На українців масово подають до суду: у чому причина

0
На українців масово подають до суду: у чому причина
В Україні тільки минулого року в реєстрі судових рішень з'явилось щонайменше 300 тис. рішень щодо комунальних боргів. Боржників вносять у спеціальний реєстр, заморожують їхні рахунки та навіть продають у рахунок погашення боргу особисте майно.

Про це пише OBOZ.UA.

За комунальні борги судять навіть біженців та пенсіонерів

В Україні торік із понад мільйона цивільних справ, які зареєстрували, 28,3% – справи щодо стягнення боргів за комуналку, йдеться в аналітиці OpenDatabot.Для порівняння, серед загальної кількості справ категорія "стягнення позик, кредитів" становить 12%.

Усього в судах тільки минулого року зареєстрували 298 тис. справ щодо комунальних боргів. Як результат, у реєстр боржників Мін'юсту потрапили десятки тисяч українців, більшість з них – у судовому засіданні участі не брали. Одразу після відкриття виконавчого провадження їхні банківські рахунки можуть заморозити, а з рахунку примусово списати борг. Найчастіше стягнення боргу відбувається через отримання судового наказу за спрощеною процедурою.

"Ми подаємо перелік боржників юристу, а юристка наша вже звертається до суду. Судовий наказ десь через кілька місяців отримуємо. Якщо на рахунках боржника є кошти, то вони через звернення виконавчої служби в банк примусово стягуються на наш рахунок", – розповіла OBOZ.UA бухгалтерка одного з ОСББ у передмісті Києва Олена.

OBOZ.UA вивчив кілька судових проваджень із позовами комунальних підприємств проти боржників. Абсолютна більшість із них відбувається за спрощеною процедурою. Це передбачено п. 3 ч. 1 ст. 161 Цивільного процесуального кодексу. Судовий наказ видається протягом п'яти днів з моменту отримання інформації про зареєстроване місце проживання боржника. Після цього у боржника є 15 днів, щоб оскаржити наказ. І якщо він цього не робить, виконавча служба отримує можливість стягувати заборгованість.

Наприклад, до реєстру боржників нещодавно потрапив мешканець Одеської області Микола Федорович. 28 травня йому виповниться 84 роки (дані з реєстру боржників Мін'юсту). Ми знайшли судовий наказ, через який пенсіонер став боржником. Виявилось, що Микола Федорович не платив за утримання будинку та прибудинкової території. Житлово-комунальний сервіс "Вузівський" отримав судовий наказ щодо стягнення із чоловіка 7,3 тис. грн боргу. При тому комунальне підприємство навіть не сплатило судовий збір, пояснюючи це тим, що одесити вже заборгували КП 42,1 млн грн, що спричинило "скрутне матеріальне становище" підприємства.

Платити за комуналку мають навіть ті українці, які у квартирах не проживають, це стосується зокрема й біженців. Якщо житло не розташоване у зоні бойових дій, власники квартир зобов'язані платити щонайменше за утримання будинку та прибудинкової території (а також за централізоване опалення, за доставку газу). Наприклад, кілька місяців тому у Львові ОСББ "Соняшне" виграло позов проти двох співвласників квартири. Вони місяцями не платили внески та накопичили 21,8 тис. грн боргу. Франківський районний суд Львова зобов'язав двох співвласників житла заплатити не тільки сам борг, але і 572,5 грн пені та 2,4 тис. грн інфляційних втрат (в сумі 24,8 тис. грн).

Окрім того, відповідачі мають також заплатити по 1,5 тис. грн судового збору. Тобто в сумі родина накопичила борг у розмірі 21,8 тис. грн, але за рішенням суду мають заплатити вже 27,8 тис. грн. І хоча відповідачка в суді заявила, що "за кордоном проживає постійно з 25 травня 2023 року та послугами ОСББ "Соняшне" не користувалась по сьогодні", її все одно зобов'язали заплатити борг.

Навіть якщо ви встигли продати квартиру з боргом, це не звільняє від зобов'язання заплатити. Наприклад, Дарницький районний суд Києва у квітні цього року зобов'язав українку, яка виїхала за кордон ще у березні 2022-го, заплатити за комунальні послуги у квартирі в новобудові, якою вона володіла з лютого 2023-го (отримала право власності) до вересня 2023-го (продала квартиру). Весь цей період вона б мала платити за утримання будинку та прибудинкової території, але не робила цього. Свою квартиру вона продала вже з боргом, і лише у квітні 2025-го її зобов'язали заплатити 7,6 тис. грн за утримання будинку та прибудинкової території.

Нагадаємо, податкова масово розсилає листи українцям: що відбувається.

Підписуйтесь на наш Facebook та Telegram-канал , щоб бути в курсі найважливіших подій.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-2

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні