Як потрапляють до еліти ЗСУ: офіцер ССО розповів цікаві деталі формування спецпідрозділів

Система рекрутингу, яка дозволяє громадянину України самостійно обрати своє місце служби й посаду, зважаючи на вік, фізичний стан, освіту, фах і навички в цивільному житті, останнім часом набула в Збройних Силах України неабиякої популярності.
Набирає обертів і робота 5 центру рекрутингу одного з найтаємничіших родів військ ЗСУ — Сил спеціальних операцій. Він задіяний у формуванні елітних підрозділів, які виконують найрізноманітніші й найскладніші завдання командування під час повномасштабної агресії росії.
Як долучитися до лав ССО? На які вакансії найбільший попит? Як мотивують кандидатів із числа цивільних осіб? Що відбувається під час співбесід? Про секрети роботи центру ССО розповів один із його керівників Віктор ШЕВЧЕНКО — колишній адвокат, волонтер, учасник АТО, який взявся за підбір кадрів до підрозділів спецпризначення.
— Пане Вікторе, як ви стали рекрутером ССО?
— Коли служив у бойовій групі 73-го морського центру, під час виконання завдання отримав поранення. Мене врятували, надали допомогу, і почався довгий час реабілітації та відновлення. Виконувати завдання на рівні воїна спецпризначення я вже не міг, йти з війська також не хотів — тут знадобилася моя цивільна робота в адвокатському об’єднанні. Я став службовцем юридичного відділу, пізніше мені запропонували долучитися до роботи Єдиного центру рекрутингу Сил спеціальних операцій, і я вирішив погодитися.
— Розкажіть докладніше, що таке рекрутинг, і як він працює в ССО.
— Рекрутинг як поняття дуже давно існує як в комерції, так і в арміях Північноатлантичного альянсу. По суті, це підбір кадрів для певних посад. Але ми б не були українцями, якби щось не підлаштовували під себе. У нас в Силах спеціальних операцій рекрутинг — це і консультування згідно законодавчих норм, і підбір посади у тому чи іншому підрозділі, і допомога з оформленням документів, і поради щодо проходження співбесіди у підрозділах. Ми розуміємо, що більшість людей, які до нас звертаються, — це люди цивільні, які навіть не розуміють, ким вони можуть бути у війську. Ми спілкуємося з кожним, приділяємо увагу кожній проблемі, кожному питанню, яке нам адресується. Для цього є і офіси, і кол-центр.
— Куди більше звертаються громадяни, де краще проходить етап первинної співбесіди — по телефону чи в офісах?
— Наразі у нас лише чотири локації — в Києві, Дніпрі, Хмельницькому та Кропивницькому. В подальшому плануємо відкриття таких і в інших містах. Бо чимало людей хоче завітати саме до офісу, наприклад, до Києва приїжджають навіть з інших областей.
Офіс надає багато додаткових можливостей. По-перше, це приватне спілкування, і всі питання та відповіді, які б вони не були, залишаються тільки між рекрутером та рекрутом. По-друге, у нас в офісах представлені деякі зразки амуніції і технічних засобів ведення розвідки та бою. Річ у тім, що коли люди бачать не застарілі радянські броніки та каски, вони розуміють, що забезпечення зробило великий крок уперед, і засоби захисту вже на досить високому рівні.
Ми намагаємося бути відкритими настільки, наскільки дозволяє специфіка роботи нашого роду військ. Також працює колл-центр, заявки можна залишити на офіційному сайті, функціонує телеграм-бот, взаємодіємо із популярними сайтами пошуку роботи, крім того, наші представники відповідають на повідомлення в інших соцмережах.
— Чи можете розкрити якісь цифри? Приміром, кількість заявок та призваних кандидатів до Сил спеціальних операцій?
— На жаль, конкретні цифри оголосити не можу. Але багато хлопців і дівчат уже завершують підготовку та проходять злагодження у своїх підрозділах. До центру звертається досить велика кількість людей…
— Якою є процедура співбесід?
— Перше, що потрібно зробити кандидату, — це виявити бажання проходити службу саме у Силах спеціальних операцій. Він має заповнити заявку, після чого відбувається перший етап співбесіди з рекрутером. На ньому цікавить основна інформація — скільки років, де навчався, за якою спеціальністю, де працював, чи має водійські права, досвід служби у Збройних Силах України. Ця вся інформація допомагає тому, хто не може визначитися з посадою за його професійними навичками. Наше основне кредо — це перевага якості над кількістю. Тому ми вважаємо за доцільне пропонувати посади згідно цивільних вмінь та навичок. Не зайвим вважається і аспект грошового забезпечення, який у ССО є одним із найкращих з-поміж військ ЗСУ.
— На які вакансії загалом найбільший попит, і чи можливо змінити свою посаду протягом служби?
— Найбільший попит зазвичай на посади водіїв, причому як із стандартними категоріями — В, С, D, так і тих, хто працює із спеціальною технікою. Серед бойових вакансій найпопулярнішими є оператори БПЛА та артилеристи.
Тішить, що до нас звертаються представники різних вікових категорій — і вмотивована на захист країни молодь до 25 років, з якою можна укладати контракт, і хлопці мобілізаційного віку. Чимало відгуків надходить від офіцерів запасу, які закінчили військову кафедру. Відзначимо також активність дівчат. Утім, воно й не дивно. Врешті, усе залежить від мотивації. Бо мета у всіх у нас одна — захист незалежності і територіальної цілісності України.
З бойовими посадами, до речі, дуже цікава ситуація. На них йдуть одразу цілеспрямовано — вже вмотивовані кандидати, або так буває, що людина, зайшовши на тилову посаду, в процесі навчання побачивши те, як відбуваються злагодження та тренування бойових груп, приймають рішення про зміну кваліфікації. І таких випадків досить багато.
Коли ти чуєш про ССО, бачиш відео роботи ССО і дуже крутих бійців, які дивляться на тебе з рекламних буклетів, тобі важко приміряти це на себе, зароджується певний сумнів. А от коли ти проходиш перший вишкіл, коли тренуєшся, живеш, навчаєшся, спиш, відпочиваєш разом з іншими бійцями, ти бачиш, що вони прості люди, які також колись були бухгалтерами, малярами, айтівцями, фермерами, водіями таксі, а зараз є спецами, розумієш, що і ти зможеш.
— Ви так говорите, що виглядає все просто. Що б ви сказали тим, хто ще не прийняв для себе рішення?
— Зробити перший крок — залишити свою заявку на ресурсах 5 центру рекрутингу. Служба в ССО ніколи не була і не буде простою, чи то на бойових чи то на тилових посадах роботи буде завжди багато. Але якщо людина — спеціаліст своєї справи або має неймовірне бажання бути у нашій зграї, то підтримка в нашому роді військ йому гарантована.
Взагалі весь процес — комунікація з представниками підрозділів, проходження ВЛК, перевірка внутрішньою службою безпеки — займає до 30 днів. Намагаємось діяти максимально оперативно і злагоджено.
— А які спеціальності на сьогодні є найзатребуванішими?
— Командир та заступник командира групи, оператори з озброєння, медицини, інженерної справи, зв'язку, водій-механік, а ще — вузькопрофільні технічні спеціалісти, зокрема, оператори РЕБ, РЕР, оператори БПЛА, фахівці з теле- й радіокомунікацій тощо.
Загалом варіантів для служби вистачає. Можна працювати з паперами на посаді діловода, на складі зберігати майно чи бути водієм, розвідником… Посад багато — з різним рівнем знань і підготовки. Поруч завжди досвідчені побратими, є навчальні центри, інструктори. Головне — бажання працювати та вчитися. Коли вони з тобою, жодна перешкода не зупинить умотивовану людину на шляху до ССО.
Наше з колегами стратегічне завдання — розповісти людям про варіанти їхньої можливої служби, підказати, порадити. Спрямувати їхні зусилля в ту галузь, де вони можуть бути корисними.
Дуже важливо пояснити кандидатам, що головним важелем після мобілізації або укладання контракту буде постійне навчання. Ніхто без відповідної підготовки нікуди їх не відправить. Спочатку — базова, згодом за потреби — фахова. Навчальні центри, полігони, стрільбища, знайомство з усіма видами озброєння — невід’ємні атрибути процесу служби. Зокрема, в ССО всім цим нюансам приділяється максимум уваги.
ССО Рекрутинг
Телефон: 0800357174
Адреси офісів ССО Рекрутинг:
Київ, Оболонська набережна, 7, корпус 1.
Дніпро, проспект Олександра Поля, 2.
Хмельницький, вул. Соборна, 16. ЦНАП.
Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 53/35.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ