Довгі блекаути: якими будуть відключення світла в Україні у грудні

0
Довгі блекаути: якими будуть відключення світла в Україні у грудні
В енергосистемі України зберігається дефіцит. Це означає, що навантаження надто велике для генерації і мереж, пошкоджених ударами російського агресора. Як наслідок, оператор "Укренерго" мусить запроваджувати графіки відключень.

Чи надовго такі графіки і що буде в грудні зі світлом, досліджував Фокус.

В Україні діють графіки відключень електроенергії. За повідомленням "Укренерго", через негоду знеструмлено 325 населених пунктів у дев’яти областях, тож 22 листопада з 6-ї до 22-ї години у всіх регіонах запроваджено графіки погодинних відключень."Причина тимчасового запровадження обмежень — пошкодження енергообʼєктів під час масованої ракетно-дронової атаки 17 листопада. Енергетики працюють над ліквідацією наслідків, щоб якнайшвидше повернути в роботу пошкоджене ворогом обладнання", — йдеться у повідомленні "Укренерго".

"Зараз основна проблема — це не так дефіцит потужності, як дефіцит у системі передачі, тобто мережеві обмеження застосовані в зв'язку з обстрілами по ключовим підстанціям української об'єднаної енергетичної системи. Подальші відключення та їхня тривалість залежать від того, наскільки швидко зможуть полагодити пошкоджені підстанції. Сподіваюся, що наступного тижня вже ситуація буде набагато краща, але гарантувати, що будуть скасовані відключення, не можу", — каже у коментарі Фокусу директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Єдиний і головний чинник, що буде впливати на тривалість відключень, — військовий

Проте, наголошують експерти, на жаль, імпорт не може перекрити весь дефіцит в енергосистемі. І тут є кілька причин, одна з яких — надвисока вартість електричної енергії у країнах ЄС. "Підприємства мало купують імпорт, бо це дорого, якщо подивитися на Польщу, Румунію, Угорщину, там дуже високі ціни зберігаються", — каже Андріан Прокіп. І додає — внаслідок обстрілів були пошкоджені мережі, тобто система передачі, а тому навіть умовне збільшення обсягів імпорту не допомогло б усунути дефіцит, адже система не може впоратися з навантаженнями.

До того ж, кажуть фахівці, є питання "прайскепів" — граничних цін на електричну енергію, за якими бізнес може купувати електричну енергію. Тобто, якщо в Європі ціна вища від прайскепу, компанія не може придбати потрібний обсяг електроенергії, не може імпортувати. Хоча деякі експерти і зауважують: це може зробити державний трейдер, тому питання прайскепів теоретично не має впливати на імпортні обсяги електроенергії з ЄС. Але за все доведеться платити, і платити чимало.

Прогнозів на зиму наразі не так багато. Експерти зазначають: єдиний і головний чинник, що буде впливати на тривалість відключень, — військовий. Якщо електростанції будуть надійно захищені системами ППО, то, можливо, вдасться пройти холодний сезон з плановими графіками відключень по 3-4 години на добу для кожної черги споживачів. Але нові руйнування призводитимуть до глибшого дефіциту, що означає ризики відключень більш тривалих — по 6-8 годин на добу і довше. Власне, саме такими зараз і є відключення у Києві та області.

Експерти сподіваються, що за відсутності нових пошкоджень Укренерго зможе вийти на стабільні графіки планових відключень, що дозволить українцям більш-менш стабільно перезимувати. Але щоб зовсім без відключень, ймовірно, такий сценарій передбачити неможливо. "Навіть без ударів ЗС РФ по енергоінфраструктурі за такої холодної зимової погоди та з огляду на стан електростанцій, які можуть в будь-який момент вийти в ремонт, відключення взимку очікуються. Просто вони точно можуть бути нетривалими, до 4 годин на добу. Але це лише якщо не буде нових влучань по енергетиці", — резюмував Юрій Корольчук.



Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-5

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні