До Дніпра з фронтових регіонів евакуюють храми і культурні цінності

0

Для збереження ікон та інших церковних цінностей волонтери перевозять майно церков з Донеччини

З наближенням фронту до кордонів Дніпропетровщини все частіше постає питання збереження культурних цінностей, які перебувають на території Донецької області в зоні бойових дій, або в тих громадах, які щодня піддаються обстрілам. Як свідчать новини Дніпра, це стосується і археологічних знахідок, і церковних цінностей.

Зокрема, нещодавно до Дніпра «переїхав» Свято-Хрестовоздвиженський храм, що знаходиться у Донецькій області. Як передає видання «Відомо», в умовах постійних ракетних атак та небезпеки розграблення з боку ворога було вирішено вивезти з храму ікони та інші святині. На даний час у храмі було вибиті вікна та з'явились тріщини у стінах.

Протоірей Ярослав Герус повідомив, що в храмі немає тепла і світла, стіни посічені, а найбільш боляче, що немає прихожан. І страждають також святині, які слід евакуювати. А вже після війни храм має повернутися «додому». Загалом команда волонтерів здійснила чотири поїздки до зони підвищеного ризику. Волонтери діяли під загрозою обстрілів, адже уламки вже пошкодили деякі речі у храмі, зокрема, власноруч вишиті ікони.

Також нещодавно до Дніпра з тієї ж Донецької області до Історичного музе імені Дмитра Яворницького привезли чотири тонни каміння. Ці кам’яні брили є цінними стародавніми артефактами. Ці брили знайшли у курганах під час розкопок. Вони мають вік 4,5-4 тисячі років.

Трохи раніше з Покровського напрямку до Дніпра евакуювали половецьку бабу. Цій статуї близько 800 років. Загалом за час війни кількість кам’яних баб, перевезених до Дніпра, перевищила десяток. Одна з найцінніших – величний воїн, що зберігся у відмінному стані, – нині експонується у Дніпровському історичному музеї. Однак експозиція не обмежується лише скульптурою.

До музею також було перевезено знаряддя сільського господарства кінця XIX – початку XX століття: великі та малі жорна млина, гармани, валки та велике двометрове вапнякове корито.

Слід зазначити, що у Дніпрі не просто зберігають цінні археологічні експонати, а й створюють для їхнього зберігання належні умови – наприклад саркофаги для кам'яних баб. Цікаво, що ці саркофаги навіть прикрашають Петриківським розписом і на них приходять подивитися місцеві мешканці.

Таким чином Дніпро на даний момент є не тільки великим логістичним хабом, а й центром зберігання культурної спадщини регіонів, які виявилися під окупацією чи зазнають постійних ударів.

Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
0

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні