Чи готова армія України до зими та холоду

1
Чи готова армія України до зими та холоду
«Скоро зима. Утеплюємо наших захисників. Ось «банка» на придбання їм флісок», «Друзі, збираємо гроші на закупівлю пічок для наших хлопців», «Закупили 20 генераторів із сушками для берців, потрібно ще як мінімум 100 купити», «Збираю банки для виготовлення окопних свічок»… Такі і подібні повідомлення від волонтерів та небайдужих людей заполонили соцмережі та прибудинкові чати.

У той же час в Офісі президента після нещодавньої зустрічі Володимира Зеленського з міністром закордонних справ Данії Еппе Кофодом повідомили, що українські військові отримають форму та зимовий одяг від Данії.

Начитавшись повідомлень від волонтерів і представників влади, «КП в Україні» дізналася, наскільки підготовлена до настання холодів наша армія: хто і як забезпечує захисників теплим одягом і взуттям, наскільки обігрітими будуть їхні окопи і бліндажі. Для цього ми зіставили запити від волонтерів зі словами одного з офіцерів, який безпосередньо займається логістичним забезпеченням в ЗСУ. І забігаючи наперед, скажемо: велику кількість проблем, з якими стикаються наші бійці, можна було б вирішити, змінивши окремі норми керівних документів.

Запит від волонтерів:

«Відкриваємо збір на фліски для захисників! Вартість фліски 620 гривень! Хто скільки може. З миру по нитці».

Розповідь офіцера:

- Насправді, станом на сьогодні ситуація із забезпеченням зимовою формою та взуттям військових – не дуже. Все, що є на складах, у першу чергу відправляється для хлопців, які знаходяться на «нулі» - на сході та півдні країни або відправляються туди. Для всіх інших – поки що пусто. ТрОшніки взагалі зараз йдуть в зиму голі-босі… Є ще момент щодо норм забезпечення. Наприклад, один бушлат і теплі штани видаються одні на три місяці. Ні про який змінний комплект і мова не ведеться. Якщо військовий сьогодні вранці отримав бушлат, а ввечері під час бойової операції втратив його (згорів, обпалився і т. ін.), то держава йому не може видати новий, бо… норми забезпечення речовим майном не передбачають таких форс-мажорів. Тобто немає підстав раніше терміну видавати йому втрачений одяг. Виходить, що то його особисті проблеми, що він не зміг зберегти бушлат, штани, берці. Відповідно, він або за свої кошти має придбати необхідні речі, або звертатись до волонтерів.

І якщо одяг від держави ще більш-менш прийнятної якості, то взуття – і ворогу не побажаєш: «дубове», парить, протікає. У кого є можливість, купують собі самі взуття.

Запит від волонтерів:

«Планую за тиждень їхати на передову і везти для наших «котиків» різні корисні штуки. Якщо у кого є вільні «уфошки», «буржуйки», «дуйчики» - передавайте, хто хоче і може допомогти закупити нові – осб «банка». Все передамо, відзвітуємо».

Розповідь офіцера:

- З опаленням бліндажів, окопів та інших місць перебування військовослужбовців теж є нюанси. Згідно з чинними документами на 100 бійців передбачено три «буржуйки». Якщо ці 100 хлопців утворили 5 опорних пунктів, то три з них – обігріє держава, а ще два – за власний кошт чи з допомогою волонтерів.

Запит від волонтерів:

«Отримали запит на 50 дизельних генераторів. Гроші необхідно зібрати до 5.09».

Розповідь офіцера:

- На один підрозділ видається один генератор від держави. Він має працювати на забезпечення потреб у зв’язку. На покриття потреб в електроенергії, щоб увімкнути, наприклад, електрообігрівачі, – не передбачено генераторів.

Якщо волонтери привезуть ще генератори, то їх не можна оформити в «штатку», відповідно не можна заправити державним пальним. Нема керівних документів, які б дозволяли «залити» волонтерські генератори. І на практиці виходить так, що волонтери привозять генератори, а у бійців потім голова болить, а де взяти «соляру», щоб заправити їх.

З пальним взагалі абсурд. Сьомий місяць війни, оголились сотні проблем, а ніхто не поспішає вносити зміни у керівні документи. З життя: приїхав тракторист і каже, що готовий вирити окопи безкоштовно – тільки залий бак. А я не можу, бо не маю права заправляти цивільний транспорт.

Наразі проблем з паливом – нема: скільки офіційно запрошують, стільки і видають. Вже почали заправляти зимове паливо. Тільки от є побоювання: восени будемо заправляти зимовим паливом, а прийде зима – почнуть видавати літнє.

Запит від волонтерів:

«Потрібно купити бензопили, сокири. Хлопці самі будуть заготовляти дрова».

Розповідь офіцера:

- От тут точно можу сказати: потреби ЗСУ у дровах на 100% покриті.

Зимова форма – пріоритет для Міноборони

В Міноборони заявили, що почали підготовку до зимового періоду ще в червні. Тільки минулого тижня на склади ЗСУ передано 10 тис. курток зимових.

- Зараз починається період, коли буде здійснюватися масоване відвантаження предметів речового забезпечення на зиму, зокрема – зимової форми. Зараз це пріоритет, і ми про це будемо постійно суспільство інформувати, – розповіла заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

У той же час відома волонтерка Дана Ярова публічно заявила, що Міноборони повністю провалило підготовку до зими щодо забезпечення військових зимовими комплектами форми.

Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
1

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Сьомий місяць війни , а ЗСУ опікуються волонтери. Тому що зелена влада вже задумала "велике крадівництво-2" знову з фінансування армії перекидають кошти казна куди, аби можна було розкрасти!!!
Відповісти

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні