Рекордна інфляція: наскільки зросли ціни за цей рік

0
Рекордна інфляція: наскільки зросли ціни за цей рік
До кінця 2024 року інфляція в Україні набирає обертів. За даними Державної служби статистики, в листопаді ціни зросли майже на 2%, а загальне зростання з початку року перевищило 10%. Це удвічі більше від цільового показника Нацбанку та на пів відсотка перевищує планові значення бюджету.

Про це повідомило видання BBC.

Порівняно з листопадом 2023 року інфляція становить 11,2%, що повертає показник до двозначної цифри, яку вдалося подолати у минулому році. Аналітики прогнозували таке пришвидшення ще в середині 2024-го, а Нацбанк визнав, що зростання цін перевищило очікування через низку факторів.

"Посилення цінового тиску в другому півріччі 2024 року було очікуваним та передбачалося попередніми прогнозами НБУ. Водночас зростання показників як споживчої, так і базової інфляції виявилося вищим, ніж прогнозувалося", - заявив голова НБУ Андрій Пишний.

Пишний зазначив, що значне зростання цін спричинив слабший, ніж очікувалося, врожай багатьох сільськогосподарських культур, що призвело до подорожчання сировини для харчової промисловості.

Також він додав, що "пришвидшення інфляції також зумовлювалося збільшенням виробничих витрат, зокрема на електроенергію й оплату праці, та курсовими ефектами внаслідок послаблення гривні в попередні періоди".

Що та наскільки здорожчало

За даними Держстату, у листопаді найбільше вплинули на інфляцію ціни на яйця, які зросли на 55% порівняно з жовтнем. Також за рік на понад 15% подорожчав хліб.

У останні місяці спостерігається значне подорожчання овочів з "борщового набору", таких як картопля, цибуля, морква, буряк і капуста. Деякі з них стали дорожчими у два чи навіть три рази.

Від листопада минулого року до листопада цього року овочі в Україні подорожчали майже на 63%. Водночас ціни на електроенергію також піднялися на 63%, але це сталося ще влітку 2024 року, і з того часу тарифи не змінювались. Основною причиною здорожчання овочів стало надзвичайно сухе літо та початок осені, що негативно вплинуло на врожай картоплі.

"Перший фактор – велика посуха в Україні. Від 1 серпня до 15 вересня фактично не було опадів, що спричинило зниження врожайності на 20-30%. Другий фактор – професійні виробники картоплі не могли її копати через дуже сухий ґрунт, що призвело до її дефіциту на ринку", - прокоментувала здорожчання картоплі виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі Ольга Самойліченко.

Через поганий врожай в Україні імпортні овочі, зокрема картопля, почали надходити з Польщі та Литви. Це дозволило частково покрити попит, але ціна імпортних товарів вища. У той же час, ціни на цибулю теж зросли, хоча до рекордів минулих років ще далеко.

Експерти пояснюють зростання вартості овочів впливом несприятливих погодних умов цього року — спека влітку та сильні дощі під час збирання врожаю. Морква здорожчала втричі, а капуста — вдвічі. Крім того, зростання вартості логістики через війну також стало фактором підвищення цін.

Проте ринок поступово стабілізується завдяки надходженню імпортної продукції та пізніх сортів овочів. За даними EastFruit, на початку грудня ціни на картоплю та цибулю знизилися, хоча на моркву, капусту та буряк вони продовжують зростати.

Коли інфляція знизиться

За прогнозами Національного банку України, інфляція почне знижуватися не раніше весни наступного року. Голова НБУ Андрій Пишний заявив, що високий ціновий тиск зберігатиметься через дорогі продукти, а також через збільшення бюджетних видатків наприкінці року.

Важливим фактором інфляції є також зростання заробітних плат. Відповідно до даних Держстату, у третьому кварталі зарплати зросли більш ніж на 22%. Нові норми бронювання працівників від мобілізації можуть також сприяти підвищенню зарплат. Крім того, збільшення енергодефіциту через опалювальний сезон також позначиться на вартості виробництва.

Проте в НБУ запевняють, що від весни 2025 року інфляція почне сповільнюватися і до кінця року становитиме 6,9%. 2026 року планується повернення до цільового рівня в 5%.

Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
0

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні