Мандрівка у часі, або Яким був Луцьк 150 років тому

1
6
Мандрівка у часі, або Яким був Луцьк 150 років тому
Завжди цікаво почитати з історичних джерел яким було наше місто колись, як виглядало, чим займались його мешканці, яким був їх побут заняття, чи багато змінилось з тих часів?

Вдалось натрапити на цікаві статистичні матеріали про наше місто 150-ти річної давнини, тобто яким воно було в XIX столітті. Проте в передмові автор згадує про стан міста в попередні століття. Спеціально для лучан та тих, хто цікавиться історією Луцька подаємо кілька цікавих фактів та цитат про тогочасне місто, - пише Район.Луцьк.

«В першу половину XVI століття місто Луцьк було одним із кращих міст в регіоні, адже в Луцьку часто бували із своїми товарами різні «купці заморські». Проте друга половина XVI століття була позначена занепадом, можливо це було пов’язано із поверненням міста у склад Російської імперії».

Про розташування
«Місто Луцьк розташоване біля річки Стир в південно-західній частині Луцького повіту, на рубежі Волині та Полісся, в низовинній та болотистій місцевості, яку не можна назвати зручною для проживання її мешканців».


Про населення
«Станом на 1861 рік в місті проживало 3546 чоловіків та 3589 жінок, ця цифра враховувала також солдат, які квартирувались в Луцьку. Загалом -7132 мешканці. Для порівняння в 1868 році в Луцьку значно зростає кількість населення і без врахування солдат тут вже проживає – 11420 осіб. В 1868 році в Луцьку було 390 місцевих купців, з них 173 чоловіка та 217 жінок. На все місто було лише 128 потомствених дворян. В цеховій системі було задіяно 1709 лучан».


Про торгівлю
«В 1868 році в Луцьку нараховувався 171 магазин. Традиційно проводилось три ярмарки тривалістю в один день. На луцьких ярмарках в основному продавали коней та худобу із Луцького повіту. Також торгували одягом, взуттям, возами, колесами та їжою. Оптової торгівлі в Луцьку не існує».

Про фабричний промисел
«Фабрична промисловість в Луцьку представлена дуже погано, порівняно із іншими містами. Тут функціонують 13 фабрик та заводів, які пов’язані із виробництвом пива, масла, мила, свічок, цегли, міді. Річка Стир відкриває для фабрикантів великі можливості для «сплавної торгівлі», проте не відомо, чи використовують її лучани в таких цілях».


Про професії
Автор джерела перераховує професії, в яких було задіяне місцеве населення, а це дослівно: «хлебники, булочники, мясники, кондитеры, портные, сапожники, шапочники, модистки, шмуклеры, печники, столяры, токари, каретники, извозчики, веревочники, золотых дел мастера, кузнецы, ткачи» Багато місцевого населення їздить на заробітки. Лучани не замаються взагалі сільським промислом.

Фото: board.lutsk.ua
Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
6

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Дуже цікаво.
Відповісти

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні