер в одній кімнаті приймають відвідувачок і оформляють документи, в іншій підбирають протези і білизну. Є також тренажерний зал, заняття в якому безплатні, і душова. Для жінок, які приїжджають із районів, є можливість розігріти їжу в мікрохвильовці і приготувати чай. Дуже корисними для жінок після мастектомії є лікування лімфостазу. Адже внаслідок видалення лімфовузлів у пацієнток набрякають руки і ноги, їм важко взутися у звичне взуття. Після кількох занять набряки зменшуються, а потім і зникають. Якщо жінки ще користуються компресійними рукавами, то кровообіг нормалізується ще швидше.

Людмила Головенко вкотре наголошує: жінкам слід постійно турбуватися про своє здоров’я. Не боятися лікарів, навпаки, регулярно проходити огляд у гінеколога та мамолога, здавати відповідні аналізи, робити УЗД. Адже рання діагностика і вчасне лікування дозволяють уникнути видалення грудей. Треба відкласти всі клопоти по господарству і виділити день для візиту до лікаря.

«Кожній людині важко сприйняти страшний діагноз. А ще важче відчути, як змінюється ставлення оточуючих. Одна онкохвора пацієнтка розповідала, що невістка не дозволяє їй спілкуватися із онучкою. Бо вважає, що недуга може передатися дитині. Це ж якесь середньовіччя!» – обурюється Людмила Головенко.

Пані Людмила показує стосик файлів із документами на протезування. Каже, що у кожному з цих файлів – зламана доля людини. Пенсії у жінок-інвалідів мізерні, препарати для хіміотерапії і гормони коштують дорого. Для пацієнток після мастектомії дуже корисне плавання у басейні, однак жоден спорткомплекс міста не передбачає пільг для цієї категорії населення. Навпаки, персонал не дуже радіє таким відвідувачам. В одному з приватних спорткомплексів навіть оштрафували жінку, бо вона задовго перевдягалася. А вона затрималася, бо міняла білизну і протез.

«Люди не готові сприйняти цих жінок. Хоча рак молочної залози – найпоширеніший вид онкології в Україні. Тому постає питання, кому більше потрібна допомога психолога: хворим на рак чи здоровим?» – риторично запитує Людмила Головенко.

Оксана КУЦИК («Волинь24»)
Фото автора


Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
5

Коментарі:


Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні