«Вона депутатів писками називає». Як пройшла сесія Волинської обласної ради
09 лютого, 2018, 10:15
Десь у стінах ЛНТУ 8 лютого весь день натхненно шукали біткоїни. Ректор вузу і один із депутатів-укропівців нервував. А з трибуни доповідав головний поліціянт Петро Шпига і клявся, що ні сном, ні духом – про те, що там «вичворяє» кіберполіція. Напередодні він публічно й урочисто приймав в дарунок від фонду “Тільки разом” чотири автомобілі для одного з підрозділів свого відомства...
- Залишайтеся тут, треба буде, за вами сюди прийдуть, - промовисто мовив голова облради Ігор Палиця у відповідь на сенсаційну заяву депутата-ректора про обшуки та біткоїни та наївне питання, що ж робити.
Мовив. А вам не здається, що ця фраза не така вже й однозначна?..
***
- Ви с “Авєрса?” Ви с “Авєрса?” – чоловік старшого віку, військовий пенсіонер, жваво проводив опитування серед журналістів, присутніх у сесійній залі.
Хто не “з “Авєрса”, йому - не те...
На депутатських рядах – поки порожньо. У залі медійники і кілька охоронців, який чатують спокій голови облради.
Під стінами білого дому несміливо “кучкуються” мужчини з плакатами в руках. Це - військові пенсіонери прийшли добиватися, аби на Волині прийняли звернення щодо перерахунку пенсій.
На морозі тупцюють - одні. А в сесійній залі інші хоч би тобі й що розкладають обшарпані плакати просто “біля” підніжжя президії. Диво дивне, бо вже яку сесію поспіль у сесійній залі, як вдома почуває себе тут «команда» активістки Оксани Марищук. Правда, сама вона (та сама, яку сотні лучан могли бачити на красномовних пікетах то на сходах прокуратури, та під дверима управління поліції) підтягнеться пізніше.
***
...А поки одним з перших на сесію прийшов генерал-майор Петро Шпига, начальник волинської поліції. Святковий мундир. Заготовлена доповідь. Хвилювання… Днем раніше він урочисто прийняв у дарунок від фонду голови облради Ігор Палиці чотири автівки для управління поліції. Можна припустити, що нинішня доповідь (а начальнику ГУНП Петрові Шпизі цього дні звітувати перед депутатами про роботу) – пройде гладко.
Голова фракції партії Ляшка Юрій Ройко по-хазяйськи дбайливо розставляє прапорці з вилами. За мить вчорашній ляшківець, а нині укропівець Володимир Кучер (якого виключили з партії після голосування за обрання Ігоря Палиці головою облради) завзято підсоблятиме колись своїй фракції, фотографуючи радикалів на мобільний.
- А я зранку через неї навіть з жінкою посварився. Бо питав, чи картки не бачила! - здивується помітивши свою депутатську картку в пульті поруч із кнопками для голосування депутат Володимир Дейна (Солідарність). Забув її ще минулого разу, виявляється…
У сесійній залі - голови районних органів влади, керівники ОТГ, дехто з луцьких обранців. Перемовини. Обійми. Напружені телефонні розмови. Приймуть бюджет чи не приймуть?
***
Генерал-майор Шпига жваво йде до трибуни. За ним - Оксана Марищук у рожевій спортивній шапці та норковій шубі. Кидає сумку під президію і бере в руки один із плакатів з підлоги. Той - спантеличений. Зала - трохи теж.
- Давайте не будемо робити цього цирку. Вам дадуть слово, - першим оговтався голова облради.
В інших випадках він зазвичай вміє різко виставити небажаних активістів з голослівними протестами із зали.
Петро Шпига доповідає про успіхи поліції і про стан боротьби зі злочинністю. Не так і погано все: на Волині поліції вдається забезпечити «належний рівень порядку». Найперше згадує про автомобілі, подаровані фондом Ігоря Палиці недавно. От тільки патрульних у нас бракує. Замість 12 бригад у місті – три.
Дається взнаки, що більшість із обранців за кермом. Депутатів хвилює, де ж поліція на дорогах?
- І слава Богу, що нема, - кидає хтось із зали.
- Дорожна поліція тільки формується, - пояснює поліціянт.
Сергій Сівак (Свобода) дорікає генералу, що той «в рожевих окулярах». Ігор Лех (Батьківщина) та Юрій Ройко цікавиться порядком із видобутком корисних копалин, зокрема – бурштину. Увесь цей час паперами з ніби-то порушеними кримінальними справами проти самого Петра Петровича. Кричить про «запої» те ще щось подібне.
Ще хвилин із 15-ть суцільного ґвалту. Невідомий чоловік, який теж із компанії активістів, очевидно має проблеми зі здоров’ям. Агресивний не на жарт. Ось-ось кинеться на когось. «Швидку» ніхто не викликає. Хлопці з навушниками байдужі. Журналісти дивуються, а як таких пропускають ратні охоронці Білого дому? За якими посвідченнями? Зрештою, інформацію начальника поліції обранці беруть до відома.
Не до сміху за трибуною і першому заступнику начальника управління ДФС у Волинській області Віталієві Чую. У порядку денному – проект рішення «Про заслуховування інформації про результати діяльності головного управління ДФС у Волинській області». Ігор Палиця має до податківця питання щодо контрафактної горілки.
- Ви справитеся, чи вам допомогти з генеральною прокуратурою? Останній випадок в Устилузі.... Передайте керівнику вітання. Я вважаю, що ми сьогодні звіту не почули. Щоб ми не давали негативну відповідь, давайте перенесемо це питання, - резюмує голова обласної ради.
Схоже, ім’я того, кого гучно звільнятимуть від сесії до сесії відоме. Як мінімум - посада.
***
За бюджетний провал на попередній сесії один із обранців поплатився посадою. Нагадаю, у 2018-й Волинь увійшла без бюджету. Бюджетна комісія Волиньради подала на розгляд ради надто “сирий” проект рішення, що викликало обурення у залі. Мусили капітулювати.
Читати також: "Не наколядували. Бюджетний провал на сесії Волиньради".
8 лютого до чергового розгляду бюджету-2018 приступили із вердиктом: голову бюджетної комісії Андрія Турака звільняють (якого, нагадаю, більшість обрала на заміну Людмилі Кирді після розколу у фракції «Батьківщина»). Натомість волинський гаманець - знову в жіночих руках, тепер - у професорки ЛНТУ Ірини Вахович, депутата від УКРОП.
- Дякую, буду старатися знаходити компроміси, - зазначила та.
Дискусій не було. 53 із 55 присутніх - “за”.
- Давайте виділимо 400 тисяч на пам’ятник В’ячеславу Липинському. Стидоба для всього депутатського корпусу Волині. Три роки піднімаю це питання, - оговтався раптом депутат Святослав Кравчук (Наш край).
- Ми зараз розбалансуємо все, над чим працювала комісія. Можливо, меценати допоможуть. Я особисто - проти пам’ятників за бюджетні гроші. Але якщо буде рішення бюджетної комісії - давайте, - мовив Ігор Палиця, продемонструвавши Ірині Вахович, що ж таке ті “депутатські компроміс”. І - подякував депутатам, що попри “крики і візги”, що “все пропало”, показали зворотнє.
- І подякуйте Андрію Антоновичу! - згадав екс-голова облради Анатолій Грицюк.
***
Йшло, як по маслу. Заслухали звіт про роботу тимчасової комісії щодо проблем у лісовому господарстві. І – продовжили її роботу.
Читати також: «То не пастки, а живоловильні»: лісівники запросили журналістів в елітні мисливські угіддя"
Одні програми приймали. Інші мовчки не приймали (як, скажімо, щодо змін в регіональну програму розвитку туризму). Збила розмірений і, здавалося, байдужий робочий ритм обради, поява за трибуною начальниці відділу інформації політики ОДА Світлани Головачук. Цього дня облрада мала затвердити звіт про виконання програми розвитку медіа-простору і доповідати про її виконання мало обидві структури: і облдержадміністрація, і облрада, яка використовує кошти на висвітлення роботи обранців з бюджету.
- Ви мені скажіть, нащо ваш відділ існує? - пробував вивести з себе доповідачку депутат Володимир Кучер, один із “наймолодших” за досвідом укропівців. Мовляв, нащо оце очільниця постійно пише нісенітниці у Фейсбуці.
- Я вам хочу відповісти, що ваші запитання не мають жодного стосунку до звіту по цій програмі... - Світлана Головачук, у минулому журналіст, - з тих, хто за словом в кишеню не полізе.
Та очевидно, дописи у соцмережах допекли не так Кучеру, як голові облради.
- Питання тільки до цієї дівчини. Коли вона дозволяє собі називати депутатів писками і таке інше, то... Володимире Петровичу, вам треба кадри краще підбирати. Ми терпіли цілий рік, - емоційно відреагував Ігор Палиця.
Програму депутатам довелося переголосувати і таки прийняти. Підтримали Анатолія Грицюка (РПЛ), який вчасно спохватився, зауваживши: “Це ж програма облради! Ми ж, депутати, тепер не зможемо ходити на телебачення?!”.
Зможуть. Володимир Петрович на це тільки усміхався, закликавши перед тим згадати про толерантність і про етику. А соцмережі після сесії вибухнули дискусіями: чого це журналіст Ірина Мусій для Ігоря Палиця “дєвочка” (свого часу голова облради дозволив собі таке звертання), а Головачук - “дівчина”.
“Дякую, що не "жіночко”, написала та...
***
За такими емоційними дебатами варто не забувати про справи насущі. У Волиньраді прийняли низку кадрових питань. Для прикладу, обрали директором санаторію "Лісова пісня" Руслану Дибель і не призначили багатолітнього керівника обласного краєзнавчого музею Анатолія Силюка. Без пояснень.
Депутати озвучили низку запитів. В’ячеслав Рубльов (УКРОП) ратував за багатостраждальну дорогу до села Сокіл Рожищенського району. Багатостраждальну, бо за останні років 10 її просили відремонтувати разів зо 20-ть. От тільки ями там - невмирущі.
Віктор Радчук, депутат із Ковельщини і представник УКРОПу, вболівав за звернення мешканки жінки із села Прилуцьке Ківерцівського району. Де “чотири людини приватизувало колгосп імені 30 жовтня”, а вона не може роками приватизувати житло, яке давним-давно від цього ж колгоспу отримала. Звернення, як не дивно, навіть не до начальника волинської поліції, а до голови ОДА Володимира Гунчика.
- Може, достатньо одного вашого дзвінка... - розмірковує обранець, - Не вперше до вас звертаюся - одні відписки. Поможіть один раз - на пам’ять.
Як мінімум дивно, бо навряд чи у правовому полі - отакі-от дзвінки.
... “Зробіть дорогу у селі Домашів. Біля нього колись було містечко Софіївка, знищене німецькими загарбниками. До нього їдуть євреї зі всього світу. Соромно за дорогу”, - завзято просив і собі з місця депутат Грицюк.
Я напружено згадувала, чи чула коли, щоб у Домашеві приймали євреїв зо всього світу. Згадувався тільки скромний і зарослий травою пам’ятник поміж селами Яромель та Домашів на спомин про Софіївку, в нинішній історії більш відому як Трохимбрід. Колись про Трохимбрід навіть голівудське кіно зняли.
Нам і сьогодні тем для Голівуду не бракувало б. І хоч би дірява дорога у Домашеві - було єдине, за що нам перед “євреями всього світу” може бути соромно. І не тільки євреями…
Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора.
- Залишайтеся тут, треба буде, за вами сюди прийдуть, - промовисто мовив голова облради Ігор Палиця у відповідь на сенсаційну заяву депутата-ректора про обшуки та біткоїни та наївне питання, що ж робити.
Мовив. А вам не здається, що ця фраза не така вже й однозначна?..
***
- Ви с “Авєрса?” Ви с “Авєрса?” – чоловік старшого віку, військовий пенсіонер, жваво проводив опитування серед журналістів, присутніх у сесійній залі.
Хто не “з “Авєрса”, йому - не те...
На депутатських рядах – поки порожньо. У залі медійники і кілька охоронців, який чатують спокій голови облради.
Під стінами білого дому несміливо “кучкуються” мужчини з плакатами в руках. Це - військові пенсіонери прийшли добиватися, аби на Волині прийняли звернення щодо перерахунку пенсій.
На морозі тупцюють - одні. А в сесійній залі інші хоч би тобі й що розкладають обшарпані плакати просто “біля” підніжжя президії. Диво дивне, бо вже яку сесію поспіль у сесійній залі, як вдома почуває себе тут «команда» активістки Оксани Марищук. Правда, сама вона (та сама, яку сотні лучан могли бачити на красномовних пікетах то на сходах прокуратури, та під дверима управління поліції) підтягнеться пізніше.
***
...А поки одним з перших на сесію прийшов генерал-майор Петро Шпига, начальник волинської поліції. Святковий мундир. Заготовлена доповідь. Хвилювання… Днем раніше він урочисто прийняв у дарунок від фонду голови облради Ігор Палиці чотири автівки для управління поліції. Можна припустити, що нинішня доповідь (а начальнику ГУНП Петрові Шпизі цього дні звітувати перед депутатами про роботу) – пройде гладко.
Голова фракції партії Ляшка Юрій Ройко по-хазяйськи дбайливо розставляє прапорці з вилами. За мить вчорашній ляшківець, а нині укропівець Володимир Кучер (якого виключили з партії після голосування за обрання Ігоря Палиці головою облради) завзято підсоблятиме колись своїй фракції, фотографуючи радикалів на мобільний.
- А я зранку через неї навіть з жінкою посварився. Бо питав, чи картки не бачила! - здивується помітивши свою депутатську картку в пульті поруч із кнопками для голосування депутат Володимир Дейна (Солідарність). Забув її ще минулого разу, виявляється…
У сесійній залі - голови районних органів влади, керівники ОТГ, дехто з луцьких обранців. Перемовини. Обійми. Напружені телефонні розмови. Приймуть бюджет чи не приймуть?
***
Генерал-майор Шпига жваво йде до трибуни. За ним - Оксана Марищук у рожевій спортивній шапці та норковій шубі. Кидає сумку під президію і бере в руки один із плакатів з підлоги. Той - спантеличений. Зала - трохи теж.
- Давайте не будемо робити цього цирку. Вам дадуть слово, - першим оговтався голова облради.
В інших випадках він зазвичай вміє різко виставити небажаних активістів з голослівними протестами із зали.
Петро Савчук (справа), вочевидь, розповідає Роману Романюку, керівнику центру зайнятості про біткоїни і перспективи добування криптовалюти на Волині...
Петро Шпига доповідає про успіхи поліції і про стан боротьби зі злочинністю. Не так і погано все: на Волині поліції вдається забезпечити «належний рівень порядку». Найперше згадує про автомобілі, подаровані фондом Ігоря Палиці недавно. От тільки патрульних у нас бракує. Замість 12 бригад у місті – три.
Дається взнаки, що більшість із обранців за кермом. Депутатів хвилює, де ж поліція на дорогах?
- І слава Богу, що нема, - кидає хтось із зали.
- Дорожна поліція тільки формується, - пояснює поліціянт.
Сергій Сівак (Свобода) дорікає генералу, що той «в рожевих окулярах». Ігор Лех (Батьківщина) та Юрій Ройко цікавиться порядком із видобутком корисних копалин, зокрема – бурштину. Увесь цей час паперами з ніби-то порушеними кримінальними справами проти самого Петра Петровича. Кричить про «запої» те ще щось подібне.
Епічна сцена: черговий цирк від Оксани Марищук, яка, схоже, отримала безлімітний доступ у Волиньраду
Ще хвилин із 15-ть суцільного ґвалту. Невідомий чоловік, який теж із компанії активістів, очевидно має проблеми зі здоров’ям. Агресивний не на жарт. Ось-ось кинеться на когось. «Швидку» ніхто не викликає. Хлопці з навушниками байдужі. Журналісти дивуються, а як таких пропускають ратні охоронці Білого дому? За якими посвідченнями? Зрештою, інформацію начальника поліції обранці беруть до відома.
Не до сміху за трибуною і першому заступнику начальника управління ДФС у Волинській області Віталієві Чую. У порядку денному – проект рішення «Про заслуховування інформації про результати діяльності головного управління ДФС у Волинській області». Ігор Палиця має до податківця питання щодо контрафактної горілки.
- Ви справитеся, чи вам допомогти з генеральною прокуратурою? Останній випадок в Устилузі.... Передайте керівнику вітання. Я вважаю, що ми сьогодні звіту не почули. Щоб ми не давали негативну відповідь, давайте перенесемо це питання, - резюмує голова обласної ради.
Схоже, ім’я того, кого гучно звільнятимуть від сесії до сесії відоме. Як мінімум - посада.
***
За бюджетний провал на попередній сесії один із обранців поплатився посадою. Нагадаю, у 2018-й Волинь увійшла без бюджету. Бюджетна комісія Волиньради подала на розгляд ради надто “сирий” проект рішення, що викликало обурення у залі. Мусили капітулювати.
Читати також: "Не наколядували. Бюджетний провал на сесії Волиньради".
8 лютого до чергового розгляду бюджету-2018 приступили із вердиктом: голову бюджетної комісії Андрія Турака звільняють (якого, нагадаю, більшість обрала на заміну Людмилі Кирді після розколу у фракції «Батьківщина»). Натомість волинський гаманець - знову в жіночих руках, тепер - у професорки ЛНТУ Ірини Вахович, депутата від УКРОП.
- Дякую, буду старатися знаходити компроміси, - зазначила та.
Дискусій не було. 53 із 55 присутніх - “за”.
- Давайте виділимо 400 тисяч на пам’ятник В’ячеславу Липинському. Стидоба для всього депутатського корпусу Волині. Три роки піднімаю це питання, - оговтався раптом депутат Святослав Кравчук (Наш край).
- Ми зараз розбалансуємо все, над чим працювала комісія. Можливо, меценати допоможуть. Я особисто - проти пам’ятників за бюджетні гроші. Але якщо буде рішення бюджетної комісії - давайте, - мовив Ігор Палиця, продемонструвавши Ірині Вахович, що ж таке ті “депутатські компроміс”. І - подякував депутатам, що попри “крики і візги”, що “все пропало”, показали зворотнє.
- І подякуйте Андрію Антоновичу! - згадав екс-голова облради Анатолій Грицюк.
Андрій Турак справжні причини свого звільнення з посади голови бюджетної комісії не озвучив. Та й публічно їх ніхто й не назвав...
***
Йшло, як по маслу. Заслухали звіт про роботу тимчасової комісії щодо проблем у лісовому господарстві. І – продовжили її роботу.
Читати також: «То не пастки, а живоловильні»: лісівники запросили журналістів в елітні мисливські угіддя"
Одні програми приймали. Інші мовчки не приймали (як, скажімо, щодо змін в регіональну програму розвитку туризму). Збила розмірений і, здавалося, байдужий робочий ритм обради, поява за трибуною начальниці відділу інформації політики ОДА Світлани Головачук. Цього дня облрада мала затвердити звіт про виконання програми розвитку медіа-простору і доповідати про її виконання мало обидві структури: і облдержадміністрація, і облрада, яка використовує кошти на висвітлення роботи обранців з бюджету.
Олександр Пирожик приніс на сесію газету Експрес зі статтею про мисливські вишки, з яких ніби-то стріляють зубрів
- Ви мені скажіть, нащо ваш відділ існує? - пробував вивести з себе доповідачку депутат Володимир Кучер, один із “наймолодших” за досвідом укропівців. Мовляв, нащо оце очільниця постійно пише нісенітниці у Фейсбуці.
- Я вам хочу відповісти, що ваші запитання не мають жодного стосунку до звіту по цій програмі... - Світлана Головачук, у минулому журналіст, - з тих, хто за словом в кишеню не полізе.
Та очевидно, дописи у соцмережах допекли не так Кучеру, як голові облради.
- Питання тільки до цієї дівчини. Коли вона дозволяє собі називати депутатів писками і таке інше, то... Володимире Петровичу, вам треба кадри краще підбирати. Ми терпіли цілий рік, - емоційно відреагував Ігор Палиця.
Програму депутатам довелося переголосувати і таки прийняти. Підтримали Анатолія Грицюка (РПЛ), який вчасно спохватився, зауваживши: “Це ж програма облради! Ми ж, депутати, тепер не зможемо ходити на телебачення?!”.
Зможуть. Володимир Петрович на це тільки усміхався, закликавши перед тим згадати про толерантність і про етику. А соцмережі після сесії вибухнули дискусіями: чого це журналіст Ірина Мусій для Ігоря Палиця “дєвочка” (свого часу голова облради дозволив собі таке звертання), а Головачук - “дівчина”.
“Дякую, що не "жіночко”, написала та...
Її чоловік депутат Володимир Дибель (Наш край) завбачливо заявив, що за призначення рідної жінки не голосуватиме
***
За такими емоційними дебатами варто не забувати про справи насущі. У Волиньраді прийняли низку кадрових питань. Для прикладу, обрали директором санаторію "Лісова пісня" Руслану Дибель і не призначили багатолітнього керівника обласного краєзнавчого музею Анатолія Силюка. Без пояснень.
Депутати озвучили низку запитів. В’ячеслав Рубльов (УКРОП) ратував за багатостраждальну дорогу до села Сокіл Рожищенського району. Багатостраждальну, бо за останні років 10 її просили відремонтувати разів зо 20-ть. От тільки ями там - невмирущі.
Віктор Радчук, депутат із Ковельщини і представник УКРОПу, вболівав за звернення мешканки жінки із села Прилуцьке Ківерцівського району. Де “чотири людини приватизувало колгосп імені 30 жовтня”, а вона не може роками приватизувати житло, яке давним-давно від цього ж колгоспу отримала. Звернення, як не дивно, навіть не до начальника волинської поліції, а до голови ОДА Володимира Гунчика.
- Може, достатньо одного вашого дзвінка... - розмірковує обранець, - Не вперше до вас звертаюся - одні відписки. Поможіть один раз - на пам’ять.
Як мінімум дивно, бо навряд чи у правовому полі - отакі-от дзвінки.
... “Зробіть дорогу у селі Домашів. Біля нього колись було містечко Софіївка, знищене німецькими загарбниками. До нього їдуть євреї зі всього світу. Соромно за дорогу”, - завзято просив і собі з місця депутат Грицюк.
Я напружено згадувала, чи чула коли, щоб у Домашеві приймали євреїв зо всього світу. Згадувався тільки скромний і зарослий травою пам’ятник поміж селами Яромель та Домашів на спомин про Софіївку, в нинішній історії більш відому як Трохимбрід. Колись про Трохимбрід навіть голівудське кіно зняли.
Нам і сьогодні тем для Голівуду не бракувало б. І хоч би дірява дорога у Домашеві - було єдине, за що нам перед “євреями всього світу” може бути соромно. І не тільки євреями…
Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора.
18-та сесія облради була не дуже спекотною: справилися без перерви на обід. І ''без візгів'', на думку Ігоря Палиці
А військові пенсіонери принесли свої плакати. Волинські обранці підтримали звернення щодо перерахунку їм пенсій
Михайло Імберовський (позафракційний) провів сесію славно, бо відстояв проект про бюджетний регламент
Голова Зимненської громади Вячеслав Католик теж не минув зібрання. Згодом написав у ФБ: ''Сесія Волинської обласної ради. Ефективно. Конструктивно. Результативно…''
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
«Сліпі котята», «попандопуло» і легенда за трибуною. Репортаж із сесії Волиньради
24 листопада, 2017, 14:45
5
1
Президія чи бурштин? У Луцьку дочекалися сесії Волиньради. ФОТОРЕПОРТАЖ
09 вересня, 2017, 10:49
1
-7
Депутатська лінійка, або Бліцкриг від Палиці. Репортаж із позачергової сесії
27 травня, 2017, 09:14
13
-7
Коментарі: