У Рівненській області ув'язнили 11 чоловіків: що сталося
02 вересня, 12:38
Кузнецовський міський суд Рівненської області визнав 11 громадян винними у терористичному акті.
Про це йдеться у вироку від 16 серпня, передає Еспресо.Захід.
Подія трапилася 9 травня 2014 року в період із 7 до 9 ранку. Близько 100-150 чоловіків у військовій формі влаштували сутичку з місцевими жителями на місці видобутку бурштину біля села Олексіївка в урочищі Гальбин Рівненської області. Порушники застосували вогнепальну зброю, стріляючи в повітря і по автомобілях. Зокрема, обстріляли авто, на якому їхали троє місцевих жителів. Людей витягли з машини і били ногами, заподіявши їм легкі і середньої тяжкості тілесні ушкодження.
Нападники хотіли "віджати бізнес" у місцевих
Як пише Судовий репортер, один із нападників запропонував місцевим жителям видобувати спільно бурштин, розподіляючи дохід 50 на 50. Люди на це не погоджувалися, почали наближатися до незнайомців у формі і тоді один із них почав стріляти. Селяни в руках тримали палки, щоб прогнати чужинців з місця видобутку бурштину. Один із чоловіків у формі розмахував ножем і поранив селянину запʼястя руки, а інший вдарив його битою по нозі.
Свідка зупинили люди в масках і камуфляжі з автоматами та запитували, хто тут керує видобутком бурштину, вимагали, щоб він їхав та шукав старших по бурштину. При цьому сказали, щоб старші приїхали на АЗС неподалік.
Ні про що не домовивившись, нападники на автомобілях залишили місце події. Але за півтора години у них відбулася аналогічна сутичка в селі Страшеве. Кількасот місцевих жителів перекрили дорогу, щоб зʼясувати, що потрібно незнайомцям і не дати їм утекти до приїзду поліції. У подальшому поліція затримала частину приїжджих і забрала в них зброю.
Всього вилучили 15 одиниць різного виду вогнепальної зброї, магазини до неї, 563 набої, а також два розкладних ножі, розкладну металеву палицю з пружиною, три бронежилети.
Ініціатором був помічник нардепа
Ініціатором поїздки вважається Вячеслав Стасюк, який був помічником нардепа 6 скликання від ВО «Батьківщина» Євгена Добряка. У судовому засіданні він говорив, що, нібито, їздив на місце події, щоб на прохання знайомого висвітлити факт незаконного видобутку бурштину, а зброю возив у машині з часів Майдану задля власної безпеки. Із собою вони привезли знімальну групу з двох журналістів, щоб ті зняли сюжет для телебачення. Він особисто заплатив жуналістам 5000 гривень за день їхньої роботи. Також у цей же час його познайомили з народним дерпутатом від Партії регіонів Володимиром Продивусом, який цікавився бурштином. Того ранку, побачивши багато озброєних людей, він вирішив, що це Продивус хоче тут щось ділити, бути вирішувати власні інтереси щодо бурштину. Стасюк не визнав себе винним і стверджував, що участі у сутичці не брав. Він побаченого у нього, начебто, розболілося серце, тому він сказав журналістам усе фіксувати, а сам сів у машину знімальної групи і поїхав на АЗС і заснув там. Поранених місцевих жителів та прострілене авто він не бачив. Близько 10 години йому подзвонив нардеп Продивус і попросив приїхати на базу відпочинку «Залив» попити чаю.
Після чаювання Стастюк із Продивусом виїхали з бази. Але за деякий час їх автомобіль зупинився перед натовпом. У суді свідчили представники "Правого сектору" і охоронці Продивуса, які підтвердили, що дорогу перекрили близько 200 людей, озброєні лопатами, вилами, сокирою, вогнепальною зброєю.
Люди хотіли побити Продивуса, але за нього заступився охоронець. Охорона Продивуса почала стріляти, почулося близько 10 пострілів. Селяни відійшли на декілька метрів. А через 15-20 хв. приїхали працівники поліції.
У суді свідчили і журналісти
У судовому засіданні свідчив чоловік, який був телеоператором телеканалу "TВІ". Але того дня він не мав редакційного завдання. Його з журналісткою знімати сюжет про бурштин запросив чоловік у світлому блакитному костюмі, який назвався представником обладміністрації заплатив йому гонорар за зйомку сюжету. Журналіст розумів, що чоловік у блакитному костюмі якось був повʼязаний з людьми зі зброєю і знав про їхні дії. Така думка у нього склалась, тому що вони були зайняті однією справою, приїхали в одне місці і в один час. У судовому засіданні свідок впізнав чоловіка у блакитному костюмі в обвинуваченому Стасюку.
Журналіст пригадував, що у лісі бачив чоловіка з простреленим плечем, який лежав на животі і страждав. Поряд був автомобіль із пробитим склом, всередині якого виднілися палки, сачки та інше приладдя для видобутку бурштину. Неподалік були порізані помпи, де видобували бурштин. Людей, які їхали із сачками на місце видобутку бурштину, чоловіки зі зброєю розвертали назад. Потім почали прибувати мешканці села. Свідок бачив, як озброєні люди стріляли у повітря, намагались відштовхнути селян, погрожували місцевому населенню, щоб ті не наближались. Свідок чув погрози від селян, які кричали «Забирайтесь звідси!». Свідку пояснили, що держава бореться проти видобутку бурштину, а людина в костюмі намагалась ліквідувати його незаконний видобуток.
Що знайшла поліція
На ділянці автодороги Страшеве — урочище "Залив" поліція знайшла шість пошкоджених автомобілів, у тому числі Мерседес GL 350 нардепа Продивуса. У лісовому масиві в урочищі були чотири вантажівки без номерних знаків, знищені полумʼям (вважається, що їх спалили селяни).
Гільза, знайдена в урочищі "Гальбин», має маркування, аналогічні до маркувань на двох гільзах, виявлених поблизу автомобіля Мерседес GL 350 в урочищі "Залив", що вказує на використання одного виду зброї в урочищі «Гальбин» поблизу села Олексіївка Сарненського району Рівненської області та в урочищі "Залив" поблизу села Страшеве.
Із машини, якою користувася Стасюк, вилучили чоловічий костюм, в кишені якого — паспорт на імʼя громадянина України Стасюка та різного роду візитні картки, вʼязки ключів та флешки. У кишені пальто було посвідчення особливого уповноваженого по протидії корупції Координаційного центру з Адміністрацією Президента, Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України, видане на імʼя Стасюка.
Доказами в суді стали відеозаписи, зняті журналістом на місці події. На відео видно людей у чорному і камуфляжі, у масках на обличчі і з білими повʼязками на передпліччях. У кількох осіб чітко видно вогнепальну зброю, ще дехто тримає палиці. На відео можна впізнати обвинувачених, у тому числі Стасюка. Один із обвинувачених піднімає ствол автомата вгору і лунає постріл.
Частина обвинувачених показали, що спільно поїхали до Рівненської області у мисливські угіддя для полювання. Але офіційно 8-9 травня 2014 на території Рівненської області полювання не проводилось. Жоден користувач мисливських угідь на той час сезону полювання не відкривав. Версія про поїздку на полювання спростовується також відеозаписами з відеореєстратора, який працював у машині, в якій їхали ці молодики. На записах чутно їх спілкування з приводу перерозподілу видобуткку бурштину в власних інтересах і залучення до цього процесу керівників правоохоронних органів.
Розмовляючи по телефону, один із пасажирів запитував когось, чи багато людей. Далі повідомив, що в "Гальбині" вийшло 2-2,5 тисяч людей з пʼяти сіл, і він не впевнений, що їх хтось зможе підкорити. Другий чоловік звернувся до присутніх із запитанням: "Ви вмієте стріляти з Калаша? То ж я вам казав, візьміть сьогодні, попробуйте". Також чутно, як розмовляючи по телефону, один із обвинувачених звертається до когось "братік", говорить, що як вони хотіли, так не буде, радить ставити там своїх людей, підкоряти місцевих, ставити своїх керівників і заробляти гроші.
Дії чоловіків кваліфікували як терористичний акт
Дії обвинувачених кваліфікували як террористичний акт. Порушивши громадську безпеку, вони продемонстрували свою перевагу у силі, створили небезпеку для життя та здоровʼя місцевого населення та залякали його з метою встановлення контролю над видобутком бурштину в власних інтересах.
До терористичного акту було залучено багато озброєних чоловіків у кількості від 100 до 150 осіб у військовій формі та спортивної статури. Як наслідок було пошкоджено автомобілі і місцевим жителям завдано тілесних ушкоджень. Ці події викликали паніку серед населення, що підтверджується показаннями свідків. А саме, що селяни в кількості до 1000 чоловік прибули до місця видобутку бурштину поблизу села Олексіївка та в кількості до 2000 чоловік до села Страшеве.
Стасюк вважається одним із ініціаторів злочину. Але суд врахував його пенсійний вік, значну кількість відзнак та нагород, участь у волонтерській діяльності. Він має подяки як голова правління благодійного фонду «Рідне Полісся» від Управління державної охорони України, від Командування 25 Батальйону територіальної оборони ЗСУ «Київська Русь», нагороджений відзнакою Президента України «Золоте серце», відзнакою Президента України — Хрест Івана Мазепи , заохочувальною відзнакою ГУР МОУ — медаллю «За сприяння воєнній розвідці України» ІІ ступеня, відзнакою МО України — медаллю «За сприяння Збройним Силам України», відзначений почесним нагрудним знаком Головнокомандувача ЗСУ «За заслуги перед Збройними Силами України», нагороджений подякою Державної прикордонної служби України та ін. Його засудили до 7 років і 6 місяців позбавлення волі.
Інших десятьох обвинувачених, яким відводиться роль виконавців, засудили до аналогічного покарання. До набуття вироком законної сили їх не затримували. Під вартою вони раніше провели мало часу і ці тюремні строки не відбуті.
Про це йдеться у вироку від 16 серпня, передає Еспресо.Захід.
Подія трапилася 9 травня 2014 року в період із 7 до 9 ранку. Близько 100-150 чоловіків у військовій формі влаштували сутичку з місцевими жителями на місці видобутку бурштину біля села Олексіївка в урочищі Гальбин Рівненської області. Порушники застосували вогнепальну зброю, стріляючи в повітря і по автомобілях. Зокрема, обстріляли авто, на якому їхали троє місцевих жителів. Людей витягли з машини і били ногами, заподіявши їм легкі і середньої тяжкості тілесні ушкодження.
Нападники хотіли "віджати бізнес" у місцевих
Як пише Судовий репортер, один із нападників запропонував місцевим жителям видобувати спільно бурштин, розподіляючи дохід 50 на 50. Люди на це не погоджувалися, почали наближатися до незнайомців у формі і тоді один із них почав стріляти. Селяни в руках тримали палки, щоб прогнати чужинців з місця видобутку бурштину. Один із чоловіків у формі розмахував ножем і поранив селянину запʼястя руки, а інший вдарив його битою по нозі.
Свідка зупинили люди в масках і камуфляжі з автоматами та запитували, хто тут керує видобутком бурштину, вимагали, щоб він їхав та шукав старших по бурштину. При цьому сказали, щоб старші приїхали на АЗС неподалік.
Ні про що не домовивившись, нападники на автомобілях залишили місце події. Але за півтора години у них відбулася аналогічна сутичка в селі Страшеве. Кількасот місцевих жителів перекрили дорогу, щоб зʼясувати, що потрібно незнайомцям і не дати їм утекти до приїзду поліції. У подальшому поліція затримала частину приїжджих і забрала в них зброю.
Всього вилучили 15 одиниць різного виду вогнепальної зброї, магазини до неї, 563 набої, а також два розкладних ножі, розкладну металеву палицю з пружиною, три бронежилети.
Ініціатором був помічник нардепа
Ініціатором поїздки вважається Вячеслав Стасюк, який був помічником нардепа 6 скликання від ВО «Батьківщина» Євгена Добряка. У судовому засіданні він говорив, що, нібито, їздив на місце події, щоб на прохання знайомого висвітлити факт незаконного видобутку бурштину, а зброю возив у машині з часів Майдану задля власної безпеки. Із собою вони привезли знімальну групу з двох журналістів, щоб ті зняли сюжет для телебачення. Він особисто заплатив жуналістам 5000 гривень за день їхньої роботи. Також у цей же час його познайомили з народним дерпутатом від Партії регіонів Володимиром Продивусом, який цікавився бурштином. Того ранку, побачивши багато озброєних людей, він вирішив, що це Продивус хоче тут щось ділити, бути вирішувати власні інтереси щодо бурштину. Стасюк не визнав себе винним і стверджував, що участі у сутичці не брав. Він побаченого у нього, начебто, розболілося серце, тому він сказав журналістам усе фіксувати, а сам сів у машину знімальної групи і поїхав на АЗС і заснув там. Поранених місцевих жителів та прострілене авто він не бачив. Близько 10 години йому подзвонив нардеп Продивус і попросив приїхати на базу відпочинку «Залив» попити чаю.
Після чаювання Стастюк із Продивусом виїхали з бази. Але за деякий час їх автомобіль зупинився перед натовпом. У суді свідчили представники "Правого сектору" і охоронці Продивуса, які підтвердили, що дорогу перекрили близько 200 людей, озброєні лопатами, вилами, сокирою, вогнепальною зброєю.
Люди хотіли побити Продивуса, але за нього заступився охоронець. Охорона Продивуса почала стріляти, почулося близько 10 пострілів. Селяни відійшли на декілька метрів. А через 15-20 хв. приїхали працівники поліції.
У суді свідчили і журналісти
У судовому засіданні свідчив чоловік, який був телеоператором телеканалу "TВІ". Але того дня він не мав редакційного завдання. Його з журналісткою знімати сюжет про бурштин запросив чоловік у світлому блакитному костюмі, який назвався представником обладміністрації заплатив йому гонорар за зйомку сюжету. Журналіст розумів, що чоловік у блакитному костюмі якось був повʼязаний з людьми зі зброєю і знав про їхні дії. Така думка у нього склалась, тому що вони були зайняті однією справою, приїхали в одне місці і в один час. У судовому засіданні свідок впізнав чоловіка у блакитному костюмі в обвинуваченому Стасюку.
Журналіст пригадував, що у лісі бачив чоловіка з простреленим плечем, який лежав на животі і страждав. Поряд був автомобіль із пробитим склом, всередині якого виднілися палки, сачки та інше приладдя для видобутку бурштину. Неподалік були порізані помпи, де видобували бурштин. Людей, які їхали із сачками на місце видобутку бурштину, чоловіки зі зброєю розвертали назад. Потім почали прибувати мешканці села. Свідок бачив, як озброєні люди стріляли у повітря, намагались відштовхнути селян, погрожували місцевому населенню, щоб ті не наближались. Свідок чув погрози від селян, які кричали «Забирайтесь звідси!». Свідку пояснили, що держава бореться проти видобутку бурштину, а людина в костюмі намагалась ліквідувати його незаконний видобуток.
Що знайшла поліція
На ділянці автодороги Страшеве — урочище "Залив" поліція знайшла шість пошкоджених автомобілів, у тому числі Мерседес GL 350 нардепа Продивуса. У лісовому масиві в урочищі були чотири вантажівки без номерних знаків, знищені полумʼям (вважається, що їх спалили селяни).
Гільза, знайдена в урочищі "Гальбин», має маркування, аналогічні до маркувань на двох гільзах, виявлених поблизу автомобіля Мерседес GL 350 в урочищі "Залив", що вказує на використання одного виду зброї в урочищі «Гальбин» поблизу села Олексіївка Сарненського району Рівненської області та в урочищі "Залив" поблизу села Страшеве.
Із машини, якою користувася Стасюк, вилучили чоловічий костюм, в кишені якого — паспорт на імʼя громадянина України Стасюка та різного роду візитні картки, вʼязки ключів та флешки. У кишені пальто було посвідчення особливого уповноваженого по протидії корупції Координаційного центру з Адміністрацією Президента, Верховною Радою України та Кабінетом Міністрів України, видане на імʼя Стасюка.
Доказами в суді стали відеозаписи, зняті журналістом на місці події. На відео видно людей у чорному і камуфляжі, у масках на обличчі і з білими повʼязками на передпліччях. У кількох осіб чітко видно вогнепальну зброю, ще дехто тримає палиці. На відео можна впізнати обвинувачених, у тому числі Стасюка. Один із обвинувачених піднімає ствол автомата вгору і лунає постріл.
Частина обвинувачених показали, що спільно поїхали до Рівненської області у мисливські угіддя для полювання. Але офіційно 8-9 травня 2014 на території Рівненської області полювання не проводилось. Жоден користувач мисливських угідь на той час сезону полювання не відкривав. Версія про поїздку на полювання спростовується також відеозаписами з відеореєстратора, який працював у машині, в якій їхали ці молодики. На записах чутно їх спілкування з приводу перерозподілу видобуткку бурштину в власних інтересах і залучення до цього процесу керівників правоохоронних органів.
Розмовляючи по телефону, один із пасажирів запитував когось, чи багато людей. Далі повідомив, що в "Гальбині" вийшло 2-2,5 тисяч людей з пʼяти сіл, і він не впевнений, що їх хтось зможе підкорити. Другий чоловік звернувся до присутніх із запитанням: "Ви вмієте стріляти з Калаша? То ж я вам казав, візьміть сьогодні, попробуйте". Також чутно, як розмовляючи по телефону, один із обвинувачених звертається до когось "братік", говорить, що як вони хотіли, так не буде, радить ставити там своїх людей, підкоряти місцевих, ставити своїх керівників і заробляти гроші.
Дії чоловіків кваліфікували як терористичний акт
Дії обвинувачених кваліфікували як террористичний акт. Порушивши громадську безпеку, вони продемонстрували свою перевагу у силі, створили небезпеку для життя та здоровʼя місцевого населення та залякали його з метою встановлення контролю над видобутком бурштину в власних інтересах.
До терористичного акту було залучено багато озброєних чоловіків у кількості від 100 до 150 осіб у військовій формі та спортивної статури. Як наслідок було пошкоджено автомобілі і місцевим жителям завдано тілесних ушкоджень. Ці події викликали паніку серед населення, що підтверджується показаннями свідків. А саме, що селяни в кількості до 1000 чоловік прибули до місця видобутку бурштину поблизу села Олексіївка та в кількості до 2000 чоловік до села Страшеве.
Стасюк вважається одним із ініціаторів злочину. Але суд врахував його пенсійний вік, значну кількість відзнак та нагород, участь у волонтерській діяльності. Він має подяки як голова правління благодійного фонду «Рідне Полісся» від Управління державної охорони України, від Командування 25 Батальйону територіальної оборони ЗСУ «Київська Русь», нагороджений відзнакою Президента України «Золоте серце», відзнакою Президента України — Хрест Івана Мазепи , заохочувальною відзнакою ГУР МОУ — медаллю «За сприяння воєнній розвідці України» ІІ ступеня, відзнакою МО України — медаллю «За сприяння Збройним Силам України», відзначений почесним нагрудним знаком Головнокомандувача ЗСУ «За заслуги перед Збройними Силами України», нагороджений подякою Державної прикордонної служби України та ін. Його засудили до 7 років і 6 місяців позбавлення волі.
Інших десятьох обвинувачених, яким відводиться роль виконавців, засудили до аналогічного покарання. До набуття вироком законної сили їх не затримували. Під вартою вони раніше провели мало часу і ці тюремні строки не відбуті.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Коментарі: