Волинянина нагородили за вирощування картоплі

0
-1
Волинянина нагородили за  вирощування картоплі
Волинянин отримав почесну відзнаку Національної академії аграрних наук України.

Отримав нагороду завідувач сектору технічних культур та картоплі Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Віталій Пахольчук, - пише Ірина Репетуха для газети "Волинь".

У 1987 році він пройшов конкурс на посаду старшого наукового співробітника. Він мав створити біотехнологічну лабораторію з оздоровлення та прискореного розмноження бульби in vitro (в пробірці).

Відтоді, як сам каже, займається однією картоплею.

"Сьогодні в Україні все насіння у виробника хворе на віруси, — каже Віталій Дмитрович. — Подолати їх можна тільки, «пропустивши» картоплю через пробірку. Ось ми й лікуємо її в ній методом термотерапії, а потім знову пускаємо у виробництво. А якщо цього не робити, то сорти вироджуються.

Я вважаю, що в Україні напрямок оздоровлення має бути основним у картоплярстві, адже цю культуру вирощують десь 98,5 % населення. Якщо цього не робити, то сорти вироджуються", - каже Віталій Пахольчук.

Наразі ж чоловік отримав відзнаку, яка вважається найвищою нагородою для науковця-аграрія. 15 років він працював над темою боротьби із золотистою картопляною нематодою. Ця проблема дуже актуальна для Волині.

Шляхом багаторічних досліджень на городах населення у Рожищенському районі, де спостерігалася велика пошкодженість цим шкідником картоплі, науковець довів, як можна боротися з ним без хімії, затрат, тільки за рахунок сорту та застосування курячого посліду.

Його досвід презентували на всеукраїнських, міжнародних семінарах. Про результати роботи знято навчальний фільм, написано чимало наукових праць.

Нині Віталій Пахольчук завершує працювати над технологією вирощування картоплі на основі органічного землеробства: без пестицидів, мінеральних добрив, тільки із застосуванням препаратів природного походження. Він є прихильником вирощування екологічно чистої продукції. Цей напрямок вважає перспективним для аграрної галузі Волині.

Сьогодні всі намагаються вирощувати ранні, середньоранні сорти з короткими термінами вегетації, хорошими смаковими якостями, високими врожаями, бо вирощування пізніх тягне додаткові витрати. І наука такі затребувані сорти створює.

"Але й старі не потрібно відкидати, — вважає науковець. — Їхня цінність — це генетичний матеріал. Займаюся збором по всій Україні місцевих сортів картоплі, яким по 100 —150 років. Це, наприклад, Кубинка, Синьоглазка, Американка, Поспєха та інші. Якщо вони протягом кількох років не вироджуються, отже, у них є якась «родзинка» і її треба зберегти, дати новим сортам.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні