Уперше в Україні лікарі сформували немовляті стравохід

0
-1
Уперше в Україні лікарі сформували немовляті стравохід
У львівській обласній дитячій лікарні ОХМАТДИТ півторамісячному маляті, яке народилося практично без стравоходу, хірурги вперше в Україні сформували власний орган малотравматичним способом.

Операцію проводили у два етапи, - інформує Zaxid.net.

Відомий дитячий хірург Вроцлавського медичного університету, президент асоціації дитячих хірургів Польщі Даріуш Патковський двічі спеціально приїжджав до Львова.

Уже на ранніх термінах вагітності Тетяні (імена матері і дитини на прохання рідних змінено) повідомили, що дитинка може з’явитися на світ з патологією – атрезією стравоходу (відсутність частини органf). Утім батьки, які чекали першу дитину, дуже сподівалися, що трапилася помилка? й у них народиться здорова донечка.

Та дива не сталося. Дівчинка народилася доношеною, з вагою 2600, але після появи маляти на світ неонатологи одного з пологових відділень Києва сказали, що є проблема.

Обстеження показало: у маленької Оленки є довговідрізкова атрезія стравоходу, тобто у неї є лише початок стравоходу і його закінчення, а середини довжиною 5 см нема. Маленьку відразу скерували в хірургічне відділення, де їй зробили гастростому (отвір, через який їжа потрапляє прямо у шлунок).

«Ми допитувалися в лікарів, чому виникла така патологія? Адже ні у моїй родині, ні в чоловіковій не було таких вад. Але відповіді у лікарів на це питання нема. Це не є генетичне захворювання, просто під час формування органів дитини стався якийсь збій. І нас відразу попередили: такі вади в Україні не лікуються», - розповіла мати немовляти Тетяна.

Та батьки Оленки й не думали здаватися. Вони засіли за Інтернет, почали шукати публікації про лікарів, які рятують дітей з такими патологіями. І пошук привів їх до Львова.

«Ми дізналися, що у Польщі дітей з такими вадами успішно оперує дитячий хірург Даріуш Патковський, який часто приїжджає до Львова, ділиться досвідом з львівськими дитячими хірургами. Лікар у Києві, в якого ми спостерігалися, це нам підтвердив. Він також їздив до Львова на майстер-класи польського професора й порадив зв’язатися з львівським дитячим хірургом Андрієм Дворакевичем», - розповіла Тетяна.

Співпраця між львівськими дитячими хірургами та професором Даріушом Патковським триває вже дев’ять років. Львівські лікарі слухали лекції професора на міжнародних конференціях, стажувалися у нього в Польщі, згодом запросили його до Львова.

Коли польський хірург приїжджає до Львова, на його майстер-класи приїжджають лікарі зі всієї України. Він ділиться новими досягненнями в малоінвазивній дитячій хірургії, спільно з львівськими колегами прооперував дітей з вродженими вадами нирок, селезінки, діафрагмальними грижами, різними патологіями кишківника тощо.

Саме професор Даріуш Патковський, як розповів Андрій Дворакевич,завідувач операційного відділення Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ, керівник центру дитячої малоінвазивної хірургії, є винахідником малотравматичного методу формування власного стравоходу у дітей, що народилися з довговідрізковими атрезіями. Він провів найбільше таких операцій у світі – 36, двоє хірургів зі США – 15. І він - єдиний дитячий хірург у Східній Європі, хто робить такі операції.

Тож цей відомий дитячий хірург погодився прооперувати маленьку Оленку.

Діти з такими вадами народжувалися і раніше, народжуються і тепер. Якщо діастаз (проміжок) є невеликий, кінці стравоходу просто зшивають. Але проводять такі операції класичним способом, через великий доступ. Коли ж діастаз великий, просто зшити кінці стравоходу неможливо. У таких випадках стравохід «латають»: забирають у дитини частину товстого кишківника і закривають нею відсутню ділянку стравоходу.

Такі операції роблять дітям лише у 10 місяців, якщо вони набрали 10 кг. До того часу такі малюки харчуються через гастростому. До речі, перші такі операції ще у 70-х роках почав виконувати відомий львівський хірург Роман Ковальський.

«Це непрості операції, вони дуже травматичні, але вони дозволяли дитині вижити. Професор Даріуш Патковський розробив іншу методику операцій при довговідрізкових артрезіях. В дитячій хірургії золотим стандартом є термін: «Найкращий стравохід – це власний стравохід». І метод професора дозволяє дотримуватися цього правила. Такі операції він проводить у кілька етапів. Під час першої операції він тракційними швами наближає роз’єднані між собою частини стравоходу, попросту, натягує їх, зменшуючи відстань між ними на кілька сантиметрів. Інколи, коли стінки стравоходу дуже витончені, потрібно провести три-чотири операції. Але такі операції він проводить малотравматичним способом - ендоскопічно, через отвори 3 мм, не травмуючи грудної клітки», - пояснив Андрій Дворакевич.

Наприкінці січня у професора Даріуша Патковського був дуже напружений тиждень: 28 січня він прооперував дитину з довговідрізковою атрезією стравоходу в Польщі, 29 січня – в Чехії, а 30 січня приїхав до Львова.

До складу операційної бригади, яку очолив Даріуш Патковський, увійшли львівські дитячі хірурги Андрій Дворакевич, Роман Ковальський, Олег Ленів і Олександр Колодій. 30 січня Оленці провели першу операцію, під час якої вдалося зменшити проміжок між частинами стравоходу з 5 см до 2 см.

Тиждень дали організму дитини адаптуватися до нових умов і 3 лютого провели другу операцію, також ендоскопічно, під час якої вже повністю з’єднали (зшили) стравохід.

Таку операцію з формування власного стравоходу дитини, в якої була довговідрізкова атрезія, в Україні провели вперше, тож усі: і батьки дівчинки, і лікарі чекали на результат, який міг бути відомий лише через два тижні.

Успішне проведення такої операції, як кажуть лікарі, лише половина справи. Після операції таку дитину треба ще виходити. Оленку виходжували доволі довго. Вона тиждень провела в реанімації, де біля неї чаклували завідувач відділення Андрій Альбокрінов, лікарі-анестезіологи Валентина Перова-Шаронова, Андрій Галян (лікуючий лікар) та інші. За цей час біля неї позмінно чергували 10 лікарів і медсестер.

П’ятий день після операції був дуже тривожний. Оленці через спеціальну трубочку влили розчин, аби подивитися чи не пропускають шви на з'єднанні частин стравоходу. Таке ускладнення, за статистикою, є у 30% прооперованих дітей. Але дівчинка, на щастя, цього ускладнення уникнула, що було великим плюсом.

«Уже пішов третій тиждень, як донечка харчується звичним способом - їсть через рот. Інколи капризує, бо не вміла раніше так харчуватися, а по-маленьку все налагоджується. Оленці мають провести ще деякі процедури, сподіваємося, що у Львові їй заберуть і гастростому. Боюся щось загадувати наперед, лікарі також не дають 100% прогнозів на майбутнє, але ми дуже сподіваємося, що наша дівчинка надалі буде рости здоровою. Ми безмежно вдячні професору Даріушу Патковському і львівським лікарям, що врятували нашу донечку», - каже Тетяна.

Якщо все буде добре, наприкінці цього тижня Оленка, можливо, поїде додому, де на неї з нетерпінням чекають рідні.
Теги: медицина
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2025. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні