Чи можна жінкам під час менструації ходити в церкву

1
Чи можна жінкам під час менструації ходити в церкву
Священник з Волині Віктор Возняк розповів про те, чи можна жінкам під час менструації заходити в церкву, бути присутніми на служінні і торкатися святинь та ікон.

Про це настоятель парафії Святого Архистратига Михаїла міста Любомль написав у соціальній мережі «Facebook».

Далі - його пряма мова.

Багато вірянок неодноразово чули від подруг і старших родичок: вір у Бога, молися, причащайся, прикладайся до святинь, але в «ці дні» – до храму зась. Щомісяця на кілька днів жінка нібито стає «нечистою», і сама її присутність «оскверняє» Дім Божий. Прикро, що через ці помилкові уявлення, які поширюються людьми без богословської освіти, чимало дівчат і жінок починають рідше ходити до храму. Спершу одноразово, доки не «очистяться», а згодом і взагалі облишають церкву – адже, хоча Спаситель приймав усіх, у Його Домі жінкам під час менструації нібито не раді.

І вважати так помилково! Від апостола Павла ми знаємо, що «всяке творiння Боже добре» (1 Тим. 4: 4). А отже, жіночий організм, сотворений Господом, є прекрасним і не може стати «нечистим» через природні фізіологічні процеси, які закладені в основу існування цього організму. Сам Спаситель говорив, що єдиним джерелом нашої скверни стає те, що виходить з людського серця – лихі помисли, ганебні вчинки, заздрість та інше зло (Мк. 7: 20-23).

Хтось наведе як аргумент обмеження-вимоги зі Старого Завіту, де жінка під час менструації не просто вважалася «нечистою», але й кожен, хто торкався її, так само ставав «нечистим» (Лев. 15: 19-30). У Новому Завіті читаємо, як Господь наш Ісус Христос перевершував певні старозавіті норми, наприклад, торкався мертвих, воскрешаючи їх. А жінці, яка «страждала на кровотечу» і торкнулася краю Його одягу в надії на зцілення, Він не лише не дорікнув, але похвалив за віру та підтримав її: «Дерзай, дочко! Віра твоя спасла тебе» (Мф. 9: 20-22).

Чому ж, якщо маючи кровотечу, вона змогла торкнутися одягу Господа та отримати зцілення, жінка під час менструації не може увійти до церкви?

Якщо придивитися уважніше до старозавітних приписів, які визначали, що є «чистим», а що ні, побачимо, що всі вони в тій чи іншій мірі стосувалися практичної сторони і норм гігієни.

Те, що було «нечистим», означало ризик хвороб, інфекцій і запалень, і саме тому підлягало ряду суворих обмежень і заборон. Одним із благ ХХІ століття, в якому ми живемо, є велика кількість різних гігієнічних засобів, які можуть застосовувати жінки у своїх потребах, не становлячи загрози ні для себе самих, ні для тих, хто їх оточуватиме.

Ще у І столітті священномученик Климент Римський, пам’ять якого вшановуємо сьогодні, писав у «Апостольских постановах» : «Ні законне злягання, ні пологи, ні витікання крові, ні витікання сім’я уві сні не можуть осквернити єство людини або відлучити від неї Духа Святого, але одне нечестя і беззаконна діяльність… І природне очищення не мерзенне перед Богом, Який премудрий влаштував, щоб воно бувало у жінок в кожні тридцять днів для їхнього здоров’я і зміцнення».

Подібної думки притримувався і святитель Григорій Двоєслов, який жив на початку VII століття: «Не слід забороняти жінці під час місячних входити до церкви. Адже не можна ставити їй у провину ту зайву матерію, яку природа вивергає, і те, що з нею буває не за її бажанням… Менструація – не гріх. Насправді, це чисто природний процес».

Тож чи можна жінкам під час менструації молитися в храмі, бути присутніми на служінні й торкатися святинь та ікон? Можна і потрібно! Храми Православної Церкви України завжди відкриті для наших вірянок у їхніх потребах, аби стати місцем молитви та єднання з Господом.

Пам’ятаймо, що єдиним джерелом скверни в людині може стати її серце, якщо ним опанує зло – і це жодним чином не залежить від статі людини чи дня календаря. Але залежить від нашої віри в Господа, сили нашої молитви та здатності протистояти спокусам.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Запрещено посещать кладбища.А Храмы-нет .
Відповісти

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні