Розкрадене дитинство: Куди зникло 18 дитсадків у Луцьку?
15 серпня, 2017, 10:33
Елітне житло, прокурорська баня, «лєтнік» пивбару… Які ще «дива» повиростали на місці пісочниць та гойдалок?
У середині 90-х в Луцьку працювало 57 дитячих садків. До початку нового тисячоліття третину із них закрили.
Офіційна версія – не вистачало дітей. Насправді, мова не так про погану народжуваність, як про скрутну фінансову ситуацію. У людей банально не вистачало грошей платити за садок. Міська влада не підтримала. Прийняла простіше рішення: закрити, роздати, заробити…
Протягом 1993-2001 років у Луцьку закрили 19 садочків. Більшість із них передали в користування різним міським установам, навчальним закладам. Кілька – перевели у житловий фонд та роздали під квартири. Тільки одне із цих приміщень (на вул. Декабристів, 23) повернули назад під садок, виселивши звідти пенсійний фонд.
Справжніми «ласими шматочками» під час розподілу «непотрібних» ДНЗ стали не стільки будівлі садочків, як територія навколо. Колишні дитячі майданчики та спортивні поля «обросли» новобудовами. Саме через це повернути більшість будівель дошкільнятам тепер – нереально. Кому потрібен садок із дев’ятиповерхівкою на місці пісочниці?..
Видання «Волинь24» дослідило, хто «заселився» у колишні ясла та ігрові кімнати 18 закритих садків.
Також ми попросили міську раду оцінити, наскільки реально повернути кожне із приміщень для потреб луцьких дошкільнят.
До слова, на черзі у дитячі садки у Луцьку наразі перебуває 6 316 дітей.
* * *
ДНЗ № 1: ЗНИКЛИЙ БЕЗВІСТИ
Дитсадок № 1 був розташований на вул. Крилова, 9. Нині за такою адресою – жодної будівлі, а на території колишнього дошкільного закладу «виросло» аж три новобудови.
У 1994 році садок закрили і передали на баланс луцької міліції. Наступне, що відомо про об’єкт – його знесли. За чиїм рішенням і як майно зникло із балансу правоохоронців – встановити неможливо. У поліції запевнили: жодних документів не лишилося і навіть працівники-старожили нічого про колишній садок не пам’ятають.
Незначними спогадами поділилися сусіди. Дійсно був садок, розташовувався у трьох одноповерхових будинках. В 90-х все те знесли та збудували елітні квартири. До слова, за оцінками ріелторів – тут найдорожчі квадрати із усіх луцьких багатоповерхівок.
Будинки за адресами: вул. Крилова, 7 та вул. Пушкіна 4 і 6 збудувало МП «Турія». Зв’язатися із директором фірми Андрієм Войдюком не вдалося: усі публічні телефони підприємства не відповідають. Можливо, «засекреченість» пов’язана із скандальним будівництвом на вул. Стрілецькій, яке веде ця фірма.
Відшукати дозвільні документи на будівництво – теж нереально: архів міськради кілька років тому затопило і вода знищила чимало документів з 90-х, у кадастрі – жодних відомостей про землю, в БТІ – нуль інформації. Садок зник безвісти, а на його місці давно обжили віп-квартири віп-мешканці Луцька.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, знесено.
* * *
ДНЗ № 3: «МЕНТІВСЬКЕ» ЖИТЛО
Садочок № 3 під назвою «Прапорець» відкрили у 1950 році в районі приладобудівного заводу – на вул. Ломоносова, 29.
За польських часів тут мешкала заможна родина, але «совєти» пристосували будівлю під садок. До речі, сусіди розповідають, що кілька років тому приїжджали нащадки перших власників – аж із Америки. Хотіли з’ясувати, яка доля їхнього майна, проте вже більше 20 років тут – нові власники.
За словами місцевих, садочок був «райським»: на території росло багато фруктових дерев. Працювало 4 групи, а також в будівлі був харчоблок і котельня. Усе це тепер – квартири, які в 90-х виділили працівникам міліції. Поруч – гаражі місцевих, які раніше були хлівами. Як пригадує колишня працівниця, тут навіть тримали коня, який привозив у садочок харчі.
Рішенням Луцької міськради у червні 1997 року будівлю садка передали місцевій міліції. Відомчі квартири перепали семи родинам правоохоронців.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, переведено в житловий фонд.
* * *
ДНЗ № 4: БУДІВЛЯ ДЛЯ НУЖДЕННИХ
Із жовтня 1994 року у двоповерховій будівлі на вул. Данила Галицького, 18 – Територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та непрацездатних. Тут – їдальня, гуманітарна допомога, перукарня тощо. Взимку у Центрі також відкривають пункт обігріву.
Як розповіла колишня працівниця садочка, працював він із 1953 року, а до того часу в будівлі був гуртожиток.
Садочок «Сонечко» був розрахований на 90 місць, працювало 5 груп. До речі, була тут і цілодобова група – для діток «трудящихся», які працювали в нічні зміни.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно через соціально значимий об’єкт.
* * *
ДНЗ № 5: ВІЙСЬКОВИЙ МУЗЕЙ
Російськомовний «військовий» садочок № 5 на вул. На Таборищі (Чекістів), 6 працював у нинішньому Музеї військової техніки. Майно – відомче, у власності Міністерства оборони.
Один із корпусів використовує музей, інший – стоїть пусткою і руйнується. На території, де зараз танки і літаки – колись розміщувались гойдалки та пісочниці. Садок був розрахований на 75 місць і 4 групи. Закрили його у 1998 році.
Пропозиція міськради щодо повернення: Можливо за рахунок переведення державної в комунальну власність.
* * *
ДНЗ № 6: БЮРО КАДАСТРУ І ПИВБАР
Садочок «Колобок» на вул. Винниченка, 65 збудували у 1955 році.
У 1997 році будівлю передали комунальному підприємству «Луцькмістобуд», яке ліквідували три роки тому. Наразі тут – Технічне бюро кадастру та величезна кількість різнопрофільних фірм.
Попри те, що будівлю відремонтували, добудували третій мансардний поверх і вона – у хорошому стані, на території – справжній безлад. Там, де кілька десятиріч тому були дитячі майданчики і футбольне поле, зараз – будівельне сміття, зарослі газони. До речі, один із майданчиків нині є літньою терасою пивбару «Земан».
У кутку території – гаражі, які теж з’явилися тут уже після того, як об’єкт перестав бути садком.
Сусіди розповідають, що за землю довелося «воювати»: нові власники почали споруджувати високий паркан, і заодно – вирішили прихопити кілька метрів від дороги. Аби цього не сталося, місцеві висадили цілий ряд дерев.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 11: СОЦЗАБЕЗ, ПІЦЕРІЯ, ЕЛІТНЕ ЖИТЛО
Дитсадок № 11, що в центрі міста на просп. Волі, 4, закрили на початку 2000-х.
У будівлю «заселили» управління соціального захисту, а дитячим майданчикам знайшли «цікавіше» застосування. Зокрема, на частині території «виросла» елітна висотка. З іншого боку – збудували піцерію.
До речі, 20-квартирний будинок з адресою просп. Волі 4-б збудували більше десяти років тому, а право власності на частину землі оформлене торік – 4 жовтня 2016 року на ім’я Едуарда Полячека. Ще дві ділянки – в оренді із 2013 року.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 13: АРХІВ І ПОЛІКЛІНІКА
Будівлю збудували у 1989 році. Тут працювало 13 груп і садочок був розрахований на 250 місць.
Садочок ліквідували у 1997 році. Нині тут – трудовий архів, амбулаторія сімейної медицини та станція швидкої допомоги. Частина приміщення – стоїть пусткою. Як і територія, за якою, очевидно, ніхто не доглядає.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, на об’єкті розташований дільничний пункт міліції.
* * *
ДНЗ № 14: РОЗВАЛЮХА МУНІЦИПАЛІВ
Будівля колишнього дитсадка № 14 на вул. Богдана Хмельницького, 17 – уже багато років в критичному стані.
У червні 1993 року приміщення передали школі № 1 – під бібліотеку. Як пригадує колишній директор школи Андрій Киця, будівля була в поганому стані, геть не придатною ні для навчання, ні для бібліотеки. Тож незабаром школі виділили інший «куточок» для книгосховища, а до старого приміщення почали робити добудову.
Спершу тут розміщувалося комунальне підприємство «Луцькреклама», але віднедавна їх потіснили до трьох кімнат (дві – на першому поверсі старої будівлі). У новому крилі розташувався Департамент муніципальної поліції.
Другий поверх старого крила – захаращений будівельним сміттям, в кількох кімнатах – неформальний архів муніципалів. Схоже, нещодавно приступили до ремонту старої будівлі.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 20: ЕКОЛОГИ-НАТУРАЛІСТИ І «ПРОКУРОРСЬКА БАНЯ»
Дитсадочок № 20 на вул. Ківерцівській, 9 закрили у 1995 році. Тут працювало 7 груп, розрахованих на 130 діток.
Проїжджаючи повз колишній садок, не можна не помітити величезну червоно-зелену новобудову за високим парканом. Попри те, що поруч вивіска вказує на «еколого-натуралістичний центр», ця будівля не має жодного відношення до любителів природи. Місцеві кажуть, що за кам’яним парканом ховається «прокурорська баня». Раніше ця територія була майданчиками для прогулянок дошкільнят.
У самій будівлі садочка – дійсно еколого-натуралістичний центр. Хоча по-сусідству розмістилося і кілька квартир.
Пропозиція міськради щодо повернення: Частина – в приватній власності, інша частина – можливо.
* * *
ДНЗ № 22: МІЛІЦЕЙСЬКА АКАДЕМІЯ
У садочку № 22 на вул. Винниченка, 21 – філія міліцейської академії та ряд інших підрозділів правоохоронних органів. Кілька років тому на території спорудили капличку.
За корпусами колишнього дитсадка – господарські споруди, висаджена городина. Ще далі – новобудови за високим парканом.
До 1994 року на цій території розташовувався дитячий садок на 135 місць і 7 груп. У 1997 році майно передали міліції.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 23: ОФІС ДЛЯ БЕЗРОБІТНИХ
У 1997 році закрили дитсадок № 23, що на вул. Ярощука, 2. Із того часу тут – міський центр зайнятості.
Спершу організація здавала в оренду частину будівлі, проте наразі увесь будинок задіяний під потреби безробітних.
Свого часу тут було 6 груп для дошкільняток на 120 місць.
До слова, міська влада озвучувала намір відновити тут садочок. Справа за малим – знайти відповідне приміщення, де зможе розміститися не менш важливий соціальний об’єкт – біржа праці.
Пропозиція міськради щодо повернення: Орієнтовна вартість виведення – 4 млн грн.
* * *
ДНЗ № 24: ЖИТЛО ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ
У колишній будівлі дитячого садка № 24 на вул. Роговій (Пролетарській), 36 – мешкають родини колишніх вчителів.
У квітні 1994 року міськрада віддала будівлю управлінню освіти, а там – виділили три квартири працівникам системи. Дитячий майданчик, де гуляли малюки, розташовувався через дорогу. Тепер тут – новий приватний будинок.
Місцеві розповідають: колись тут жив кухар сусідньої військової частини. Саме його нащадки і розбудувалися на території дитячого майданчика.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, переведено в житловий фонд.
* * *
ДНЗ № 33: ПРИВАТНИЙ МЕДКОЛЕДЖ
Садочок № 33 на вул. Гордіюк, 6 збудували у 1975 році. Пропрацював недовго – до 1997 року.
У 2002 році усе майно садка продали (договір купівлі-продажу майна комунальної власності № 658-37 від 16.05.2002 року). Орієнтовною вартістю, аби викупити назад садок, міськрада називає 14 млн грн.
Наразі у колишньому садку розміщений приватний медичний коледж «Монада».
Пропозиція міськради щодо повернення: Доцільно при умові викупу в приватного власника (орієнтовна сума – 14 млн грн.).
* * *
ДНЗ № 36: ІНСТИТУТ-ГОТЕЛЬ
За роки роботи біотехнічного інституту, колишній дитсадочок № 36 на вул. Сагайдачного, 6, розрісся до серйозного майнового комплексу, на території якого – навіть споруджено храм.
Майно стало причиною судових спорів між представниками луцької філії інституту та київськими партнерами. Як розповідають місцеві, в інституті протягом останнього навчального року – жодного студента, а нова власниця нібито планує відкрити тут готель.
Цікаво, що під судові розборки потрапив навіть храм: бізнесмени хотіли відмінити благодійну пожертву на його будівництво і забрати церкву собі у власність.
Садочок збудували у 1977 році і працював він до 1997 року. Його приватизували розпорядженням Луцької міської ради у 2000 році (розпорядження № 207-рр від 27.07.2000 р.). Як розповідав екс-ректор «біотеху» Григорій Стеценко журналістам, він придбав ці будівлі, в яких облаштував навчальний корпус та гуртожиток, за 980 тис грн. Наразі орієнтовною вартістю нерухомості міська рада називає 20 млн грн.
Пропозиція міськради щодо повернення: Доцільно при умові викупу в приватного власника (орієнтовна сума – 20 млн грн.).
* * *
ДНЗ № 39: КРУ І ДВІ НОВОБУДОВИ
Будівлю «війського» дитсадочка № 39 на просп. Грушевського, 3 у 1999 році віддали Контрольно-ревізійному управлінню. Пізніше на території, де раніше були дитячі майданчики, виросли новобудови.
Одна із них – праворуч корпусу садка – розміщена на місці колишньої котельні. Інша – та, що позаду – на ігрових майданчиках.
Саму будівлю садка збудували у 1979 році. Тут працювало 6 груп на 120 місць.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, адмінприміщення.
* * *
ДНЗ №42: «ХУДОЖКА»
Наприкінці 1994 року дитячий садок № 42 на вул. Ветеранів, 4 віддали Луцькій дитячій художній школі.
Типова будівля, зведена на початку 80-х, була розрахована для 10 груп дошкільнят і мала 195 місць.
Пропозиція міськради щодо повернення: Можливо при умові переведення художньої школи.
* * *
ДНЗ № 44: ФІЛІАЛ «ПОЛІТЕХУ»
У 1995 році закрили дитсадочок № 44 на вул. Софії Ковалевської, 29. Типова будівля була розрахована на 12 груп, що вміщали 230 діток.
Будівля – відомча, належить Міністерству освіти. Її передали у користування луцькому «політеху». Тепер тут навчаються студенти двох факультетів: обліку і фінансів та бізнесу.
Пропозиція міськради щодо повернення: Можливо при умові переведення з держвної в комунальну власність.
* * *
ДНЗ № 55: ЦЕНТР ДЛЯ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ
Один із останніх збудованих у Луцьку садочків № 55 на вул. Кравчука, 6. Будівлю звели у 1987 році. За планом тут вміщувалось 13 груп для 250 діток.
У 2001 році садочок передали Територіальному центру реабілітації дітей-інвалідів. Тут працюють із дітками з інвалідністю до 18 років. Центр передбачений для 100 вихованців, але з одночасною можливістю проживання для 30 дітей.
Пропозиція міськради щодо повернення: Неможливо.
Людмила ЯВОРСЬКА (для «Волинь24»)
У середині 90-х в Луцьку працювало 57 дитячих садків. До початку нового тисячоліття третину із них закрили.
Офіційна версія – не вистачало дітей. Насправді, мова не так про погану народжуваність, як про скрутну фінансову ситуацію. У людей банально не вистачало грошей платити за садок. Міська влада не підтримала. Прийняла простіше рішення: закрити, роздати, заробити…
Протягом 1993-2001 років у Луцьку закрили 19 садочків. Більшість із них передали в користування різним міським установам, навчальним закладам. Кілька – перевели у житловий фонд та роздали під квартири. Тільки одне із цих приміщень (на вул. Декабристів, 23) повернули назад під садок, виселивши звідти пенсійний фонд.
Справжніми «ласими шматочками» під час розподілу «непотрібних» ДНЗ стали не стільки будівлі садочків, як територія навколо. Колишні дитячі майданчики та спортивні поля «обросли» новобудовами. Саме через це повернути більшість будівель дошкільнятам тепер – нереально. Кому потрібен садок із дев’ятиповерхівкою на місці пісочниці?..
Видання «Волинь24» дослідило, хто «заселився» у колишні ясла та ігрові кімнати 18 закритих садків.
Також ми попросили міську раду оцінити, наскільки реально повернути кожне із приміщень для потреб луцьких дошкільнят.
До слова, на черзі у дитячі садки у Луцьку наразі перебуває 6 316 дітей.
* * *
ДНЗ № 1: ЗНИКЛИЙ БЕЗВІСТИ
Дитсадок № 1 був розташований на вул. Крилова, 9. Нині за такою адресою – жодної будівлі, а на території колишнього дошкільного закладу «виросло» аж три новобудови.
У 1994 році садок закрили і передали на баланс луцької міліції. Наступне, що відомо про об’єкт – його знесли. За чиїм рішенням і як майно зникло із балансу правоохоронців – встановити неможливо. У поліції запевнили: жодних документів не лишилося і навіть працівники-старожили нічого про колишній садок не пам’ятають.
Незначними спогадами поділилися сусіди. Дійсно був садок, розташовувався у трьох одноповерхових будинках. В 90-х все те знесли та збудували елітні квартири. До слова, за оцінками ріелторів – тут найдорожчі квадрати із усіх луцьких багатоповерхівок.
Будинки за адресами: вул. Крилова, 7 та вул. Пушкіна 4 і 6 збудувало МП «Турія». Зв’язатися із директором фірми Андрієм Войдюком не вдалося: усі публічні телефони підприємства не відповідають. Можливо, «засекреченість» пов’язана із скандальним будівництвом на вул. Стрілецькій, яке веде ця фірма.
Відшукати дозвільні документи на будівництво – теж нереально: архів міськради кілька років тому затопило і вода знищила чимало документів з 90-х, у кадастрі – жодних відомостей про землю, в БТІ – нуль інформації. Садок зник безвісти, а на його місці давно обжили віп-квартири віп-мешканці Луцька.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, знесено.
* * *
ДНЗ № 3: «МЕНТІВСЬКЕ» ЖИТЛО
Садочок № 3 під назвою «Прапорець» відкрили у 1950 році в районі приладобудівного заводу – на вул. Ломоносова, 29.
За польських часів тут мешкала заможна родина, але «совєти» пристосували будівлю під садок. До речі, сусіди розповідають, що кілька років тому приїжджали нащадки перших власників – аж із Америки. Хотіли з’ясувати, яка доля їхнього майна, проте вже більше 20 років тут – нові власники.
За словами місцевих, садочок був «райським»: на території росло багато фруктових дерев. Працювало 4 групи, а також в будівлі був харчоблок і котельня. Усе це тепер – квартири, які в 90-х виділили працівникам міліції. Поруч – гаражі місцевих, які раніше були хлівами. Як пригадує колишня працівниця, тут навіть тримали коня, який привозив у садочок харчі.
Рішенням Луцької міськради у червні 1997 року будівлю садка передали місцевій міліції. Відомчі квартири перепали семи родинам правоохоронців.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, переведено в житловий фонд.
На місці цього будівництва був майданчик для прогулянок найменших вихованців. Зараз – заморожене будівництво приватного будинку
* * *
ДНЗ № 4: БУДІВЛЯ ДЛЯ НУЖДЕННИХ
Із жовтня 1994 року у двоповерховій будівлі на вул. Данила Галицького, 18 – Територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та непрацездатних. Тут – їдальня, гуманітарна допомога, перукарня тощо. Взимку у Центрі також відкривають пункт обігріву.
Як розповіла колишня працівниця садочка, працював він із 1953 року, а до того часу в будівлі був гуртожиток.
Садочок «Сонечко» був розрахований на 90 місць, працювало 5 груп. До речі, була тут і цілодобова група – для діток «трудящихся», які працювали в нічні зміни.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно через соціально значимий об’єкт.
Працівники центру пригадують: коли починали роботу – дитячий майданчик вирішили перетворити на садок і засадили деревами
* * *
ДНЗ № 5: ВІЙСЬКОВИЙ МУЗЕЙ
Російськомовний «військовий» садочок № 5 на вул. На Таборищі (Чекістів), 6 працював у нинішньому Музеї військової техніки. Майно – відомче, у власності Міністерства оборони.
Один із корпусів використовує музей, інший – стоїть пусткою і руйнується. На території, де зараз танки і літаки – колись розміщувались гойдалки та пісочниці. Садок був розрахований на 75 місць і 4 групи. Закрили його у 1998 році.
Пропозиція міськради щодо повернення: Можливо за рахунок переведення державної в комунальну власність.
* * *
ДНЗ № 6: БЮРО КАДАСТРУ І ПИВБАР
Садочок «Колобок» на вул. Винниченка, 65 збудували у 1955 році.
У 1997 році будівлю передали комунальному підприємству «Луцькмістобуд», яке ліквідували три роки тому. Наразі тут – Технічне бюро кадастру та величезна кількість різнопрофільних фірм.
Попри те, що будівлю відремонтували, добудували третій мансардний поверх і вона – у хорошому стані, на території – справжній безлад. Там, де кілька десятиріч тому були дитячі майданчики і футбольне поле, зараз – будівельне сміття, зарослі газони. До речі, один із майданчиків нині є літньою терасою пивбару «Земан».
У кутку території – гаражі, які теж з’явилися тут уже після того, як об’єкт перестав бути садком.
Сусіди розповідають, що за землю довелося «воювати»: нові власники почали споруджувати високий паркан, і заодно – вирішили прихопити кілька метрів від дороги. Аби цього не сталося, місцеві висадили цілий ряд дерев.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
Зараз на території – купи будівельного сміття. Міськрада території «не бачить», тож будівлю під садок повертати не збирається
* * *
ДНЗ № 11: СОЦЗАБЕЗ, ПІЦЕРІЯ, ЕЛІТНЕ ЖИТЛО
Дитсадок № 11, що в центрі міста на просп. Волі, 4, закрили на початку 2000-х.
У будівлю «заселили» управління соціального захисту, а дитячим майданчикам знайшли «цікавіше» застосування. Зокрема, на частині території «виросла» елітна висотка. З іншого боку – збудували піцерію.
До речі, 20-квартирний будинок з адресою просп. Волі 4-б збудували більше десяти років тому, а право власності на частину землі оформлене торік – 4 жовтня 2016 року на ім’я Едуарда Полячека. Ще дві ділянки – в оренді із 2013 року.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 13: АРХІВ І ПОЛІКЛІНІКА
Будівлю збудували у 1989 році. Тут працювало 13 груп і садочок був розрахований на 250 місць.
Садочок ліквідували у 1997 році. Нині тут – трудовий архів, амбулаторія сімейної медицини та станція швидкої допомоги. Частина приміщення – стоїть пусткою. Як і територія, за якою, очевидно, ніхто не доглядає.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, на об’єкті розташований дільничний пункт міліції.
* * *
ДНЗ № 14: РОЗВАЛЮХА МУНІЦИПАЛІВ
Будівля колишнього дитсадка № 14 на вул. Богдана Хмельницького, 17 – уже багато років в критичному стані.
У червні 1993 року приміщення передали школі № 1 – під бібліотеку. Як пригадує колишній директор школи Андрій Киця, будівля була в поганому стані, геть не придатною ні для навчання, ні для бібліотеки. Тож незабаром школі виділили інший «куточок» для книгосховища, а до старого приміщення почали робити добудову.
Спершу тут розміщувалося комунальне підприємство «Луцькреклама», але віднедавна їх потіснили до трьох кімнат (дві – на першому поверсі старої будівлі). У новому крилі розташувався Департамент муніципальної поліції.
Другий поверх старого крила – захаращений будівельним сміттям, в кількох кімнатах – неформальний архів муніципалів. Схоже, нещодавно приступили до ремонту старої будівлі.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 20: ЕКОЛОГИ-НАТУРАЛІСТИ І «ПРОКУРОРСЬКА БАНЯ»
Дитсадочок № 20 на вул. Ківерцівській, 9 закрили у 1995 році. Тут працювало 7 груп, розрахованих на 130 діток.
Проїжджаючи повз колишній садок, не можна не помітити величезну червоно-зелену новобудову за високим парканом. Попри те, що поруч вивіска вказує на «еколого-натуралістичний центр», ця будівля не має жодного відношення до любителів природи. Місцеві кажуть, що за кам’яним парканом ховається «прокурорська баня». Раніше ця територія була майданчиками для прогулянок дошкільнят.
У самій будівлі садочка – дійсно еколого-натуралістичний центр. Хоча по-сусідству розмістилося і кілька квартир.
Пропозиція міськради щодо повернення: Частина – в приватній власності, інша частина – можливо.
* * *
ДНЗ № 22: МІЛІЦЕЙСЬКА АКАДЕМІЯ
У садочку № 22 на вул. Винниченка, 21 – філія міліцейської академії та ряд інших підрозділів правоохоронних органів. Кілька років тому на території спорудили капличку.
За корпусами колишнього дитсадка – господарські споруди, висаджена городина. Ще далі – новобудови за високим парканом.
До 1994 року на цій території розташовувався дитячий садок на 135 місць і 7 груп. У 1997 році майно передали міліції.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно у зв’язку з відсутністю території.
* * *
ДНЗ № 23: ОФІС ДЛЯ БЕЗРОБІТНИХ
У 1997 році закрили дитсадок № 23, що на вул. Ярощука, 2. Із того часу тут – міський центр зайнятості.
Спершу організація здавала в оренду частину будівлі, проте наразі увесь будинок задіяний під потреби безробітних.
Свого часу тут було 6 груп для дошкільняток на 120 місць.
До слова, міська влада озвучувала намір відновити тут садочок. Справа за малим – знайти відповідне приміщення, де зможе розміститися не менш важливий соціальний об’єкт – біржа праці.
Пропозиція міськради щодо повернення: Орієнтовна вартість виведення – 4 млн грн.
* * *
ДНЗ № 24: ЖИТЛО ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ
У колишній будівлі дитячого садка № 24 на вул. Роговій (Пролетарській), 36 – мешкають родини колишніх вчителів.
У квітні 1994 року міськрада віддала будівлю управлінню освіти, а там – виділили три квартири працівникам системи. Дитячий майданчик, де гуляли малюки, розташовувався через дорогу. Тепер тут – новий приватний будинок.
Місцеві розповідають: колись тут жив кухар сусідньої військової частини. Саме його нащадки і розбудувалися на території дитячого майданчика.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, переведено в житловий фонд.
* * *
ДНЗ № 33: ПРИВАТНИЙ МЕДКОЛЕДЖ
Садочок № 33 на вул. Гордіюк, 6 збудували у 1975 році. Пропрацював недовго – до 1997 року.
У 2002 році усе майно садка продали (договір купівлі-продажу майна комунальної власності № 658-37 від 16.05.2002 року). Орієнтовною вартістю, аби викупити назад садок, міськрада називає 14 млн грн.
Наразі у колишньому садку розміщений приватний медичний коледж «Монада».
Пропозиція міськради щодо повернення: Доцільно при умові викупу в приватного власника (орієнтовна сума – 14 млн грн.).
* * *
ДНЗ № 36: ІНСТИТУТ-ГОТЕЛЬ
За роки роботи біотехнічного інституту, колишній дитсадочок № 36 на вул. Сагайдачного, 6, розрісся до серйозного майнового комплексу, на території якого – навіть споруджено храм.
Майно стало причиною судових спорів між представниками луцької філії інституту та київськими партнерами. Як розповідають місцеві, в інституті протягом останнього навчального року – жодного студента, а нова власниця нібито планує відкрити тут готель.
Цікаво, що під судові розборки потрапив навіть храм: бізнесмени хотіли відмінити благодійну пожертву на його будівництво і забрати церкву собі у власність.
Садочок збудували у 1977 році і працював він до 1997 року. Його приватизували розпорядженням Луцької міської ради у 2000 році (розпорядження № 207-рр від 27.07.2000 р.). Як розповідав екс-ректор «біотеху» Григорій Стеценко журналістам, він придбав ці будівлі, в яких облаштував навчальний корпус та гуртожиток, за 980 тис грн. Наразі орієнтовною вартістю нерухомості міська рада називає 20 млн грн.
Пропозиція міськради щодо повернення: Доцільно при умові викупу в приватного власника (орієнтовна сума – 20 млн грн.).
* * *
ДНЗ № 39: КРУ І ДВІ НОВОБУДОВИ
Будівлю «війського» дитсадочка № 39 на просп. Грушевського, 3 у 1999 році віддали Контрольно-ревізійному управлінню. Пізніше на території, де раніше були дитячі майданчики, виросли новобудови.
Одна із них – праворуч корпусу садка – розміщена на місці колишньої котельні. Інша – та, що позаду – на ігрових майданчиках.
Саму будівлю садка збудували у 1979 році. Тут працювало 6 груп на 120 місць.
Пропозиція міськради щодо повернення: Недоцільно, адмінприміщення.
* * *
ДНЗ №42: «ХУДОЖКА»
Наприкінці 1994 року дитячий садок № 42 на вул. Ветеранів, 4 віддали Луцькій дитячій художній школі.
Типова будівля, зведена на початку 80-х, була розрахована для 10 груп дошкільнят і мала 195 місць.
Пропозиція міськради щодо повернення: Можливо при умові переведення художньої школи.
* * *
ДНЗ № 44: ФІЛІАЛ «ПОЛІТЕХУ»
У 1995 році закрили дитсадочок № 44 на вул. Софії Ковалевської, 29. Типова будівля була розрахована на 12 груп, що вміщали 230 діток.
Будівля – відомча, належить Міністерству освіти. Її передали у користування луцькому «політеху». Тепер тут навчаються студенти двох факультетів: обліку і фінансів та бізнесу.
Пропозиція міськради щодо повернення: Можливо при умові переведення з держвної в комунальну власність.
* * *
ДНЗ № 55: ЦЕНТР ДЛЯ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ
Один із останніх збудованих у Луцьку садочків № 55 на вул. Кравчука, 6. Будівлю звели у 1987 році. За планом тут вміщувалось 13 груп для 250 діток.
У 2001 році садочок передали Територіальному центру реабілітації дітей-інвалідів. Тут працюють із дітками з інвалідністю до 18 років. Центр передбачений для 100 вихованців, але з одночасною можливістю проживання для 30 дітей.
Пропозиція міськради щодо повернення: Неможливо.
Людмила ЯВОРСЬКА (для «Волинь24»)
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Коментарі: