Будинок-Егоїст: Через новобудову луцькій багатоповерхівці загрожує обвал
20 жовтня, 2016, 15:56
Коли у 2012 році в Луцьку обвалився будинок на Рівненській, місто було у справжньому шоці. Ніхто не думав, що мешканці багатоповерхівок настільки незахищені. Міська влада увесь наступний рік інтенсивно ремонтувала аварійні під’їзди: і гроші знайшлися, і час, і розуміння.
Та враження від тої катастрофи, схоже, розвіялися. Уже майже рік жителі будинку на Соборності, 20 скаржаться на тріщини в стінах, які провокує будівництво по-сусідству. Реакція нібито є, та результатів – мало. Мешканці впевнені: їх ніхто не чує і не почує, бо розбудовуються поруч депутат і син мера.
ЛУЦЬКИЙ СТОУНХЕНДЖ
Більше двадцяти років у Луцьку поруч із РАГСом стояло незавершене, чи точніше – ледь розпочате будівництво. Поле із вбитих у землю бетонних палів жартома називали луцьким «стоунхенджем». Свого часу тут збиралися зводити 14-поверховий будинок, але Союз розвалився і держава перестала фінансувати будівництво.
До 2006 року на цій території взагалі нічого не відбувалося. Хіба розросталося бадилля, бігали бродячі пси і місцеві діти бавилися в хованки.
У 2006-2007 роках землю двома окремими ділянками продали ТзОВ «Інвест-сервіс». Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, засновниками цієї фірми є луцький депутат Сергій Була, син міського голови Володимир Романюк та їхній товариш Олександр Мохнюк.
Цікаво, що продавали землю не через аукціон (хоча на той час земельне законодавство уже мало таку вимогу і в Луцьку проводили земельні торги), а просто рішенням Луцької міської ради (від 27.12.2006 № 9/105 та від 26.07.2007 № 16/85).
Від продажу 0,3192 га цієї землі бюджет Луцька поповнився сумою у розмірі 374 тис 471 грн.
ПОЧАЛИ З... ТРІСКОМ
Наприкінці 2015 року будівельний майданчик знову ожив. Рекламні стенди поруч сповістили, що невдовзі тут з’явиться житловий комплекс «Егоїст».
Та щойно почалися перші роботи, мешканці сусідньої дев’ятиповерхівки забили на сполох: стіни їхнього будинку почали «тріщати» і густо вкрилися шпаринами.
«Будинок осів, було чути, як тріщать стіни. Ми побігли на будівництво… Забудовники з такою агресією на нас накинулися, готові були битися, лаялися, хоча зараз все те заперечують…» – пригадує із чого все починалося місцева мешканка Оксана.
«Егоїст» продовжували зводити швидкими темпами, не припиняючи роботи вночі та на свята. Навіть на День незалежності будували, акцентують сусіди.
«Коли міська рада нас вперше нібито «почула», наказали зупинити будівництво. Та ми бачили, як будматеріали продовжують підвозити. Щоправда, цеглу возили в фурах для продуктів харчування… Нічого добитися не могли і не можемо: будують депутат Сергій Була і його друг Володимир Романюк, син міського голови. До речі, Була – депутат від нашого округу», – каже Оксана.
Наразі земля під «Егоїстом» належить іншій фірмі – ПП «Укрбізнесінвест», та один із власників не змінився. У реквізитах цієї фірми так само записаний Сергій Була, а також Анатолій Кузьмінський (земляк мера – із села Золочівка Рівненської області) та Ольга Сушик.
«Ми підписали договір суперфіції (договір на право користуватися чужою земльною ділянкою, - ред.) і власником стала інша фірма, документи бралися заново на цю структуру. Я збудував перші поверхи під комерційну нерухомість, а житло будують львів'яни», - розповів Сергій Була, маючи на увазі львівську фірму ТзОВ «Юкрейніан Девелопмент Індустрі», яка наразі є офіційним забудовником.
НА ВІДСТАНІ РУКИ
Кілька місяців чиновники «годували» стурбованих лучан відписками, що тріщини на їхньому будинку жодним чином не пов’язані із «Егоїстом». Зрештою, мешканці добилися ґрунтовного обстеження експертами.
«Житловий будинок по просп. Соборності, 20 у м. Луцьку знаходиться в передаварійному стані. Руйнування частини стін будинку викликано просіданням, внаслідок виконання робіт біля осі будинку, які виконувалися без вивчення впливу новобудови на фундамент існуючого житлового будинку», – йдеться в експертному висновку Рівненського національного університету водного господарства та природокористування.
Іще в січні відділ державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради виніс припис: припинити будівництво «Егоїста». Через місяць провели перевірку і констатували: вимоги припису не виконані. За тиждень після цього забудовники нарешті… подали документи на оформлення містобудівної документації.
Наступна перевірка архбудконтролю виявила відхилення від проекту. За нею – іще одна з тим самим вердиктом. Цього разу забудовників вирішили оштрафувати. Розмір покарання – 65 тисяч гривень.
Як стверджують мешканці, «Егоїст» вийшов за межі проекту щонайменше на сто квадратів. Якщо помножити ці сто квадратів на вартість майбутньої квартири (від 10 тис грн./кв. м), а також – на 12 поверхів, на такій «похибці» власники житлового комплексу зароблять 12 мільйонів! Сума штрафу за таких умов виглядає щонайменше несолідно.
«Не треба навіть говорити про якісь порушення в технології будівництва, в інженерії… Із вікна крайнього під’їзду можна протягнути руку і доторкнутися до стіни новобудови. Зрозуміло, що ніхто б дозволу на такий проект не дав. Ми скільки не просили, а в міськраді так і не показали плану цього «Егоїста». Бо його у них просто немає», – розповідає мешканка Оксана.
Представники забудовника заперечують, що «вийшли за межі» проекту. Мовляв, ще за радянських часів був передбачений саме такий проект: стіна в стіну, і аналогічні з’єднані аркою будинки збудовані по інший бік від ЗАГСу.
ТРІЩИТЬ, ЗСУВАЄТЬСЯ, А ВЛАДА – ПОРУЧАЄТЬСЯ
Для того, щоб дев’ятиповерхівку на Соборності, 20 не чекала геть сумна доля, експерти рекомендували укріпити будинок.
«Ми уклали тристоронню угоду: ОСББ «Соборність», забудовник і Луцька міська рада як гарант. Забудовника зобов’язали провести ряд робіт. Спершу вони ніби взялися укріплювати наш будинок, але до кінця справу не довели. Анкери (спеціальне кріплення, – ред.) мали встановити довжиною 60 см, а встановили – 40 см. Навіть на такому зекономили. Відмостки не доробили, тому будь-які опади ще більше руйнують фундамент», – розповіла місцева мешканка Інна.
У договорі узгодили, що до 20 липня усі роботи з укріплення мають бути завершені, але навіть станом на кінець жовтня – зроблено далеко не все із переліку.
У документі, датованому 21 вересня 2016 року, управління капітального будівництва міськради констатувало, що «ряд робіт виконується неякісно, з відхиленнями від проектно-кошторисної документації». Зокрема, «не виконується ін’єкція тріщин клеєм-герметиком на всю глибину тріщин», «не витриманий крок накладок у 400 мм на вертикальних тріщинах, кількість накладок не відповідає проекту», «вертикальні тріщини не поштукатурені цементним розчином та не виконане оздоблення з утепленням мінватою», «не виконане вимощення навкруги будівлі шириною 1 м», «не перекладені інженерні мережі».
Крім того, у проекті укріплення передбачено, що поки не завершать усі необхідні роботи, відновлювати будівництво «Егоїста» – заборонено.
«Це була лише рекомендація», – пояснив причину ігнору такого припису Сергій Була.
За його словами, проблема із руйнуванням будинку на Соборності, 20 – не настільки масштабна, як жаліються мешканці. Мовляв, є серед них навіть аферисти, які просто хочуть нажитися на ситуації.
«Ми не заперечуємо, що в першому під’їзді тріщина з’явилася від того, що свердлили палі. Але коли про тріщини почали розказувати люди із другого і третього під’їздів… Мені просто казали: викупляй мою квартиру втридорога, бо не дамо добудувати. Але треба розуміти, що по-перше, тріщина на середньому під’їзді була давно. По-друге, основна маса тріщин з’явилася в результаті укріплення. Ми попереджали, що коли будемо розкопувати фундамент для укріплення будинку, можуть з’явитися нові тріщини, але мешканці все-одно наполягали», – запевнив Сергій Була.
Він переконує, що винуваті не забудовники «Егоїста», а будівельники, які свого часу зводили Соборності, 20, адже з таким типом ґрунту треба було робити фундамент на палях, а зробили – стрічковий. До того ж, стіна «Егоїста» «підіпре» сусідську дев’ятиповерхівку і не дасть їй «зсунутися».
Представники Департаменту містобудування та архітектури не до кінця погоджуються із такою думкою.
«Тріщини – це результат того, що почали будівництво самовільно і не дослідили, з чим мають справу. Коли почали свердлити палі, втрутилися в фундамент сусіднього будинку і зрушили його основу. До того ж, там особливі ґрунти і перед початком будівництва треба було добре вивчити ситуацію», – пояснив заступник начальника Департаменту Ярослав Матвіїв.
«Ще деякий час тріщини можуть з’являтися: це – залишкові деформації після укріплення. Але основне було стягнути будинок, щоб він не розповзався. Зараз домовляємося з експертами про повторний аналіз», – заспокоїв начальник Департаменту ЖКГ Юрій Крась.
Проте мешканців Соборності, 20 такі «заспокоєння» мало влаштовують. Щодня на їхніх стінах з’являються все нові і нові тріщини. Замірювати щілини і прислухатись до тріскоту стін тут стало основним дозвіллям. Чи омине їх доля п’ятиповерхівки на Рівненській, яка обвалилася кілька років тому – ніхто не впевнений. Але думають про це щохвилини.
Людмила ЯВОРСЬКА («Волинь24»)
Повний або частковий передрук заборонено.
Та враження від тої катастрофи, схоже, розвіялися. Уже майже рік жителі будинку на Соборності, 20 скаржаться на тріщини в стінах, які провокує будівництво по-сусідству. Реакція нібито є, та результатів – мало. Мешканці впевнені: їх ніхто не чує і не почує, бо розбудовуються поруч депутат і син мера.
ЛУЦЬКИЙ СТОУНХЕНДЖ
Більше двадцяти років у Луцьку поруч із РАГСом стояло незавершене, чи точніше – ледь розпочате будівництво. Поле із вбитих у землю бетонних палів жартома називали луцьким «стоунхенджем». Свого часу тут збиралися зводити 14-поверховий будинок, але Союз розвалився і держава перестала фінансувати будівництво.
До 2006 року на цій території взагалі нічого не відбувалося. Хіба розросталося бадилля, бігали бродячі пси і місцеві діти бавилися в хованки.
У 2006-2007 роках землю двома окремими ділянками продали ТзОВ «Інвест-сервіс». Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, засновниками цієї фірми є луцький депутат Сергій Була, син міського голови Володимир Романюк та їхній товариш Олександр Мохнюк.
Цікаво, що продавали землю не через аукціон (хоча на той час земельне законодавство уже мало таку вимогу і в Луцьку проводили земельні торги), а просто рішенням Луцької міської ради (від 27.12.2006 № 9/105 та від 26.07.2007 № 16/85).
Від продажу 0,3192 га цієї землі бюджет Луцька поповнився сумою у розмірі 374 тис 471 грн.
Співвласником земельної ділянки під «Егоїстом» є депутат міськради Сергій Була. Фрагмент Кадастрової карти
ПОЧАЛИ З... ТРІСКОМ
Наприкінці 2015 року будівельний майданчик знову ожив. Рекламні стенди поруч сповістили, що невдовзі тут з’явиться житловий комплекс «Егоїст».
Та щойно почалися перші роботи, мешканці сусідньої дев’ятиповерхівки забили на сполох: стіни їхнього будинку почали «тріщати» і густо вкрилися шпаринами.
«Будинок осів, було чути, як тріщать стіни. Ми побігли на будівництво… Забудовники з такою агресією на нас накинулися, готові були битися, лаялися, хоча зараз все те заперечують…» – пригадує із чого все починалося місцева мешканка Оксана.
«Егоїст» продовжували зводити швидкими темпами, не припиняючи роботи вночі та на свята. Навіть на День незалежності будували, акцентують сусіди.
«Коли міська рада нас вперше нібито «почула», наказали зупинити будівництво. Та ми бачили, як будматеріали продовжують підвозити. Щоправда, цеглу возили в фурах для продуктів харчування… Нічого добитися не могли і не можемо: будують депутат Сергій Була і його друг Володимир Романюк, син міського голови. До речі, Була – депутат від нашого округу», – каже Оксана.
Наразі земля під «Егоїстом» належить іншій фірмі – ПП «Укрбізнесінвест», та один із власників не змінився. У реквізитах цієї фірми так само записаний Сергій Була, а також Анатолій Кузьмінський (земляк мера – із села Золочівка Рівненської області) та Ольга Сушик.
«Ми підписали договір суперфіції (договір на право користуватися чужою земльною ділянкою, - ред.) і власником стала інша фірма, документи бралися заново на цю структуру. Я збудував перші поверхи під комерційну нерухомість, а житло будують львів'яни», - розповів Сергій Була, маючи на увазі львівську фірму ТзОВ «Юкрейніан Девелопмент Індустрі», яка наразі є офіційним забудовником.
НА ВІДСТАНІ РУКИ
Кілька місяців чиновники «годували» стурбованих лучан відписками, що тріщини на їхньому будинку жодним чином не пов’язані із «Егоїстом». Зрештою, мешканці добилися ґрунтовного обстеження експертами.
«Житловий будинок по просп. Соборності, 20 у м. Луцьку знаходиться в передаварійному стані. Руйнування частини стін будинку викликано просіданням, внаслідок виконання робіт біля осі будинку, які виконувалися без вивчення впливу новобудови на фундамент існуючого житлового будинку», – йдеться в експертному висновку Рівненського національного університету водного господарства та природокористування.
Іще в січні відділ державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради виніс припис: припинити будівництво «Егоїста». Через місяць провели перевірку і констатували: вимоги припису не виконані. За тиждень після цього забудовники нарешті… подали документи на оформлення містобудівної документації.
Містобудівну документацію оформили лише в лютому 2016 року, через три місяці після початку будівництва
Наступна перевірка архбудконтролю виявила відхилення від проекту. За нею – іще одна з тим самим вердиктом. Цього разу забудовників вирішили оштрафувати. Розмір покарання – 65 тисяч гривень.
Як стверджують мешканці, «Егоїст» вийшов за межі проекту щонайменше на сто квадратів. Якщо помножити ці сто квадратів на вартість майбутньої квартири (від 10 тис грн./кв. м), а також – на 12 поверхів, на такій «похибці» власники житлового комплексу зароблять 12 мільйонів! Сума штрафу за таких умов виглядає щонайменше несолідно.
«Не треба навіть говорити про якісь порушення в технології будівництва, в інженерії… Із вікна крайнього під’їзду можна протягнути руку і доторкнутися до стіни новобудови. Зрозуміло, що ніхто б дозволу на такий проект не дав. Ми скільки не просили, а в міськраді так і не показали плану цього «Егоїста». Бо його у них просто немає», – розповідає мешканка Оксана.
Представники забудовника заперечують, що «вийшли за межі» проекту. Мовляв, ще за радянських часів був передбачений саме такий проект: стіна в стіну, і аналогічні з’єднані аркою будинки збудовані по інший бік від ЗАГСу.
За словами забудовників, «Егоїст» відразу задумувався в трьох метрах від сусідського будинку: так само, як і будинки справа від ЗАГСу. Хоча за будівельними нормами – відстань має бути більше 15 метрів
ТРІЩИТЬ, ЗСУВАЄТЬСЯ, А ВЛАДА – ПОРУЧАЄТЬСЯ
Для того, щоб дев’ятиповерхівку на Соборності, 20 не чекала геть сумна доля, експерти рекомендували укріпити будинок.
«Ми уклали тристоронню угоду: ОСББ «Соборність», забудовник і Луцька міська рада як гарант. Забудовника зобов’язали провести ряд робіт. Спершу вони ніби взялися укріплювати наш будинок, але до кінця справу не довели. Анкери (спеціальне кріплення, – ред.) мали встановити довжиною 60 см, а встановили – 40 см. Навіть на такому зекономили. Відмостки не доробили, тому будь-які опади ще більше руйнують фундамент», – розповіла місцева мешканка Інна.
У договорі узгодили, що до 20 липня усі роботи з укріплення мають бути завершені, але навіть станом на кінець жовтня – зроблено далеко не все із переліку.
У документі, датованому 21 вересня 2016 року, управління капітального будівництва міськради констатувало, що «ряд робіт виконується неякісно, з відхиленнями від проектно-кошторисної документації». Зокрема, «не виконується ін’єкція тріщин клеєм-герметиком на всю глибину тріщин», «не витриманий крок накладок у 400 мм на вертикальних тріщинах, кількість накладок не відповідає проекту», «вертикальні тріщини не поштукатурені цементним розчином та не виконане оздоблення з утепленням мінватою», «не виконане вимощення навкруги будівлі шириною 1 м», «не перекладені інженерні мережі».
Забудовник «Егоїста», як і домовилися, розпочав укріплювати сусідній будинок, але справу до кінця не довів. На фото – недороблені відмостки та закороткі «накладки» на тріщині
Крім того, у проекті укріплення передбачено, що поки не завершать усі необхідні роботи, відновлювати будівництво «Егоїста» – заборонено.
«Це була лише рекомендація», – пояснив причину ігнору такого припису Сергій Була.
За його словами, проблема із руйнуванням будинку на Соборності, 20 – не настільки масштабна, як жаліються мешканці. Мовляв, є серед них навіть аферисти, які просто хочуть нажитися на ситуації.
«Ми не заперечуємо, що в першому під’їзді тріщина з’явилася від того, що свердлили палі. Але коли про тріщини почали розказувати люди із другого і третього під’їздів… Мені просто казали: викупляй мою квартиру втридорога, бо не дамо добудувати. Але треба розуміти, що по-перше, тріщина на середньому під’їзді була давно. По-друге, основна маса тріщин з’явилася в результаті укріплення. Ми попереджали, що коли будемо розкопувати фундамент для укріплення будинку, можуть з’явитися нові тріщини, але мешканці все-одно наполягали», – запевнив Сергій Була.
Він переконує, що винуваті не забудовники «Егоїста», а будівельники, які свого часу зводили Соборності, 20, адже з таким типом ґрунту треба було робити фундамент на палях, а зробили – стрічковий. До того ж, стіна «Егоїста» «підіпре» сусідську дев’ятиповерхівку і не дасть їй «зсунутися».
Представники Департаменту містобудування та архітектури не до кінця погоджуються із такою думкою.
«Тріщини – це результат того, що почали будівництво самовільно і не дослідили, з чим мають справу. Коли почали свердлити палі, втрутилися в фундамент сусіднього будинку і зрушили його основу. До того ж, там особливі ґрунти і перед початком будівництва треба було добре вивчити ситуацію», – пояснив заступник начальника Департаменту Ярослав Матвіїв.
«Ще деякий час тріщини можуть з’являтися: це – залишкові деформації після укріплення. Але основне було стягнути будинок, щоб він не розповзався. Зараз домовляємося з експертами про повторний аналіз», – заспокоїв начальник Департаменту ЖКГ Юрій Крась.
Проте мешканців Соборності, 20 такі «заспокоєння» мало влаштовують. Щодня на їхніх стінах з’являються все нові і нові тріщини. Замірювати щілини і прислухатись до тріскоту стін тут стало основним дозвіллям. Чи омине їх доля п’ятиповерхівки на Рівненській, яка обвалилася кілька років тому – ніхто не впевнений. Але думають про це щохвилини.
На тріщини наклеюють «маячки» та ставлять печатку із датою. Та вже через кілька тижнів на «маячках» – нові тріщини
Мешканці раз за разом повторюють, що не хочуть такої ж долі, яка спіткала будинок на вул. Рівненській, 109
Людмила ЯВОРСЬКА («Волинь24»)
Повний або частковий передрук заборонено.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Замість офісів – житло. Історія будівництва на Шевченка. ВІДЕО, РОЗСЛІДУВАННЯ
04 грудня, 2020, 14:22
3
10
Коментарі: