Укус кліща. Як діяти і де здати аналізи?*
Популяція іксодових кліщів поширилася на північ через глобальне потепління клімату. Так, в Норвегії і Швеції це павукоподібне з'явилося буквально протягом останнього десятиліття, а нещодавно іксодових кліщів привезли навіть з Антарктиди. Хоча поширення цього ектопаразиту не можна пов'язувати лише з мінливим кліматом. Наприклад, ще в 70-ті роки минулого століття в південних регіонах України не було іксодових кліщів, але вже до кінця 90-х вони «освоїли» територію нашої країни майже повністю.
Зараз Україна в цілому і Київська область зокрема визнані ендемічною територією по захворюваності на бореліоз, зустрічаються і випадки енцефаліту. Ці захворювання відрізняються дуже важким перебігом і можуть призводити до інвалідності, а іноді і до смерті. Як же захиститися від загрози в «сезон кліщів»?
Правила захисту
Перше та основне правило, яке потрібно взяти на озброєння – ретельно оглядати себе після походів «на природу» (парк, ліс, лісопосадка тощо). Улюблені місця кліщів на людському тілі розташовані там, де шкіра здавлюється резинками, а приплив крові збільшується.
Тому з особливою увагою слід оглядати лінію шкарпеток / гольфів, підколінні западини, лінії нижньої білизни (трусів, бюстгальтера), а ще – потиличну область, яка теж вважається «делікатесом» серед іксодових кліщів. Пам'ятайте, що для прикріплення до шкіри кліща потрібно від півгодини до 3 годин – цього часу повинно вистачити, щоб виявити членистоноге та знешкодити його, поки воно не встигло вкусити.
Решта правила захисту від укусів кліщів на лоні природи такі:
- Намагайтеся вибирати одяг, що добре закриває кінцівки, бажано – з досить тугими манжетами. Що стосується взуття, то можна віддати перевагу високим кросівкам або гумовим чоботам. Якщо ви гуляєте у високій траві, штани можна заправити в шкарпетки.
- Головний убір – хустка, кепка, бандана тощо. Довге волосся краще прибрати – іксодові кліщі взагалі небайдужі до волосся.
- У лісових квітах і рослинах можуть жити кліщі, тому намагайтеся не приносити їх додому.
- Ретельно оглядайте домашніх тварин, які супроводжують вас під час прогулянок на лоні природи. Іксодові кліщі для них загрози не становлять, але може атакувати інший підвид – Dermacentor reticulatus, великий мармуровий кліщ. Після укусу цього членистоногого тварина може захворіти на піроплазмоз – найнебезпечніше захворювання, що дуже часто призводить до смерті.
Для привалів і пікніків намагайтеся вибирати добре освітлені сонцем галявини без високої трави (в ідеалі – піщані). Кліщі люблять селитися у вологих затінених місцях, порослих травою та невисокими кущами.
Чи можна використовувати репеленти?
Можна та треба. Ці засоби служать для відлякування паразитів – комах (наприклад, комарів) і павукоподібних (кліщів). Репеленти проти комах відносяться до групи інсектицидів, а проти кліщів застосовуються акарициди.
Купуючи репелент, звертайте особливу увагу не тільки на інструкцію (використовувати засіб потрібно строго по ній!), але й на термін придатності. Якщо до його закінчення залишається лише близько року – не купуйте цей репелент, навіть якщо на нього обіцяна величезна знижка. Це не та стаття витрат, на якій варто економити – дуже висока ймовірність, що ефективність засобу не буде достатньою.
УВАГА! Протикліщові репеленти зазвичай заборонені до застосування для дітей.
Що робити, якщо кліщ все ж вкусив
Якщо вас укусив кліщ, головне – правильно витягти його зі шкіри та доставити на лабораторне дослідження не пізніше ніж через 24 години. Звичайно, в ідеалі видаляти кліща повинен фахівець в травмпункті, але іноді можливості звернутися до такого фахівця немає, а час іде. Тому доводиться діяти самостійно.
Отже, як видалити кліща – поетапне опис дій:
- Обережно витягніть кліща зі шкіри. Для цього можна використовувати петлю з нитки або спеціальний пристрій (такі пристрої продаються в аптеках і ветеринарних магазинах).
- Якщо ви витягаєте кліща за допомогою нитки, накиньте ниткову петлю на тільце членистоногого, ближче до голови (хоботка). Потім зробіть ще одну петлю і повільно «викручуйте» кліща зі шкіри у напрямку проти годинникової стрілки. При цьому дуже важливо не роздавити кліща і не відірвати йому голівку, щоб вона не залишилася в шкірі.
- Якщо ви витягаєте кліща спеціальним «девайсом», обхопіть їм тільце і дійте як у вищеописаному пункті – повертайте кліща проти годинникової стрілки, поки він повністю не вийде зі шкіри.
- Витягнутого кліща покладіть в окрему ємність (бажано стерильну), а шкіру в місці укусу обробіть антисептиком.
- Доставте кліща в відділення багатопрофільної лабораторії МедЛаб для дослідження на предмет бореліозу. Кліщ повинен бути доставлений не пізніше ніж через 24 години після укусу. Зберігання кліща не повинно перевищувати 1 доби, температура зберігання – від + 4о до + 8о С.
УВАГА! Ніколи не кладіть в одну ємність кліщів, які були зняті з декількох людей.
Також в лабораторії МедЛаб проводяться такі дослідження:
- аналізи на антитіла IgG та IgM до вірусу кліщового енцефаліту (коди цих послуг у прайс-листі – 3401 та 3402). Якщо у вас є щеплення проти кліщового енцефаліту, здайте кров на імуноглобуліни IgG – це дозволить визначити наявність імунітету та його потужність. Повторний аналіз на антитіла IgG здається через 10-14 днів. Перший аналіз на імуноглобуліни IgM рекомендується здати не раніше, ніж через тиждень після укусу.;
- ПЛР-діагностика безпосередньо вірусу кліщового енцефаліту (код 3455). На це дослідження можна здати плазму крові, а також самого кліща;
- ПЛР-діагностика бореліозу (код 3454) – в даному випадку на наявність борелій (збудників бореліозу) також може бути досліджена не тільки плазма вашої крові, але і сам кліщ.
Зрозуміло, що укус кліща легше попередити, ніж довго і важко лікуватися від його можливих наслідків. Тому намагайтеся максимально убезпечити себе, використовуючи поради з цієї статті. Не забувайте брати з собою на прогулянки в ліс або парк предмети, які можуть знадобитися: пристрій для вилучення кліща, антисептик, стерильний контейнер. Всі ці предмети також можна придбати в аптеках у вигляді спеціальних похідних наборів.
Бажаємо вам здоров'я!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Коментарі: