В Україні готують нові обмеження переказів з картки на картку

0
В Україні готують нові обмеження переказів з картки на картку
Вже цього тижня сім великих банків планують підписати меморандум, який суттєво обмежить перекази з картки на картку. Максимальна сума переказів на місяць не перевищуватиме 100 тисяч грн з одного рахунку. Ба більше, для тих клієнтів, які підпадають під категорію "ризикових", обмеження встановлять на рівні 50 тисяч гривень.

Про це повідомляє ТСН, посилаючись на видання Forbes.

Схожі обмеження переказів для p2p (тобто від людини до людини) два місяці тому запровадив Нацбанк. Відмінність – варіант, запропонований банками, стосується всіх видів переказів, зокрема з IBAN, та має нижчий ліміт за операціями. Нові обмеження стосуватимуться як закордонних переказів, так і тих, що здійснюються в межах країни на рахунки будь-яких контрагентів. Вони запроваджуватимуться у два етапи:

-від 1 січня 2025 року — ліміт до 150 000 грн на місяць;
-від 1 червня 2025 року — ліміт до 100 000 грн на місяць.

Аби його збільшити, клієнт має надати документальне підтвердження вищого рівня доходів, у межах якого і буде встановлений новий ліміт.

“Ризикові” клієнти

Водночас для "ризикових" клієнтів (кожному має бути присвоєна група ризику) хочуть запровадити ліміт переказів у 50 000 грн. Планується дозволити не більше 3 поточних рахунків в одній валюті на людину та ліміти на перекази у межах 50-150 тисяч гривень.

Максимально клієнт, який не має документального підтвердження коштів, може мати три рахунки. Найбільші перевірки стосуватимуться ФОПів першої групи, які зареєстровані менше ніж пів року. Під час відкриття рахунку клієнту визначається одна з трьох категорій ризику. Для низького та середнього ризику застосовуються спрощені перевірки без підтвердження доходів, розмір яких не перевищує 150 тисяч грн.

Які банки підпишуть меморандум
У переліку банків, як пише Forbes Ukraine, сім банків:

-Ощадбанк,
-ОТП Банк,
-ПриватБанк,
-Правекс Банк,
-ПУМБ,
-Райффайзен Банк,
-Універсал Банк.

Ліміти на обмеження переказів між картками будуть діяти протягом усього 2025 року. Також банки хочуть через застосунок "Дія" розширити доступ до інформації про дохід клієнтів та їхні судові справи. Паралельно із цим планується створити реєстр сумнівних клієнтів, які можуть бути причетні до так званих "дропів" — коли люди за певну винагороду передають іншим доступ до своїх рахунків. Через такі рахунки незаконно проходять мільярди гривень — і все через звичайні p2p перекази.

Перевірки ФОПів
Також зазначається, що на початку листопада Нацбанк надав банкам і небанківським фінансовим установам рекомендації щодо виявлення “дроблення бізнесу”, яке здійснюється задля оптимізації податків. Тоді національний регулятор аргументував свої рекомендації тим, що виявив порушення після перевірки кількох фінустанов. У меморандумі банків зазначаються не тільки рекомендації НБУ, а й нові індикатори ризику, які документ радить використовувати банкам для перевірки ФОПів. Серед індикаторів, які зазначені у меморандумі:

-різке збільшення операцій за рахунком;
-залишок “0” станом на початок та на кінець дня;
-дроблення переказів (зокрема переказів круглих сум).

Найбільше інспекцій з боку банків буде проводитись проти ФОПів I групи, які зареєструвались менш ніж 6 місяців тому. Проти них буде запроваджено посилення фінмоніторингу. Для ФОПів II та III груп перевірки будуть не такими суворими, кожен банк застосовуватиме власний ризикоорієнтований підхід. В умовах документа також зазначається, що обмін даними про порушення буде здійснюватись між банками та Державною службою фінмоніторингу, Мін’юстом, Державною податковою службою.

У минулому Нацбанк радив банкам надсилати ФОПам запит на документальне підтвердження транзакцій, які могли б розцінюватись як ризиковані. У разі, якщо відповідь не задовольняла банк, радили закривати рахунок і надавати дані до Державної служби фінмоніторингу, пише Forbes з посиланням на співрозмовника в НБУ. У меморандумі також згадується про впровадження автоматичної перевірки доходів клієнтів із залученням централізованих баз державних органів, а також обмін даними між банками, що є підписантами документа.

Підписуйтесь на наш Facebook та Telegram-канал , щоб бути в курсі найважливіших подій.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні