У Луцьку пояснили кому, де і як вручають повістки

0
У Луцьку пояснили кому, де і як вручають повістки
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України, каже Конституція. Однак, в умовах війни далеко не всі готові виконувати цей обов'язок. Хтось – за станом здоров'я, дехто – через страх і ризики. Причин багато.

24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення РФ на територію України. Цього ж дня президент видав Указ №69/2022, яким оголошено проведення загальної мобілізації. У цей період мобілізації підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років (переважно чоловіки), які можуть виконувати військовий обов'язок.

Багато чоловіків і жінок у перші дні повномасштабного вторгнення самі пішли у терцентри комплектування, аби стати на захист України. Решті працівники терцентрів вручили, або ще вручать повістки. Про повістки зараз не говорить тільки лінивий, цей документ і обставини його вручення за п'ять місяців війни обросли міфами і упередженнями.

Журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» спільно з юристом Валентином Хаймиком зібрали для наших читачів усе, що треба знати про повістки.

Призов на військову службу та правила вручення повісток регулюють Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Які є види повісток?
Є повістки:

для уточнення облікових даних,
для проходження медкомісії,
повістка на призов на військову службу,
повістка мобілізаційна.
За мобілізаційною повісткою вже відправляють на військову службу.

Кому мають право вручати повістку?
Сьогодні всім військовозобов'язаним мають право вручити повістки. В основному ми говоримо про чоловіків від 18 до 60 років. За законом, всі військовозобов'язані самі повинні були би прийти в терцентр комплектування і стати на виконання обов'язку перед державою. Але зрештою, коли виникає необхідність, повістку людині вручають.

Чи можуть вручити повістку ще раз, якщо тобі вже вручали?
За великим рахунком, у військкоматі має бути база, яка фіксує те, кому вручали повістку, хто з'явився за викликом, а хто – ні. Бо якщо ви не з'явитеся, наступає адміністративна або кримінальна відповідальність в залежності від виду повістки.

Але якщо говорити про випадки, коли ми ідемо по вулиці, і там отримуємо повістку, навряд чи у тих, хто її вручає, є така база з собою. Тому перевірити, чи повістку вже вручали, найімовірніше, нема можливості. Тому навіть якщо повістку вручали кілька разів, ви кожного разу повинні з'являтися за викликом у терцентр комплектування.

Хто може вручати повістку?
Повістку можуть вручати працівники терцентрів комплектування, поліцейські та навіть роботодавці за місцем роботи. Тому якщо комісар прийшов і дав пачку повісток вашому роботодавцеві, той зобов'язаний вручити їх своїм працівникам. На сьогодні законодавство не встановлює, що це має бути тільки працівник військкомату – є широке коло осіб, які можуть це робити.

Де можуть вручати повістки?
Якщо звертатися до законодавства, чіткого місця, де дозволено чи заборонено, нема. Часто ми бачимо, як вручають на вулицях, при входах у торгові центри. Якщо брати юридичну сторону – тут нема жодних порушень. Законодавець дав поле для дій.

Що робити, якщо нема при собі документів?
В умовах воєнного стану ми всі зобов'язані носити з собою документ, який підтверджує нашу особу. Якщо трапилася ситуація, що нема при собі таких документів, працівники поліції можуть затримати, відвезти у відділок до моменту встановлення вашої особи, і вже після цього приймати рішення. Якщо ми говоримо про повістку, то зразу після встановлення вашої особи працівники терцентру комплектування можуть її вручити.

Алгоритм такий: особи, які мають право перевіряти документи, повинні їх у вас попросити, щоб з'ясувати вашу особу. Вже після цього вам можуть запропонувати отримати повістку, в якій мають бути вказані всі дані: ПІБ того, кому вручається повістка, вид повістки, дата, час і місце прибуття за повісткою, і інформація про відповідальність, якщо ви не з'явилися. Крім того, повинна бути відмітка, де людина, яка отримала повістку, має розписатися в отриманні. На повістці також повинна бути мокра печатка з підписом представника військкомату.

Чи людина може відмовитися ставити підпис?
Так. Але це можливо тільки в тих випадках, коли ви бачите, що є неточності в заповненні цієї повістки. Якщо все точно – то підстав відмовлятися від підписання нема. Важливо знати, що якщо повістка неправильно оформлена, якщо в ній є одруки чи виправлення – ви маєте право не брати таку повістку і не розписуватися в її отриманні.

Якщо все добре з повісткою, людина також може відмовитися її брати і розписуватися. В такому випадку буде складатися акт про те, що людина відмовилася, викличуть двох свідків, які зафіксують цю відмову, цей акт оформиться і матеріали передадуть у поліцію, суд. Вже після того підніматиметься питання про притягнення людини до відповідальності.

Яка відповідальність за те, що ти не з'явився за повісткою?
Все залежить від виду повістки. Якщо це повістка для уточнення даних і проходження медкомісії – то тут адміністративна відповідальність в межах від 1700 – до 3 400 гривень. У разі повторного порушення – адміністративний штраф в районі 5 тисяч гривень. Якщо ви отримали повістки на призов або відправку, і не прийшли до військкомату у зазначений час – вам загрожує кримінальна відповідальність – до 5 років позбавлення волі.

На погляд юриста Валентина Хаймика, одразу мобілізаційну повістку вручити не можуть. Спершу мала би бути повістка на уточнення даних, далі – на проходження медкомісії. І вже тоді, коли дані уточнили, а медкомісія визнала, що підстав для відстрочки нема, має бути видана повістка для відправки в зону бойових дій – і людину можуть мобілізувати.

Відразу на вулиці не вручають повісток, які відправляють вас воювати, каже юрист.

Що робити, якщо вручили повістку, і днем прибуття в військомат вказали той, на який ви маєте планове відрядження або інше?
Тут потрібно підходити індивідуально, радить юрист. Повістку вручають люди, і якщо їм пояснити, що ви маєте обґрунтовані підстави того дня не з'явитися, можна домовитися про інший день.

Коли і як доводити, що ти маєш привід для відстрочки?
Юрист рекомендує одразу при врученні повістки зазначити, що ви маєте підставу для відстрочки. Відповідно, важливо мати з собою документи, які це підтверджують. Якщо документів у вас при собі не було, або вам чомусь вручили повістку, ігноруючи їх наявність, слід прийти у зазначений час в терцентр комплектування, і довести право на відстрочку вже там.

Чи можна з документами, які підверджують право на відстрочку, перетинати кордон?
Правила перетину кордону говорять про те, що у період воєнного стану мають право перетинати кордон лише окремі визначені категорії громадян. У цих правилах зазначено осіб, які можуть це здійснювати. Більше того, якщо ми звернемося до цих правил, там є два пункти – п. 2.1 і п. 2.2, де вказано перелік осіб, які в нинішніх умовах можуть перетинати кордон. Здебільшого, це люди, які супроводжують осіб з інвалідністю, які є опікунами, які є доглядачами тяжкохворих дітей і так далі. Але є ще пункт 2.6, який говорить, що окрім цих осіб, чітко вказаних у правилах перетину кордону, також перетинати кордон у час воєнного стану можуть ті, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Фактично, це люди, які зазначені в статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», і мають право на відстрочку.

Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
2

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні