Що чекає на ухилянтів після війни: відповідальність та можливі наслідки

0
Що чекає на ухилянтів після війни: відповідальність та можливі наслідки
Після закінчення воєнного стану в Україні особи, які ухилялися від мобілізації, можуть зіткнутися з правовими наслідками.

Про це пише ТСН.

Юридично, термін "ухилянт" застосовується лише до тих, кому суд виніс вирок за статтею про ухилення від мобілізації. Розшуком таких осіб займаються правоохоронні органи, використовуючи дані з інформаційно-комунікаційної системи МВС, до якої автоматично надходить інформація з реєстру "Оберіг".

Адміністративна та кримінальна відповідальність
Згідно з чинним законодавством України, особи, що ухиляються від призову, військового обліку чи мобілізації, несуть як адміністративну, так і кримінальну відповідальність. Тип покарання залежить від скоєного правопорушення.

Хоча українське законодавство наразі не містить чіткого механізму дій щодо цієї категорії громадян у післявоєнний період, у суспільстві зростає запит на справедливість. Юристи припускають, що після скасування воєнного стану значна частина справ, пов’язаних з ухиленням, може бути переглянута або закрита. Штрафи за неявку до ТЦК чи відмову від проходження ВЛК у багатьох випадках можуть бути оскаржені через зміну правових обставин.

Яке покарання передбачене?
За ухилення від призову під час мобілізації передбачена стаття 336 Кримінального кодексу України, яка карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Однак реальне ув'язнення може бути замінене на іспитовий строк тривалістю від 6 місяців до 3 років (найчастіше 1-2 роки).

Кримінальна відповідальність настає, якщо військовозобов’язаний пройшов звірку даних та медичну комісію, але уникнув відправлення до Збройних Сил.

Ситуація з тими, хто за кордоном
Радник Офісу президента Михайло Подоляк раніше заявляв, що українці, які виїхали за кордон, придбавши фіктивні довідки, зіткнуться з "юридичними проблемами" після повернення. За його словами, такі документи є проявом корупційної дії і щодо них будуть прийматися судові рішення.

Нагадаємо, раніше журналісти виявили сотні випадків використання системи "Шлях" для незаконного виїзду ухилянтів. Через регулярні скандали, пов'язані зі зловживаннями, уряд планує внести зміни до законодавства.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».