Чому небезпечно щодня відкладати дзвінок будильника

0
Чому небезпечно щодня відкладати дзвінок будильника
Мало що в житті може бути гіршим, ніж звук будильника, який спрацьовує вранці і змушує вас прокидатися завжди в «найневідповідніший момент».

Коли звучить сигнал будильника, зазвичай легше відкласти сигнал на 10 хвилин; адже ще трохи полежати в ліжку нібито не зашкодить. Але потім він знову вмикається, і ви все ще не готові вставати, тому цикл сну триває, поки він насправді не перерветься.

Хоча це може здатися хорошим способом поступового пробудження, фахівець з медицини сну і невролог доктор Скотт Катчер розповів Newsweek, що неодноразове відкладання будильника - це все одно, що «штучно ще більше позбавляти себе сну».

Легкість натискання кнопки «відкласти» на будильнику занадто спокуслива. Опитування YouGov, проведене в червні 2023 року, показало, що 64% американців в якийсь момент обирали такий варіант, при цьому 11 відсотків зізналися, що роблять це завжди, а 14% роблять це часто. На відміну від цього, результати показали, що 21 відсоток із 12907 учасників ніколи не «відкладають» будильник, оскільки вони можуть відразу ж встати.

Відкладання сигналу будильника може продовжити інерцію сну
Відкладання будильника може не тільки привести до запізнення на роботу, але й, за словами Катчера, через це прокидатися буде ще важче.

«Кнопка повтору - це рішення проблеми, яку взагалі ніколи не потрібно було вирішувати, тому що це нормальне явище під час сну. Я не знаю жодного лікаря, який би рекомендував використовувати функцію повтору», - додав він.

«Проблема в тому, що ніхто не любить прокидатися вранці. Ми всі можемо мріяти, що прокидаємось, стрибаючи з ліжка, як принцеси Діснея, але момент пробудження майже для всіх неприємний. Термін для цього - інерція сну. Це відчуття того, що вас знову засмоктує в сон, як ніби відливна течія тягне вас під океан», - сказав Катчер.

Інерцією сну називають сонливість і втому, які насамперед відчуваються вранці. Для неї характерно зниження активності й порушення поведінкових показників відразу після пробудження.

Хоча вважається, що інерція сну зазвичай триває близько 30 хвилин, дослідження 2022 року, опубліковане в Журналі фізіологічної антропології (Journal of Physiological Anthropology), показало, що відкладання будильника насправді продовжить інерцію сну, а не зменшить її.

Дослідження дійшло висновку, що відкладення сигналу будильника призводить до повторних вимушених пробуджень, а не до того, щоб один раз відчути сонливий стан, а потім встати.

Катчер додав, що «інерція сну, як правило, посилюється при пробудженні після більш глибоких стадій сну». Таким чином, якщо ви встановите будильник раніше, ніж потрібно, вам, швидше за все, буде ще важче встати з ліжка.

«Ыдея полягає в тому, що після одного або кількох повторів ви перейдете в більш легку стадію сну, тому у вас буде менше інерції сну, і вам буде легше прокинутися. Непогано, чи не так? Справа в тому, що в більшості людей інерція сну проходить сама по собі протягом 30-60 хвилин після пробудження, незалежно від того, на якій стадії сну ви прокидаєтеся», - сказав Катчер.

Відкладення сну замінить глибокий сон на легший
Рішення натиснути кнопку «відкласти» вранці може здатися найкращим варіантом, оскільки ви говорите собі, що після цих додаткових 10 хвилин відчуєте себе більш відпочилим. Однак, за словами Катчера, ці дорогоцінні додаткові хвилини відпочинку не такі цінні, як справжній сон.

«Все, що відбувається під час відкладання сигналу будильника, - це заміна глибокого сну на більш легкий. Але цей глибший сон, який, як правило, є ранньою ранковою фазою швидкого сну, має вирішальне значення для консолідації пам'яті та функціонування виконавчонр функціонування», - сказав він.

Сон зі швидким рухом очей, який зазвичай називають фазою швидкого сну, має вирішальне значення для сновидінь, обробки емоцій і здорового розвитку мозку. The Sleep Foundation додає, що «швидкий сон» також допомагає організму підготуватися до пробудження, оскільки він активує центральну нервову систему.

Якщо ідея відкладення дзвінка будильника полягає в тому, щоб допомогти вам поступово прокинутися і зменшити сонливість рано вранці, то ви намагаєтеся «вирішити проблему, яка проходить сама по собі».

Поставте будильник якомога пізніше
Замість того, щоб щоранку кілька разів відкладати дзвінок будильника, Катчер рекомендує встановити один сигнал будильника на найпізніший час і відразу ж вставати.

«Я рекомендую всім встановити один-єдиний будильник на настільки пізній час, наскільки ви можете собі дозволити, і при цьому мати можливість підготуватися до нового дня», - сказав він.

Якщо ви точно не жайворонок, і жодна кількість кави, здається, не зменшує наслідки інерції сну, є й інші способи зменшити її природним шляхом. Кутчер пропонує використовувати денні сигнали оповіщення, які можуть бути такими ж простими, як перше відкриття штор, щоб впустити денне світло, або рух, щоб збільшити неспання.

«Моя маленька ранкова хитрість - не надягати взуття і шкарпетки до тих пір, поки я не піду на роботу. Холод - ще один сильний тривожний сигнал, і холодна підлога на босих ногах допомагає мені прокинутися», - сказав Катчер.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-4

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні